Izraelska vojska je pred dnevi izvedla operacijo proti Hamasovemu poveljniškemu mestu v bolnišnici Kamal Advan na severu Gaze. Med operacijo so aretirali 240 osumljencev, od katerih jih je 15 neposredno sodelovalo v masakru 7. oktobra, ko je Hamas izvedel brutalen napad na izraelsko ozemlje. Izraelska oblast trdi, da so njihovi ukrepi temeljili na “neizpodbitnih dokazih”, da Hamas in Islamski džihad uporabljata bolnišnico za svoje vojaške aktivnosti.
Napad na bolnišnico Kamal Advan in njena izpraznitev sta bila v petek predmet razprave varnostnega sveta, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je izraelske napade označil za sporne in pozval k neodvisni, temeljiti in transparentni preiskavi vseh izraelskih napadov na bolnišnice in zdravstveno infrastrukturo.
Izraelski veleposlanik v Ženevi Daniel Meron je v pismu varnostnemu svetu zagotovil, da je napad na bolnišnico temeljil na verodostojnih obveščevalnih podatkih, in dodal, da so izraelske sile sprejele ukrepe za zaščito civilistov. Po izraelskih navedbah je direktor bolnišnice Husam Abu Safija deloval kot operativec gibanja Hamas in omogočal skrivališče stotinam teroristov v bolnišnici.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in več članic ZN, vključno s Slovenijo, je kritiziralo izraelsko ravnanje. Slovenski veleposlanik Samuel Žbogar je pozval k izpustitvi Abu Safije in poudaril, da je izraelska akcija onemogočila delovanje bolnišnice, s čimer so bolniki ostali brez nujne oskrbe. Sicer pa dogajanje v zvezi z bolnišnico Kamal Advan odpira pereča vprašanja o zlorabi civilne infrastrukture v oboroženih konfliktih. Hamasova uporaba bolnišnice kot poveljniškega centra je mednarodno nezakonita in predstavlja grobo kršitev človekovih pravic.
Sara Kovač