Leva vlada v Združenem kraljestvu je postavila nova pravila za odmerjanje kazni, ki po mnenju kritikov ustvarjajo dvotirni pravosodni sistem, v katerem bodo pripadniki določenih skupin obravnavani drugače. Svet za odmerjanje kazni je nedavno predstavil posodobljena načela, ki bodo sodnikom in sodnicam narekovala, kako izrekati kazni, vključno z vprašanjem, ali naj se določenim storilcem odloži zaporna kazen.
Nova pravila, ki naj bi stopila v veljavo aprila, uvajajo obvezno poročilo pred obsodbo za pripadnike etničnih, kulturnih in verskih manjšin ter druge ranljive skupine, kot so mladi odrasli, ženske in nosečnice. Beli moški so iz te prakse izvzeti, kar pomeni, da bodo sodniki pri njihovi obsodbi delovali brez dodatnih olajševalnih informacij, ki bi lahko vplivale na končno kazen.
Poročilo pred obsodbo (PSR) je dokument, ki ga pripravijo uradniki za pogojno odpravo iz probacijske službe in sodnikom omogoča bolj celovit vpogled v okoliščine storilca. Kljub temu, da gre za na videz tehnično spremembo, se je ta ukrep srečal z ostrimi kritikami, saj v praksi pomeni, da bodo pripadniki določenih skupin obravnavani mileje kot drugi.
Enakost pred zakonom ni več ustavno načelo
Ministrica za pravosodje Shabana Mahmood se je ostro odzvala na nova pravila in poudarila, da ne zagovarja različne obravnave pred zakonom. Vendar pa kot ministrica nima pristojnosti, da bi razveljavila smernice neodvisnega organa za odmerjanje kazni. “Jasno sem povedala, da te smernice predstavljajo različno obravnavo, pri kateri lahko na rezultate nekoga vpliva njihova rasa, kultura ali vera. To je nesprejemljivo,” je dejala in dodala, da bo sprejela zakonodajo, če bo to potrebno.

Odzivi iz političnih krogov so bili burni
Robert Jenrick, minister za pravosodje v senci, je opozoril, da bodo nova pravila močno načelovala javno zaupanje v kazenski pravosodni sistem. Po njegovih besedah svet za odmerjanje kazni uvaja pristranskost proti belim moškim in kristjanom, kar ustvarja vtis pravosodnega sistema, ki deluje na dveh ravneh. “Manj verjetna zaporna kazen za pripadnike etnične manjšine? To je popolnoma nesprejemljivo,” je dejal Jenrick in dodal, da bo konzervativna stranka sprejela ukrepe proti tem smernicam.
Predsednik sveta za odmerjanje kazni, lord sodnik William Davis, pa je branil reforme in poudaril, da sodniki potrebujejo več informacij o storilcih, da bi se izognili “razlikam v izidu na podlagi etnične pripadnosti”. Po njegovih besedah bodo sodniki z dodatnimi informacijami bolje opremljeni za sprejemanje pravičnih odločitev. Zavrnili so tudi trditve, da bi poročila pred obsodbo nujno vodila do milejših kazni.
Vlada premierja Rishija Sunaka je dala jasno vedeti, da bo v primeru nujnosti posredovala z zakonodajnimi ukrepi. Downing Street je sporočil, da ministrica Mahmood aktivno spremlja situacijo in bo ukrepala, če bo to potrebno. Uvedba teh smernic odpira vprašanja o enakosti pred zakonom in nevtralnosti pravosodnega sistema. Kritiki trdijo, da gre za nevaren precedens, ki uvaja pristranskost pri izrekanju kazni, zagovorniki pa vztrajajo, da gre za nujno reformo za odpravo obstoječih neenakosti. Ne glede na različna mnenja je jasno, da bo ta sprememba v britanskem pravosodnem sistemu odmevala še dolgo.
T. B.