TikTok je zaradi zlorabe živali cenzuriral poziv SDS k podpisu referenduma, na katerem je stranka prikazala umetniški posnetek Maje Smrekar iz predstave dojenja psa.
Ta je zaradi nje prejela nagrado Prešernovega sklada, ki bi ji lahko zagotovila tudi astronomski pokojninski dodatek za zaslužne. Če ljudje z referendumom ne bodo ustavili novega zakona, ki bo močno povišal višino dodatkov “zaslužnim” in število prejemnikov, se bo to tudi zgodilo.
Cenzurirana vsebina je takšna:


Levica je zaradi rabe tega posnetka vložila ovadbo proti SDS, češ da zavaja volivce. Policijo in tožilstvo sem prosil, da mi to ovadbo posredujejo, ker ima javnost pravico vedeti, v zvezi s čim vladna stranka toži opozicijsko. Prosil sem tudi, da mi sporočijo, kaj bodo s to ovadbo počeli. Doslej še niso odgovorili.
“S pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri iz vladne strani v zadnjih dneh, se je zbiranje podpisov še pospešilo,” je dogajanje komentiral predsednik SDS Janez Janša, ki je podpisal pobudo za referendum o astronomskih pokojninskih privilegijih. Te naj bi po športnikih dobili še kulturniki. Stranka SDS bi zbiranje potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti lahko končala že prihodnji teden, ker bi podpisov lahko bilo že dovolj.
Maja Smrekar je s pomočjo odvetniške družbe Čeferin (in partnerji) od stranke SDS zahtevala 50.000 evrov odškodnine, ker si je drznila posnetek dojenja psa uporabiti za prepričevanje ljudi, da astronomski dodatki k pokojninam niso smiselni. Več o tem lahko preberete tukaj – 50.000 evrov za posnetek dojenja psa od SDS zahteva Maja Smrekar.
Pokojnine po zakonu iz socializma (ZIPO), ki so jih vlade po prosti presoji dodeljevale kulturnikom, znanstvenikom in športnikom, je leta 2022 prejemalo 79 zaslužnih posameznikov, povprečno je vsak od njih iz državnega proračuna leta 2022 dobil 8485 evrov vladno določenega darila. To je mesečno znašalo 707 evrov. Celoten spisek prejemnikov si lahko ogledate tukaj – Spisek 136 zaslužnih z dodatki k pokojninam in dedičev teh dodatkov. Dodatek je bil določen nižje, kot ga določajo zadnja leta, in sicer v razmerju do najvišje pokojnine. Polovica najvišje pokojnine je trenutno 1500 evrov. Športnikom in zdaj še kulturnikom delijo na ugodnejši način. Doplačajo jim polovico razlike med zasluženo pokojnino in najvišjo, torej dobrih tri tisoč evrov. Če nekdo zasluženo dobiva 1500 evrov pokojnine, pokojninskega dodatka po starem zakonu ne bi dobil, po novem pa 750 evrov. Skupaj 2250 evrov.
Leta 2022 je po podatkih ZPIZ dodatke za zasluge po posebnem Vilfanovem zakonu dobivalo 85 nekdanjih športnikov in športnih funkcionarjev, skupaj so dobili 1.203.999 evrov, za katere niso plačali. Na letni ravni je vsak od njih povprečno tako dobil 14.165 evrov nezasluženega dodatka, mesečno pa povprečno 1180 evrov privilegija. Skoraj petsto evrov več kot po “socialističnem ZIPU”. Privilegij so leta 2017 po Vilfanovem predlogu tudi zanj uzakonile stranke z leve, in sicer kot iztožljivo pravico, ki jo dodeljuje ministrstvo. Slednje je vključevalo mnogo višje vsote privilegija, kar zdaj koalicija uzakonja tudi za kulturnike.
Dodatki k pokojninam se zaslužnim tudi redno povišujejo. Zadnji dostopen podatek je za leto 2023, ko je bilo športnih prejemnikov 87. Skupaj so dobili 1.360.641 evrov dodatkov k pokojninam. Vsak je letno v povprečju dobil 15.640 evrov, mesečno pa 1303 evre privilegija. Vsak športni privilegiranec je, če preračunamo po podatkih iz leta 2023 in za povprečno 20 let prejemanja privilegija, dobil 312.800 evrov iz državnega proračuna, ki zagotavlja denar za astronomske pokojninske dodatke.
Podobno visokih pokojninskih privilegijev zaslužnim ne zagotavlja niti ena evropska država. Tudi naš “socialistični” zakon iz davnega leta 1974 je bil precej bolj skromen, kot kažejo statistični podatki. Natančne podatke o višini prejemkov privilegirancev oblast sicer prikriva.
M. I.