Ministrica za kulturo Asta Vrečko je pred več kot tednom dni na novinarski konferenci navrgla, da je glavna zaveza vlade ureditev stanovanjske politike, sprememba zdravstvenega sistema in plačnega sistema v javnem sektorju. Prepričana je, da “ukinitev” dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja “že prinaša pozitivne učinke, predvsem za ljudi.”
Pa jih res? Začnimo že pri zavajajočem izrazoslovju. Vlada ni ukinila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, temveč ga je spojila z osnovnim zdravstvenim zavarovanjem v enotni obvezni zdravstveni prispevek. Za ta “veliki podvig” smo davkoplačevalci v poravnavi med vlado in oškodovanimi zasebnimi zavarovalnicami plačali 14,4 milijona Vzajemni, 8,36 milijona Generaliju in Triglavu skoraj 11 milijonov evrov.
Blagodejnih učinkov “za ljudi”, z izjemo olajšanja državnega proračuna, nismo zaznali. Smo pa, tako kot naši bralci, zaznali smrtonosno dolge čakalne vrste, pogrom nad zdravniki “dvoživkami”, pomanjkanje družinskih zdravnikov in zdravnikov nasploh.
Rešiti pa nameravajo tudi stanovanjsko problematiko. Luka Mesec je v predvolilnem obdobju napovedal izgradnjo 30 tisoč stanovanj.
Tanja Fajon je napovedala 30 dni do specialista, Luka Mesec pa izgradnjo 30.000 novih stanovanj.
Dobili bomo 30.000 dni do specialista in 30 novih stanovanj.
Takole vam lažejo.100 MIO € na leto / 3000 stanovanj= 33.333 € na stanovanje. 🤷♂️🤪🤪 pic.twitter.com/Ph3u2HoKzS
— Aleksander Rebersek (@AlexRebersek) February 3, 2023
Po volitvah so omejili ambicije na tri tisoč stanovanj, nato pa na vzpostavitev, pozor, “stroja”, ki bo zgradil dva tisoč stanovanj letno. Podobno je tudi predsednik vlade obljubil, da bi lahko v okviru popoplave obnove zgradili 100 stanovanjskih hiš na mesec.
Samo da spomnim;
Pred volitvami so obljubljali 30 tisoč stanovanj. Zdaj vemo, da jih ne bo.
Laž ti v Sloveniji da krila. pic.twitter.com/YoMOlyUtms— Davorin Kopše (@DKopse) September 2, 2023
Do danes niso zgradili še nobene hiše, so pa eno hišo zgradili zasebni investitorji.
Asta Vrečko pa poleg ureditve stanovanjske politike obljublja tudi urejanje najemniškega trga, davka na premoženje, spremembe zdravstvenega sistema in zdravstvene zakonodaje. Glede na napovedane spremembe si številni želijo, da oblastniki sploh ne bi urejali ničesar. Trenutno stanje, čeprav slabo, je lahko še slabše in prav to so se namenili “urediti” naši oblastniki.
Da so sposobni zategovati davčno breme, izganjati podjetja iz države in uvajati prisilne ukrepe v zdravstvu, so dokazali že večkrat.
Ž. K.