Ukinitev avtomatičnega plačevanja članarin sindikatom

Datum:

Ukinitev avtomatičnega plačevanja članarin sindikatom s spremembo zakona o delovnih razmerjih so včeraj predlagali poslanci SDS in NSi. Če bo novost, za katero poslanci predlagajo skrajšani postopek odločanja, uzakonjena, bi s tem delodajalcem odpravili obveznost tehničnega obračunavanja in nakazovanja sindikalnih članarin neposredno od plač zaposlenih. S tem bi ukinili dolgoletno prakso, po kateri so bili podjetja in javni zavodi dolžni opravljati administrativno delo za potrebe sindikatov.

Po trenutno veljavni zakonodaji (tretji odstavek 207. člena ZDR-1) mora delodajalec na zahtevo sindikata poskrbeti za tehnično izvedbo obračuna in plačevanja sindikalne članarine za delavca. Predlagatelji zakona pa ocenjujejo, da takšna ureditev pomeni nepotrebno in neposredno administrativno vpletenost podjetij v delovanje sindikatov.

“Financiranje sindikalne dejavnosti ne sodi med naloge delodajalca. Plačevanje članarine mora biti urejeno neposredno med članom sindikata in sindikatom, brez posredovanja delodajalca pri izvrševanju plačil,” poudarjajo predlagatelji v obrazložitvi.

Glavni cilj novele je tako poenostavitev obračuna plač pri delodajalcih, zmanjšanje njihovega administrativnega bremena ter zagotovitev jasne ločnice med vodstvom podjetij in financiranjem sindikalnih organizacij.

Po vzoru Nemčije in Avstrije predlagajo razbremenitev podjetij

Predlagatelji se v gradivu sklicujejo na ureditve v nekaterih drugih evropskih državah, kjer država delodajalcem ne nalaga tovrstnih obveznosti:

V Avstriji, Nemčiji in Franciji se sindikalna članarina praviloma plačuje neposredno sindikatu (npr. prek trajnega naloga ali bančnega nakazila), delodajalec pa pri tem ne sodeluje.
Na Hrvaškem je odtegovanje od plače sicer mogoče, vendar le na podlagi posebnega dogovora med sindikatom in delodajalcem ter ob izrecnem soglasju delavca.

Predlog po skrajšanem postopku

Ker gre za spremembo enega samega odstavka (črtanje 3. odstavka 207. člena) , predlagatelji predlagajo obravnavo po skrajšanem postopku. V predlogu še izpostavljajo, da sprememba nikakor ne posega v ustavno pravico do sindikalnega organiziranja ali svobodnega včlanjevanja, saj ureja izključno tehnični način plačevanja.

Če bo zakon sprejet, bo začel veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu. To bi pomenilo, da bodo morali sindikati v kratkem času sami vzpostaviti sisteme za neposredno pobiranje članarin (npr. prek direktnih obremenitev), podjetja pa bodo razbremenjena enega od administrativnih opravil.

Peter Jančič, Spletni časopis

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Pirc Musarjeva ni bila prvič izžvižgana – neodobravanja so njena stalnica

Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar ni bila na letošnji...

[Intervju] Trend upadanja znanja je zaskrbljujoč, cilj je vrnitev med najuspešnejše države

"Rezultate PISA moramo vzeti zelo resno. Trend upadanja znanja...

Nasilje migrantov končno opira oči evropske javnosti

Nasilni migrant je na ulicah Belfasta oslepil domačina. Levičarska...

Od Zedinjene Slovenije 1848, Majniške deklaracije 1989 do osamosvojitve Slovenije

Republika Slovenija obeležuje 35 let samostojne in neodvisne državnosti...