V Ljubljani se je odvijal Free Market Road Show: Država bi vse regulirala, vendar to ubija inventivnost ljudi

Datum:

“Če imamo 20 tisoč predpisov, to duši ne le gospodarstvo, ampak tudi kreativnost, inventivnost ljudi,” je menil poslanec Andrej Šircelj na prireditvi Free Market Road Show v Ljubljani in dodal, da bi morali govoriti o prostem trgu kot o usmerjenem trgu in omejitvah, ki jih tržno gospodarstvo prinaša s strani EU. Slovenija je po njegovem postala preveč paternalistična, saj se skuša vsako dejavnost regulirati. 

Poslanec SDS mag. Andrej Šircelj je bil v ponedeljek v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije gost konference Free Market Road Show. Free Market Road Show sicer združuje vrhunske mednarodne govorce, podjetnike, novinarje, vodilne strokovnjake, izvoljene predstavnike oblasti, diplomate, izjemne študente in druge udeležence z vsega sveta. Razprave so namenjene najbolj relevantnim vprašanjem našega časa, in tako sta bili glavni temi srečanja v Ljubljani “Intelektualna lastnina in javni interes” ter “svoboda vs. vladanje”.

Poslanec Šircelj je sodeloval v panelu z naslovom Intelektualna lastnina in javni interes. V pogovoru je izpostavil, da smo v Sloveniji del globalnega sveta in da se tako kot vse druge države sveta srečujemo s težavami glede intelektualnih pravic. “Veliko pravnih pravil in regulative obstaja glede tega, od industrijskih pravic, do kulturnih pravic, do pravic na področju umetnosti; različna je regulativa na področju interneta, farmacevtskih izdelkov … Problem, ki pa ga vidim, pa je zaščita intelektualnih pravic,” je izpostavil. Ob tem je dejal, da bi v zvezi s tem morali zaščititi tako avtorja, inovatorja kot tudi industrijo, pa konec koncev tudi potrošnika.

V razpravi so še sodelovali:
– veleposlanica Republike Avstrije v Sloveniji Sigrid Berka
Dan Denning (Southbank Investment Research iz Londona)
Jared Parks (direktor za zunanje zadeve pri Globalnem centru za intelektualno lastnino pri Ameriški gospodarski zbornici)
Michael Williams (ustanovitelj in predsednik ALTIUS Financial, Inc., ustanovitelj projekta Defender of Capitalism)
Andrew Kovalcin (Advocacy and External Affairs)
– prof. dr. Žiga Turk, redni profesor in kolumnist
Andrej Šircelj (SDS)
Jan Škobrne (SD)
Jernej Vrtovec (NSi)
Katja Damij (LMŠ)

Država bi vse regulirala, vendar to ubija inventivnost
Nadalje je spregovoril tudi o tem, koliko denarja glede na BDP se v Sloveniji namenja za raziskave in razvoj, pri čemer je poudaril, da je Slovenija, glede na podatke, v povprečju Evropske unije. Ob tem je kot perečo težavo na področju inovativnosti in kreativnosti izpostavil birokracijo in administracijo. “Če imamo 20.000 predpisov, to duši ne le gospodarstvo, ampak tudi kreativnost, inventivnost ljudi,” je menil mag. Šircelj in dodal, da bi morali govoriti o prostem trgu kot o usmerjenem trgu in omejitvah, ki jih tržno gospodarstvo prinaša s strani EU. “Pa tudi sami si včasih preveč otežujemo življenje z različnimi predpisi, zato je moje sporočilo, da je treba pustiti ljudem, da delajo, da ustvarjajo in da jih ne smemo takoj kaznovati, ko na primer prvič odprejo podjetje in narobe izplačajo davek. V takem primeru jim je treba pomagati, jih naučiti, kako se pravilno dela, ne pa ubiti inventivnosti že na prvem koraku,” je ocenil mag. Šircelj. Ob tem je tudi dodal, da je Slovenija postala preveč paternalistična, saj se skuša vse regulirati. “Žal tudi nekateri ljudje pričakujejo, da bo država vse uredila, vendar pa to krči inventivnost. Treba je sprostiti ustvarjalne sile v Sloveniji in država bi morala pri tem pomagati,” je poudaril poslanec SDS.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Si je Irena Joveva nastavila ogledalo?

Letele so glave direktorjev, urednikov in novinarjev, a so...

Vlada bi obdavčila tudi tiste, ki nimajo

Pojavljajo se različne predloge za sistemsko financiranje gradnje javnih...