“V SDS se zavedamo, kako pomembna je rast slovenskega gospodarstva, predvsem pa konkurenčnost slovenskega poslovnega okolja in ugotavljamo, da vlada Roberta Goloba duši podjetniški razvoj v vseh segmentih samega poslovnega okolja, kar posledično vpliva na blaginjo ljudi,” je na novinarski konferenci opozoril poslanec SDS Franc Breznik.
Ob 11 uri se je začela novinarska konferenca poslanske skupine SDS. Na njej je spregovoril poslanec SDS Franc Breznik, in sicer o konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ter poslovnega okolja. Breznik: “Predstavil bi zahtevo za sklic nujne seje Odbora za gospodarstvo in Odbora za finance na temo “Poziv k izboljšanju konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, predvsem pa tudi poslovnega okolja v Sloveniji.”
Postajamo nezanimivi za tuje delavce in velika podjetja
“V SDS se zavedamo, kako pomembna je rast slovenskega gospodarstva, predvsem pa konkurenčnost slovenskega poslovnega okolja in ugotavljamo, da vlada Roberta Goloba duši podjetniški razvoj v vseh segmentih samega poslovnega okolja, kar posledično vpliva na blaginjo ljudi.” Posledično to vpliva tudi na državo, ki postaja nezanimiva za prihod tuje delovne sile in velika tuja podjetja.
Na podlagi podatkov tujih agencij, denimo Evropskega statističnega urada Eurostat, vidimo, da je Slovenija daleč pod povprečjem (tako mesečno kot tudi letno). Mesečno je Slovenija zabeležila največje skrčenje obsega storitev (za 1,9 odstotka). “Na žalost je tudi del storitvenega sektorja odšel iz Slovenije. Obstaja vrsto podatkov iz podjetniških okolij, ki govorijo, da se podjetja selijo celo na Hrvaško.”
Največji padec industrijske proizvodnje v EU
Ključen je tudi podatek, da je Slovenija leta 2023 zabeležila več kot 10-odstotni padec industrijske proizvodnje, kar je največ na ravni EU-ja, in sicer tako na mesečni kot na letni ravni. Upadata tudi potrošnja in izvoz. Proizvodnja končnih izdelkov in storitev pa bo upadala tudi v prihodnje.
SDS že od konca leta 2022 zasleduje zaskrbljujoče gospodarske kazalce, kar povezuje s prevzemom oblasti s strani Goloba, ki je usmerjena v izčrpavanje gospodarstva. Davčni delež v OECD državah za leto 2023 je v povprečju 34,8 odstotka, Slovenije pa 43,3 odstotka.

Davčne obremenitve so večje zgolj v državah OECD, kjer imajo izjemno kakovost bivanja, izrazito visoke plače in vrhunsko urejene javne storitve. Smo drugi v OECD-ju, ko gre za obremenitev bruto/neto plač. “Slovenija je v vrhu OECD po davčnem primežu,” je opozoril Breznik. Izpostavil je tudi številne podražitve.
Visoke cene elektrike dušijo obrt
Poslanec je opozoril tudi na prednosti za mlade v tujini v primerjavi s Slovenijo. Posebej je izpostavil Luksemburg, kjer imajo mladi bistveno boljše priložnosti. Spomnil je tudi na pomanjkanje posluha za slovensko malo gospodarstvo. Velik delež gospodarstva namreč predstavljajo mala podjetja, obrtniki.
Proizvodnja aluminija je pobegnila na Kitajsko
Obrtniki poudarjajo, da so imeli namesto dobičkov, v zadnjem letu izjemne stroške zaradi električne energije in obrestne mere, kar zmanjšuje konkurenco Slovenije. Denimo proizvodnja aluminija se je posledično prenesla na Kitajsko, kjer elektriko proizvajajo s pomočjo premogovnih termoelektrarn.
Farmacevtska industrija je že desetletja uveljavljena, kar ni Golobova zasluga
Spomnil je, da ni velikih vlaganj (celo multinacionalka Magna se zapira), Robert Golob pa se hvali s farmacevstsko industrijo, čeprav je ta že desetletja uveljavljena in gre za specifiko ter skoraj ni odvisna od Golobove vlade. “V SDS opozarjamo, da je ura pet pred 12 za slovensko gospodarstvo.”
Zmanjšuje se poslovno okolje, gospodarstvu škoduje tudi radikalni zeleni prehod. Spomnil je še na vezanost domačega gospodarstva na Nemčijo, kjer prav tako upada proizvodnja. V tej luči je pomembna slovenska avtomobilska industrija, ki je močno vezana na Nemčijo. Ta industrija pa bi lahko bila prenešena na Madžarsko ali na Hrvaško. Zlasti slednja postaja močna industrijska država na račun poslabšanega gospodarskega okolja v Sloveniji.
Domen Mezeg