Udba likvidirala še leta 1974: Svojo žrtev zvezal z žicami, jo pokončal s strelom in vrgel v reko, za nagrado osumljeni likvidator postal direktor restavracije

Datum:

Zgodba Matoja Jozaka je dokaz, da je Udba likvidirala še leta 1974, ko ga je pokončala s strelom ter ga vrgla v reko. Pred tem so ga, kot je bilo za udbovske metode ubijanja značilno, še zvezali z žico.

Udba je nastala leta 1946, aktivna pa je bila še mnogo let pozneje. To je na lastni koži občutil Mato Jozak, rojen 23. aprila 1940 v eni izmed vasi v okolici Travnika, ki je leta 1967 emigriral v Avstralijo. V začetku leta 1973 se je vrnil v Evropo in se nastanil v Dusseldorfu. Nazadnje so ga videli 27. novembra 1974, ko je prišel v gostišče Industrieschranke v nemškem mestu Neuss.

Šest mesecev pozneje so njegovo truplo odkrili v reki Ren. Ob tem je nemški publicist Hans Peter Rullmann zapisal: “Noge je imel zvezane z žico, tako tudi roke. Ubit je bil s strelnim orožjem kalibra 7,65 mm v zatilje in vržen v reko.”

Po Jozakovem izginotju je nemška policija nemudoma domnevala, da za tem stoji Ejuba Dizdarević, lastnik gostilne Industrieschranke. Po teh očitkih je Dizdarević 22. decembra 1974 zbežal v Jugoslavijo in se nastanil v Bihaću, kjer ga je zloglasna Udba nagradila s stolčkom direktorja restavracije Sunce na reki Uni, piše spletna stran Komunistički zločini.

Ejub Dizdarević je bil evidentiran v Bihaću kot sodelavec Udbe pod psevdonimom Luna.

J. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Šole niso verske kuhinje: integracija pomeni prilagajanje okolju, ne obratno

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je 22. julija 2026...

Modeli OpenAI našli pot do interneta in napadli sisteme podjetja

OpenAI je razkril, da je kombinacija nekaterih njihovih eksperimentalnih...

Drzne tatvine in konoplja v Ivančni Gorici

Ljubljanski policisti so v zadnjih 24 urah zaznali povečano...

Kokotova v poletni obleki in pod palmo provocira levičarske novinarje

Poslanka stranke Resnica Katja Kokot je 21. julija 2026...