To so največji poraženci teh volitev

Datum:

Parlamentarne volitve v Državni zbor 22. marca 2026 so prinesle izjemno tesen izid, kakršnega slovenska politika že dolgo ni videla. Po preštetih 99,85 % glasov je Gibanje Svoboda Roberta Goloba z 28,62 % osvojilo 29 mandatov, SDS Janeza Janše pa je z 27,95 % dosegla 28 mandatov. Sledile so koalicija NSi + SLS + Fokus z 9,29 % in 9 mandati, nato SD in Demokrati z enakim deležem 6,70 % ter po 6 mandati, Levica skupaj z Vesno in Resni.ca pa sta obe dosegli okoli 5,5 % in po 5 mandatov.

Kljub vstopu strank v parlament so številni njihovi najbolj prepoznavni obrazi – predsednica DZ, strankarski “prvaki”, ministri in prestopniki – osebno ostali brez mandata. Mediji jih označujejo za največje osebne poražence volitev, saj so kljub strankarskemu uspehu ali tesnemu porazu izgubili svoj osebni sedež v DZ.

Med največjimi presenečenji je nedvomno Urška Klakočar Zupančič, aktualna predsednica DZ iz Gibanja Svoboda, ki v okraju Ljubljana Center ni bila izvoljena. Njen poraz velja za simboličen udarec vladajoči stranki, razmišlja pa o umiku iz aktivne politike. Poleg nje so premalo glasov za vstop v parlament – po še neuradnih izidih – prejeli med drugimi Jure Leben, nekdanji notranji minister Boštjan Poklukar pa aktualni ministrici Ksenija Klampfer in Valentina Prevolnik Rupel.

Podobno usodo je doletel Anže Logar, predsednik stranke Demokrati, ki kljub šestim mandatom stranke sam ni prebil v parlament. Lahko bi rekli, da gre za največjega osebnega poraženca volitev, saj je stranka dosegla bistveno manj, kot je sam napovedoval. Tudi Eva Irgl, nekdanja poslanka SDS in podpredsednica Demokratov, ni bila izvoljena.

So pa praznih rok ostali tudi prEstopniki: Matej Tašner Vatovec iz SD (prej Levica) in Mojca Šetinc Pašek (prestopnica v SD) nista dobila mandata, enako velja za ministrico za zunanje zadeve Tanjo Fajon iz SD in Jonasa Žnidaršiča (SD).

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon se še ni izjasnila okoli protestov v Iranu (Foto: STA)

Med ministrskimi imeni je izvolitev uspela le nekaj posameznikom, in sicer so bili izvoljeni ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, minister za obrambo Borut Sajovic, ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, finančni minister Klemen Boštjančič, minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj ter koordinatorja Levice, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Med poraženci tokratnih parlamentarnih volitev je tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki ni prišel do mandata na skupni listi Levice in Vesne, prav tako preboj v parlament ni uspel predsednikoma stranke Vesna Urši Zgojnik in Urošu Macerlu.

A.H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Sindikati proti nižjim davkom: ko “borci za malega človeka” branijo višje cene hrane

Ustavno sodišče je odprlo pot referendumu o interventnem zakonu,...

Spet nesreča na primorski avtocesti; promet je medtem že stekel

Primorska avtocesta med Uncem in Postojno v smeri proti...

Kaj povzroča vročinske valove? CO₂? Ne! Čistejši zrak, kažejo najnovejše raziskave

Nove raziskave kažejo, da so ekstremni vročinski valovi, ki...