Pred ljubljanskim magistratom se je odvijal že 21. shod za zaščito pitne vode, kjer so udeleženci izrazili zadovoljstvo nad doseženimi rezultati v preteklem mesecu. Mestni svetnik Aleš Primc je ob tem izpostavil, da so uspeli obraniti čisto pitno vodo pred morebitno zastrupitvijo s strani župana Zorana Jankovića.
Aleš Primc je pojasnil: “Janković še ni zgradil nepotrebnega, nezakonitega in protiustavnega kanala C0 in ni ga zagnal. Zakaj govorim, da ga ni zagnal? Zato, ker je za dele trase že bilo izdano uporabno dovoljenje. Upravna enota Ljubljane je za dele trase že izdala uporabno dovoljenje, to pa pomeni, da se nek objekt lahko začne uporabljati. Tako da rečem, ne samo da ga ni zgradil, ampak tudi še ni ga zagnal.“
V zadnjem mesecu so lastniki zemljišč ob trasi kanala C0 dosegli pomembno zmago: Ustavno sodišče je namreč soglasno odločilo, da je mestna občina Ljubljana nezakonito razlastila te lastnike in jim pobrala poljske poti ter jih kategorizirala kot občinske.

Primc je opozoril, da “to pomeni, da v tem zadnjem mesecu upravna enota na tem ni delala, ni pa nujno, da ni kdo drug delal“, ter dodal, da “Zoran Janković pritiska na ministrstvo za naravne vire in prostor, naj izda gradbeno dovoljenje”.
Doslej je bila zaščita pitne vode uspešna, vendar so udeleženci shoda opozorili na hude posledice, ki bi jih povzročil kanal C0 s potencialnim pretokom do 3 milijonov litrov nevarnih kanalizacijskih odplak dnevno. Poslanka SDS Anja Bah Žibert je v svojem nagovoru izpostavila pomanjkanje dialoga: “Zakaj se župan Janković in oblastniki niso soočili s strokovno javnostjo, ki je podala argumente in pozvala, da sedejo za mizo in se pogovorijo? Zakaj se Janković boji presoje vplivov na okolje? Ja, zato, ker je nikoli ne bi mogel dobiti.”
Bah Žibertova je opozorila na nevarnost potencialne izgradnje kanala. Če bi namreč Janković kanal C0 le zagnal, bi to pomenilo, da bi po ceveh premera 1,2 metra teklo vsak dan več kot 3 milijone litrov nevarnih kanalizacijskih odplak ravno nad zbirališči naše čiste pitne vode, in to po ceveh, ki v skladu s standardom EN 1610 lahko puščajo.
Shodi, kot je ta, niso le osredotočeni na kanal C0, ampak tudi na druge velike težave v Ljubljani, kot so potreba po osebnih zdravnikih, sofinanciranje vgradnje dvigal v blokih, ki jih še nimajo, in preprečitev uničenja kulturnih dediščin, kot sta Plečnikova tržnica in ljubljanska stolnica zaradi načrtovane podzemne garažne hiše. Udeleženci shoda pozivajo k nadaljnjemu dialogu ter aktivnemu delovanju za ohranjanje čiste pitne vode in zaščito ljubljanske okolice.
T. B.