V Sloveniji levica hrvaškega domoljubnega rock pevca Marka Perkovića – Thompsona prikazuje kot kakega godca na dvoru Adolfa Hitlerja. Obtožujejo ga povezav z ustaštvom, fašizmom in neonacizmom, čeprav za to ni nikakršnih dokazov, razen, da poje domoljubne pesmi, ki gredo internacionalnim socialistom doma in na Hrvaškem “na jetra”. V domovini ga sicer dojemajo povsem drugače.
Na Hrvaškem je namreč divje priljubljen tudi med splošno publiko – predvsem zaradi same glasbe. Pred kratkim je napovedal veliki koncert na zagrebškem Hipodromu, 5. julija, kar je signaliziralo njegovo vrnitev na sceno po dveh letih premora. Njegov koncert v Zagrebu pa je eden od najuspešnejših koncertov tega leta. Če bi mu slovenski levi aktivisti dokazali povezave z ustaštvom, fašizmom ali neonacizmom, takšne množične podpore v domovini seveda ne bi užival.
Domača stran se je sesula
Vstopnice za Thompsonov koncert na Hipodromu so se začele prodajati danes opoldne, zaradi ogromnega interesa pa je promotor Entrio aktiviral sistem virtualnih čakalnic. Entrio je pred prodajo obvestil tiste, ki so želeli kupiti vstopnice, da jim bo dodeljena naključna številka v vrsti, če bodo na strani pred 12.00.

Okoli 11.30 so novinarji Jutranjega lista vstopili na Vstopno stran in čakali, da bi dobili številko v vrsti v čakalnici. Preden so lahko vstopili in kupili vstopnice, se je stran očitno zrušila.
Hrvaški portal Glazba.hr poroča, da se je v prvih šetih urah prodalo vrtoglavih 130 tisoč vstopnic. Organizatorji sporočajo, da bodo vsem zainteresiranim kupcem omogočili nakup vstopnice.
Stran se je sesula
“Entrio se je sesul”, “Stran se je sesula v le nekaj sekundah”, “Stran se je sesula ob 12.00”, “Lahko čakam na karto, samo 19 ur čakanja. Najprej je pisalo 5 ur, potem pa me je stran vrgla ven,” so zapisali tisti, ki so vstopnice poskušali kupiti na družbenih omrežjih.

Niti 15 minut kasneje niso več mogli dostopati do nakupa vstopnic. Po ponovnem vstopu na stran Entrij so se prikazale cene vstopnic v štirih kategorijah in možnost izbire VIP miz. Kart pa tako ni bilo mogoče kupiti, ampak so uporabnike avtomatsko vrnili v čakalnico, ki se je nato zrušila opoldne. Vstopnice so bile razdeljene v pet kategorij. Fan pit so prodajali za 50 evrov, parter za 30 evrov, tribune pa za 60 evrov.
Promotor Entrio se je po izpadu strani oglasil v komentarjih na Facebooku. “Zavedamo se, da to ni bilo zabavno – za vas ali za nas. Žal nam je, da vstopnice nekaj časa niso bile na voljo. Naša tehnična ekipa se je marljivo trudila rešiti morebitne težave in sistem zdaj deluje. Hvala vsem za razumevanje,” je pisalo.

Nastopal z drugimi zvezdami
Mimogrede, glasbenik je avgusta lani imel samostojni koncert v Imotskem, kar je bil njegov prvi koncert po dveh letih premora. Vstopnice za ta koncert so bile razprodane v le nekaj urah. Dva dni pred samostojnim koncertom je nastopil v Imotskem z Matetom Bulićem in Draženom Zečićem.
Po dolgem premoru je izdal dve novi pesmi – “Če ne znaš, što je bilo” in “Nepročitano pismo”. Ta je med svetovnim rokometnim prvenstvom postala neuradna himna hrvaške rokometne reprezentance, Thompson pa jo je zapel na slovesnem pozdravu rokometne reprezentance.
Pri nas so odpovedali Thompsonov koncert
Spomnimo, da je bil leta 2017 v Mariboru koncert Thompsona v času vlade Mira Cerarja kar prepovedan, kar je sprožilo buren odziv javnosti, saj je bil koncert razprodan. Takrat so se mestne oblasti odločile, da koncerta v Mariboru ne bo. Upravno sodišče je po dveh letih v zvezi s prepovedjo koncerta Thompsona ugodilo tožbi organizatorja Milana Trola, in sicer v vseh točkah. Po odločbi upravnega sodišča je bilo jasno, da je bil koncert prepovedan nezakonito. Upravno sodišče pa je tako razsodilo že v času tretje Janševe vlade, a na koncu je takratna opozicija zopet zahtevala prepoved koncertiranja. Opozicija KUL (SD, SAB, LMŠ, Levica) je Thompsonu očitala podpihovanje sovraštva in podporo ustaštvu.

Ker je takratni notranji minister Aleš Hojs podprl odločitev upravnega sodišča, ki je ugotovilo, da je bila prepoved Thompsonovega koncerta v Mariboru neutemeljena, so se SD, Levica, LMŠ in SAB odločile, da bodo podale interpelacijo zoper ministra, ki je nato v državnem zboru propadla. Po njihovem mnenju naj bi namreč Hojs s svojo potezo kršil ustavna načela in teptal človeško dostojanstvo. Zato ker je upošteval odločitev ustavnega sodišča!

Na koncu se je izkazalo, da je bila vsa alergija slovenskih levih politikov v resnici ideološko pogojena. Naši levi aktivisti so mu namreč najbolj zamerili dejstvo, da je v besedilih svojih pesmi in na koncertih pogosto uporabljal krilatico “Za dom spremni” (za domovino pripravljeni), kar predvsem na levici vidijo kot ustaški pozdrav. Na koncu je hrvaško visoko sodišče za prekrške odločilo, da geslo “Za dom spremni” na začetku pesmi Bojna Čavoglave ni prekršek. Današnja odločitev naj bi določila sodno prakso v morebitnih novih podobnih primerih zoper Thompsona. Geslo je med drugim uporabljala hrvaška vojska v vojni za neodvisnost Hrvaške.
I. K.