Umrl je konstruktor planiške letalnice

Datum:

Danes dopoldne je v 90. letu starosti umrl konstruktor planiške letalnice Janez Gorišek.

Čez slaba dva tedna bodo najboljši skakalci na svetu v Planici lovili daljave prek dvesto metrov na letalnici, ki sta je konstruirala brata Gorišek. Po poročanju več medijev je danes dopoldne umrl Janez Gorišek, ki je skupaj z bratom Vladom veljal za mojstra konstruiranja in projektiranja letalnic.

Janez Gorišek je bil rojen 13. 9. 1933 in spada med planiške legende. Tudi sam je bil nekoč smučarski skakalec, nato pa je delo nadaljeval kot skakalni delavec in gradbeni inženir. Planiška letalnica je bila leta 1969 njegovo najbolj znano in tudi najbolj dolgotrajno delo, ki je v desetletjih po odprtju kot največja planiška naprava bila večkrat posodobljena.

Janez Gorišek je sodeloval tudi pri projektiranju skakalnice na Igmanu v Bosni in Hercegovini za potrebe zimskih olimpijskih iger v Sarajevu leta 1984, nato pa tudi pri prenovah letalnic na Kulmu, v Vikersundu, Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchnu in Erzurumu.

Pomurske novice

Sorodno

Zadnji prispevki

Nevladniki zavajajo, da je odvzem volilne pravice tujcem protiustaven, ustava trdi drugače

Skupina levičarskih nevladnikov, povezana v Pravno mrežo za varstvo...

Še ena žrtev LGBT ideologije: 15-letna Kallie ni vedela, da se bo borila z moškim

Kristen Waggoner, glavna odvetnica vplivne organizacije Alliance Defending Freedom...

Civilizacijski dolg, ne razdor!

Državni zbor je končno sprejel zakon o pokopu žrtev...

Janša: Edina predstavnica politične policije na visokem položaju je Marta Kos

Bo vlada Janeza Janše tudi uradno pozvala evropsko komisarko...