Turki prijeli vodilnega avstralskega islamista, za katerega so domnevali, da je mrtev

Datum:

Na Bližnjem vzhodu so aretirali avstralskega skrajneža in pripadnika Islamske države, za katerega so domnevali, da je mrtev. Neil Prakash je bil eden vodilnih islamistov in propagandistov IS.

Avstralska vlada je že maja letos sporočila, da je bil rekrut Islamske države Neil Prakash ubit v zračnih napadih ameriških vojaških sil na iraško mesto Mosul.

Šok je sledil, ko je ameriški medij New York Times v petek sporočil, da je Prakash še vedno živ, saj se je pred nekaj tedni predal turškim oblastem.

Nekoč budist, danes radikalni islamist
Neil Prakash je sicer bolj poznan pod džihadističnim imenom Abu Khaled al-Cambodi, povezovali pa so ga s števinimi terorističnimi načrti v Avstraliji, pojavljal se je tudi v propagandnih revijah in filmih, piše BBC. Poznavalci razmer pravijo, da je bil Prakash eden vodilnih članov IS, ki je novačil teroriste in načrtoval samomorilske napade.

Po poreklu je bil terorist deloma iz Kambodže in deloma s Fidžija, leta 2012 pa je prestopil iz budistične v islamsko vero. V Sirijo je odšel leta 2013.

M. P.

Sorodno

Zadnji prispevki

Migracije nemške davkoplačevalce stanejo več deset milijard evrov

Novi podatki nemškega zveznega finančnega ministrstva kažejo, da bodo...

Čestitke Janezu Janši dežujejo od vsepovsod

Po izvolitvi Janeza Janše za novega predsednika vlade je...

Trump nenadoma prekinil načrte za konec tedna: v ozadju iranski načrt na atentat Trumpove hčere?

Ameriški predsednik Donald Trump je nepričakovano prekinil svoje načrte...