Tisoč dni Golobove vlade: “Vsak dan upokojence stiskate za vrat”

Datum:

Vlada Roberta Goloba je dosegla mejnik 1000 dni, a namesto slavja se sooča z ostrimi kritikami opozicije. Vladini ključni dosežki so predvsem višji davki, višji prispevki, naraščajoča draginja in poslabšanje položaja upokojencev. Razprava v oddaji 24ur je opozicija razkrila laži in zavajanja in dejstvo, da je vlada  Slovenijo v treh letih pripeljala do višje revščine in slabšega življenjskega standarda.

Jelka Godec je bila do Golobove vlade izjemno kritična: “Danes imamo 1002 dni te vlade in kaj smo dobili? Vedno višji davki, vedno nižje pokojnine in vedno nižje plače. To so dejstva.”

Interpelacija proti predsedniku vlade Robertu Golobu in podpredsednici državnega zbora Nataši Sukič je bila ena izmed osrednjih tem pogovora. Opozicija jima očita zavajanje glede posledic pokojninske reforme iz leta 2012, ko je bila na oblasti druga Janševa vlada. Jelka Godec je zatrdila: “Premier in Nataša Sukič sta lagala. Ne drži, da so se pokojnine leta 2012 znižale zaradi mini pokojninske reforme.” Pojasnila je, da je takrat prešlo iz bruto izračuna na neto izračun, valorizacijski odstotek, ki je bil prej 0,7 in še nekaj, pa se je zvišal na 1. “In ko greste preračunat, vam lahko povem, da je bila leta 2012 najnižja pokojnina po ZPIZ-1 880 evrov, po ZPIZ-2 pa 1002 evra. V bistvu so se takrat pokojnine zvišale.”

Zakaj Golobova vlada ne zviša odmernega odstotka?
Temu je nasprotovala poslanka Svobode Nataša Avšič Bogovič, češ da to ni res. “Če pa že govorimo o tem, kaj je katera vlada naredila – zdaj smo leta 2025. Če to drži, kar govori gospa Avšič Bogovič, zakaj vse leve vlade do danes niso zvišale odmernega odsotka?” je odvrnila poslanka Godec.

Tudi Janez Cigler Kralj se strinja, da so se leta 2012 pokojnine v realnosti zvišale. “Vsi vemo, da je določanje in izračun pokojnin izjemno zapletena formula, sestavljena najmanj iz odmernega odstotka, valorizacijskega količnika, potem uskladitev in tako naprej. Dejstvo je – in to lahko povem kot nekdanji minister za delo – da se je takrat sicer odmerni odstotek znižal, ampak je bil valorizacijski količnik višji in tudi uskladitve, ki so jim bile podvržene te pokojnine, so bile drugačne ter so vseeno držale nivo pokojnin na višji ravni, kot bi bile brez tistega zakona.”

Kdo je res odgovoren za nižje zneske pokojnin?
Golobova vlada vztraja, da so za nizke pokojnine odgovorne prejšnje vlade, še posebej Janševa iz leta 2012. A opozicija temu ostro nasprotuje. Poslanka Godec je poudarila: “Zakaj, če to drži, leve vlade do danes niso zvišale pokojnin? Zakaj Golob ni rešil tega problema?” Cigler Kralj pa je dodal, da predlagana pokojninska reforma ne bo prinesla ničesar obstoječim upokojencem: “Nova reforma je samo za tiste, ki se bodo upokojevali po njeni uveljavitvi. Tisti, ki so že v pokoju, ne bodo dobili niti evra več.”

Pri tem je Cigler Kralj opomnil, da zaradi Golobove vlade upokojenci živijo pod pragom revščine. “Dejstvo je, da si ob teh vedno nižjih pokojninah vsak prejemnik pokojnine lahko privošči vedno manj – in še manj si bo, ko bo prišel kmalu dodatek oziroma prispevek za dolgotrajno oskrbo. Ta vlada dejansko pride s ciničnim predlogom, da se nekaterim izbrancem – kulturni eliti – doda še dodatek na njihovo izjemno pokojnino, medtem ko ljudje občutijo draginjo in nizke pokojnine.”

“Vsak dan upokojence stiskate za vrat”
Jani Prednik
iz SD pa je po SD-ejevsko, kot je dejala Jelka Godec, govoril, da moramo stopiti skupaj in popraviti krivice. “Po vladanju vrhunskega menedžerja doživljamo to, da imajo ljudje nove davke oziroma višje davke, da so plače bolj obremenjene, da se je prag revščine v letu dni zvišal in da 60 odstotkov upokojencev živi pod pragom revščine. Po drugi strani pa uvedete nov prispevek oziroma zdaj višji prispevek za zdravstveno zavarovanje za več kot dva evra, zvišali ste RTV-prispevek, obljubljate nove davke na nepremičnine – vse to povzroča stisko ljudi. In tudi upokojencem povzroča stisko! Tisti, ki zdaj ob 4. uri zjutraj vstaja in hodi na delo, bo imel pokojnino pod pragom revščine, “zasluženi” kulturniki pa bodo imeli dodatke do 3000 evrov.”

1002 dni bruto?
Temu je nasprotovala poslanka Avšič Bogovič, ki je dejala, da ne dvigujejo samo davkov in da so storili veliko. Dodala je še, da je teh 1002 dni vlade bruto, saj da jih je opozicija blokirala. “Blokada opozicije, ki ima maksimalno 30 glasov, proti 53 glasovom v državnem zboru ni mogoča. To, kar govorite, je nesmisel. Dvignili ste RTV-prispevek, dvignili ste obvezno zdravstveno zavarovanje, obljubljate 1 odstotek od pokojnine za dolgotrajno oskrbo – in zdaj govorite, da je druga Janševa vlada kriva, da ljudje živijo pod pragom revščine, vi pa jih vsak dan stiskate za vrat,” je zaključila Godčeva.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Maljevčev zaposleni je “dvoživka”?

V slovenski javni upravi se pod aktualno oblastjo znova...

Število novorojenih otrok v Sloveniji najnižje v zadnjih 102 letih

Število novorojenčkov v Sloveniji je v letu 2023 padlo...

Predstavitev protipoplavnih ukrepov za naselje Šmarje pri Jelšah

Šmarski potok s pritoki je osrednji vodotok, ki teče...

Vodjo kabineta ministra Kumra v službo vozijo kar s službenim avtomobilom

Službeni avtomobil ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana...