V petek bo koncert Dekliškega zbora Škofijske gimnazije

Datum:

Kulturno društvo Mohorjan vas v petek, 4. 10. 2024, vabi na koncert Dekliškega zbora sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije Ljubljana. Dirigentka zbora je Helena Fojkar Zupančič, pianist Blaž Pirnat. Koncert bo na Prevaljah, v cerkvi Device Marije na jezeru. Potekal bo v okviru Lebičevega leta 2024. Pričel se bo ob 19. uri. Vstop je prost, zaželeni so prostovoljni p rispevki.

Dekliški zbor sv. Stanislava Škofijske gimnazije Ljubljana je bil ustanovljen leta 1996 z namenom, da glasovno sposobnejša in bolj ambiciozna dekleta razvijajo svoj glasbeni talent z zahtevnejšim zborovskim repertoarjem. V njem prepeva 41 dijakinj od 2. do 4. letnika, starih od 16 do 19 let. Vadijo dvakrat tedensko, skupaj 3 ure in pol, vsaka od deklet pa ima tedensko tudi 10-minutni individualni pouk vokalne tehnike. Ker je zbor šolski, se v njem vsako leto zamenja tretjina pevk.

Zbor koncertira v Sloveniji in tujini in sodeluje s sorodnimi zbori širom po Evropi. Je zmagovalec Evroradijskega tekmovanja Let the Peoples sing 2009, 2017 je nastopil na Svetovnem zborovskem simpoziju (WSCM) v Barceloni, 2019 pa na na Nacionalni konferenci ameriških dirigentov (ACDA) v Kansas Cityju. Poleti 2021 je v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma izvedel samostojni koncert v okviru Mednarodnega zborovskega festivala Europa Cantat. Sezono 2022 je zaznamoval s ciklom koncertov glasbe srednjeveške glasbenice, mistikinje in vsestransko izobražene redovnice sv. Hildegarde iz Bingna. Koncert je bil v celoti sneman in predvajan na RTV SLO. Jeseni 2022 je na Mednarodnem zborovskem tekmovanju v baskovski Tolosi dosegel drugo mesto v konkurenci odraslih zborov. Februarja 2024 je gostoval na Švedskem, na svetovno znani pevski šoli Adolf Friedrik, in nastopil z več švedskimi zbori v Stockholmu in okolici, poleti 2025 pa se bo prvič predstavil v Aziji, na Tajvanu.

Zbor se odlikuje po lepem in homogenem zvoku ter muzikalnih izvedbah skladb različnih stilnih obdobij. Navdušuje s pretanjeno interpretacijo, barvito zvočnostjo in izjemnim repertoarnim razponom od klasike in izvirnih ljudskih pesmi do vokalnega popa.
Dekliški zbor sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije se s svojimi dosežki na državnih in mednarodnih tekmovanjih ter s sodelovanjem na najpomembnejših svetovnih zborovskih dogodkih uvršča v sam vrh svetovnega mladinskega zborovskega petja.

Dirigentka Helena Fojkar Zupančič je kot zborovodkinja in učiteljica vokalne tehnike zaposlena na Škofijski klasični gimnaziji v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani. Vodi Dekliški zbor sv. Stanislava ŠKG in Zbor sv. Nikolaja Litija, ki gojita klasičen zborovski repertoar, ter asistira (Z)Mešanemu zboru ŠKG, ki prepeva pop, gospel in muzikal. Kot dirigentka je nastopila s Slovenskim otroškim zborom, s projektnim zborom RTV SLO ter z Zborom Slovenske filharmonije. Je cenjena žirantka državnih in mednarodnih tekmovanj ter, poleg številnih dirigentskih priznanj, prejemnica nagrade Republike Slovenije za posebne dosežke na področju glasbenega šolstva (2916) in Srebrne Gallusove plakete (2019). S svojimi zbori redno naroča in izvaja zborovske novitete in s tem prispeva k nastanku in razvoju sodobne slovenske zborovske literature. Med pevci je priljubljena kot dirigentka, ki zna navduševati in se skupaj z njimi poglabljati v skrivnosti glasbe. Na ta način je vzgojila številne generacije pevcev, ki pomembno sooblikujejo slovenski zborovski milje.

Program:

Izbral in uredil Damijan Močnik (1967) – Bog daj, Bog daj
Slovenske ljudske melodije in besedila, solistka Sara Trobiš
Damijan Močnik (1967) – Prošnja, Iza. 63:15-17
Tine Bec (1993) – Čuj, Marija, stara slovenska ljudska molitev
Andrej Makor (1987) – Tri dukhovniykh khora
Bogoroditse Djevo (Vespere)
Tebe poem (Iz Božanske liturgije sv. Janeza Zlatoustega)
Levente Gyöngyösi (1975) – Laudate Dominum, Ps 148
Kim Andre Arnesen (1980) – Even When He is Silent, Anonimus, 20. stol.
Prir. Paul Caldwell (1963), Sean Ivory (1969)
Ain’t no Grave can Hold My Body Down, Spiritual
***
Lojze Lebič (1934) – Nekaj je v zraku /Tone Pavček/
Lojze Lebič (1934) – Čas /Jakob Šešerko/
Damijan Močnik (1967) – Zarja
Tri slovenske ljudske o zarji, solistka Zala Kotar
Pavle Merku (1927 – 2014) – Zeleni polog, slovenska ljudska iz Rezije
Hugo Alfvén (1872 – 1960) – Och jungfrun hon går i ringen, švedska ljudska
Samo Vovk (1989) – Ta na Solbici, Samo Vovk, Barbara Grahor
Irv Rothenberg, prir. Jay Althouse (1951) – Hands United in Peace

E-Koroška

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Leto dni od Hamasovega masakra nad Judi slovenska levica podpira teroristične klavce

Pred letom dni, 7. oktobra 2023, je teroristična organizacija...

V napadih ukrajinskih brezpilotnikov uničen naftni terminal na Krimu

Ruska vojska je po lastnih navedbah ponoči sestrelila 21...

Kaj je v ozadju Macronovega poziva k ustavitvi dobave orožja Izraelu?

Francoski predsednik Emmanuel Macron je tekom vikenda pozval k...