V sosednji Avstriji so preprečili teroristični napad na dunajski železniški postaji Westbahnhof, ki ga je pripravljal komaj 14-letni privrženec Islamske države.
Avstrijsko notranje ministrstvo je v sredo javnosti sporočilo, da so 14-letnika preiskovalci državnega urada za zaščito države in boj proti terorizmu (LSE) in pripadniki specialne enote Wega aretirali 10. februarja. Pri njem so našli več nožev, skice za napad in načrte za izdelavo bomb. Veliko indicev pa tudi kaže na njegovo pripadnost Islamski državi.
Namig prišel iz Nemčije
Do aretacije avstrijskega državljana s turškimi koreninami je prišlo na podlagi namiga s strani nemškega zveznega urada kriminalistične policije. Nemški preiskovalci so se namreč uspeli dokopati do zaskrbljujočega profila na družabnem omrežju TikTok z radikalno islamistično vsebino. Slednjega so pripisali konkretnemu 14-letniku, o tem pa tudi obvestili direktorat za državno varnost in obveščevalno službo (DSN), ki je nadaljeval s preiskavo.
Tako kot napadalec v Beljaku se je 14-letnik radikaliziral izključno prek TikToka. Proces radikalizacije se je pričel avgusta lani, ni pa še dokazov, ki bi nakazovali, da je imel stik z drugimi privrženci Islamske države. Die Presse poroča, da preiskava njegovega zaseženega telefona še poteka.
Podlago za aretacijo v dunajskem okrožju Währing je predstavljala odredba dunajskega državnega tožilstva. 14-letnik je osumljen članstva v teroristični organizaciji oziroma hudodelski združbi. Zaradi nevarnosti storitve in izvršitve kaznivega dejanja ostaja v priporu.
Tožilstvo pa ni odredilo le aretacije, ampak tudi hišno preiskavo. Preiskovalci so pri tem uspeli najti številne islamistične knjige, ročno narisane skice napadov z noži in mačetami na železniški postaji in na policiste. Odkrili so tudi na roko napisana navodila za izdelavo eksploziva, ki naj bi služil kot detonator za bombo, ki naj bi jo prav tako izdelal. V kleti so našli tudi aluminijaste cevi in noge za mizo ter lepilni trak. Po navedbah notranjega ministrstva naj bi bil ta material uporabljen za izdelavo bomb. V torbi so med drugim odkrili tudi bojni nož z rezilom dolžine 16,5 centimetra in preklopni nož z rezilom dolžine 7 centimetrov.

Dejstvo, da je imel mladenič Westbahnhof na očeh, je razvidno iz skic, ki jih je sam naredil. Njegova odvetnica Anna Mair vztraja, da gre le za “otroško risbo”, ki prikazuje vlake, tire, ljudi in postajo U6 na Westbahnhofu. V zvezi z aretiranim je sicer povedala, da je odraščal v urejeni družini in da bi jeseni moral začeti s poklicnim izobraževanjem. Njegovi starši, ki imajo turške korenine, so po njenih besedah “odlično integrirani in liberalno usmerjeni”, radikalizacije sina pa naj ne bi opazili.
Še vedno ni jasno, kdaj je bil napad načrtovan. “Preiskava še ni končana,” sporočajo iz notranjega ministrstva.
Širjenje islamistične propagande na internetu se povečuje
Ministrstvo za notranje zadeve poudarja, da se širjenje radikalne islamistične propagande v digitalnem prostoru povečuje in služi “kot vir navdiha za teroristično motivirana dejanja”. “Najstniki in mladi odrasli, ki pridejo v stik z ekstremističnimi ideologijami prek družbenih medijev in zaprtih spletnih kanalov, so še posebej ogroženi,” je ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost.
Teroristične organizacije po navedbah ministrstva vse pogosteje uporabljajo lastne aplikacije in računalniške igre za ciljno indoktrinacijo. “Hkrati pa šifrirani komunikacijski kanali in zakonske ovire otežujejo delo varnostnih organov, saj lahko do ustreznih vsebin dostopajo šele po odvzemu naprave. Naraščajoča digitalna radikalizacija zato predstavlja resen izziv za notranjo varnost v Avstriji,” so zaključili.
Ž. N.