Trumpova turneja po Bližnjem vzhodu prinesla več kot dva bilijona dolarjev investicij

Datum:

Ameriški predsednik Donald Trump je med svojo nedavno turnejo po Bližnjem vzhodu sklenil številne investicijske dogovore s Savdsko Arabijo, Katarjem in Združenimi arabskimi emirati (ZAE), skupno vredne več kot dva bilijona dolarjev. Ti dogovori vključujejo projekte na področjih obrambe, letalstva in umetne inteligence (UI).

Arabske države so vsaka na svoj način prispevale k bilijonskim pogodbam in tako okrepile svojo zavezništvo ZDA.

Združeni arabski emirati: Največji center za umetno inteligenco zunaj ZDA

V Abu Dabiju bo v sodelovanju z ameriškimi podjetji zgrajen največji center za umetno inteligenco zunaj ZDA, s kapaciteto pet gigavatov in površino 26 kvadratnih kilometrov. Projekt bo vodilo podjetje G42, specializirano za UI, in bo del širšega partnerstva med ZDA in ZAE za pospešitev razvoja umetne inteligence.

Katar: Največje letalsko naročilo v zgodovini Boeinga

Katar je napovedal nakup 210 letal Boeing v vrednosti 96 milijard dolarjev, kar predstavlja največje naročilo v zgodovini podjetja. Poleg tega bo Katar investiral deset milijard dolarjev v ameriško vojaško infrastrukturo in sklenil obrambne pogodbe v vrednosti več kot 40 milijard dolarjev. Za Boeing naročilo predstavlja pomembno rešilno bilko, potem ko se je podjetje zadnjih pet let zaradi težav s kakovostjo znašlo na robu prepada.

Donald Trump in katarski Emir Šejk Tamim bin Hamad al-Thani (Foto: EPA)

Savdska Arabija: Ustanovitev podjetja Humain za umetno inteligenco

Savdska Arabija je predstavila novo podjetje Humain, ki bo osredotočeno na razvoj umetne inteligence. Podjetje, ki ga podpira javni investicijski sklad, bo sodelovalo z ameriškimi tehnološkimi velikani, kot so Nvidia, AMD in Amazon, pri razvoju infrastrukture za umetno inteligenco.

Trump s predstavniki bližnjevzhodnih držav (Foto: EPA)

Kritiki svarijo, da bi lahko ameriška tehnologija pristala v napačnih rokah

Dogovori so sicer sprožili razprave o varnosti in geopolitičnih posledicah. Nekateri kritiki opozarjajo, da bi lahko dostop do napredne ameriške tehnologije v regiji povečal tveganje za njen prenos v neprimerne roke. Predsednik Trump pa se brani, da ti dogovori krepijo ameriško gospodarstvo in prispevajo k stabilnosti v regiji, manj zanesljivi partnerji pa nikoli ne bodo deležni najnovejše ameriške tehnologije. Kritiki so prav tako kritizirali Trumpovo namero, da sprejme “darilo” Katarja, poslovno letalo Boeing 747-8, ki ga namerava spremeniti v Air Force One. Kritiki ga obtožujejo, da bo moral biti poslej bolj prizanesljiv do te z islamskim terorizmom povezane despotske države.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

V iranskem napadu ubita 7-letna deklica z levkemijo

Ukrajinsko družino, ki je odpotovala v Izrael v iskanju...

Škandalozno tajno srečanje visokega kitajskega partijca s “prvorazrednimi”

Maja 2025 je Slovenijo po poročanju N1 skrivaj obiskala...

Na zgodovinskem soočenju v Trstu titofil Pirjevec klonil proti Možini

Šli smo po sledi sumljivega molka naših levičarskih medijev...

Mariborčani na pohodu za domovino v Pekrah in na Pekrski gorci

Mariborski odbor SDS je v sodelovanju z ženskim odborom...