“Krmilo se je poravnalo nazaj na pot k normalnosti,” je v zvezi z rezultatom tokratnih evropskih volitev komentirala najmlajša slovenska evropska poslanka Zala Tomašič, ki je prepričana, da je pomembno, da vse politične skupine v Evropskem parlamentu rezultat vzamejo v obzir, saj predstavlja jasno sporočilo, kaj si državljani EU želijo.
V oddaji “Kdo vam laže?”, ki jo vodi Boris Tomašič, je novoizvoljena evropska poslanka spregovorila o svojih prvih občutkih, izkušnjah, razmišljanjih, željah in načrtih v prihodnosti. Kot je povedala, je pred konstitutivno sejo v Strasbourgu, ki je bila 16. julija, večkrat odletela v Bruselj. Od izvolitve se je namreč precej dogajalo, veliko je bilo glasovanj, sodelovala je že na več srečanjih Evropske ljudske stranke (EPP), v sklopu le-te je odšla tudi na Portugalsko, kjer so se srečali novi in stari poslanci, tam pa so se pogovorili tudi o prioritetah tega mandata.
Nekateri pravijo, da poslanko sedaj pogrešajo na družabnih omrežjih. Kot je povedala, je objavljala, kolikor je uspela, naredila je denimo posnetek celega dne z njo v Bruslju, po prevzemu pisarn v Bruslju in Strasbourgu in formiranju ekipe pa pravi, da bo ponovno več na družabnih omrežjih. “Cenim, da mi ljudje pišejo, tako na Facebook, Instagram. Povsod se trudim vsem odgovoriti. Vsi, ki še čakajo odgovor, ga bodo dobili,” je obljubila in dodala, da si želi z ljudmi ohranjati neformalno interakcijo preko socialnih omrežij.
Sama pravi, da ji je vodenje oddaje Signal na Novi24TV pomagalo pri javnih nastopih, da nima tolikšne treme pred kamero, a da se javnih nastopov še vedno uči. Kot je znano, je v Evropskem parlamentu 720 evropskih poslancev. Voditelj je poslansko povprašal, koliko je bilo izvoljenih mladih. Po njenih besedah se v Evropskem parlamentu šteje, da si mlad poslanec, če si star pod 40 let. “Rekla bi, da nas je pod 40 let kar nekaj, pod 30 pa nas je precej manj,” je povedala in dodala, da je znotraj EPP druga najmlajša. Portugalec je namreč 42 dni mlajši od nje, s čimer jo je ta ob srečanju tudi seznanil. Najmlajši evropski poslanec sicer prihaja iz Cipra in šteje 24 let.
V nadaljevanju pogovora je priznala, da se je v Evropskem parlamentu kar nekajkrat izgubila (več je stavb, ki so med seboj povezane), a da so tam zaposleni ljudje prijazni in pomagajo pri usmerjanju. Prvih par dni se je tako učila zemljevid parlamenta. “Koristni so zemljevidi v primeru požara. Mislim, da se že kar v redu znajdem. Kar se tiče zaposlenih v parlamentu, so zelo pripravljeni pomagati, da čim bolj olajšajo delo novoizvoljenih. So zelo samoiniciativni,” je povedala in dodala, da se ji je ob prevzemu akreditacije zgodilo, da je morala večkrat pojasniti, da je poslanka in ne asistentka. Med zaposlenimi so ljudje iz cele Evrope. “Ne bi rekla, da prevladujejo Belgijci,” je povedala in napovedala, da namerava v javnih nastopih v parlamentu čim več govoriti v slovenščini, ker se ji zdi to prav.
Slovenija edina, ki ima več kot 50 procentov poslancev iz države v poslanski skupini EPP
“Slovenija v EPP še ni imela tako velike delegacije,” je izpostavila in pojasnila, da delegacija sedaj šteje pet poslancev, prej pa smo imeli v njej štiri poslance. Čeprav imajo druge države, denimo Nemčija, precej več poslancev, pa poslanka pravi, da je Slovenija edina, ki ima več kot 50 procentov poslancev iz države v poslanski skupini (5 od 9 poslancev). “To je velik dosežek. Ko je naša vodja delegacije Romana Tomc to povedala, smo poželi glasen aplavz,” je poudarila in dodala, da po njeno to definitivno šteje in bo štelo. “Romana Tomc je postala podpredsednica skupine. Mislim, da je to zasluga tega, ker smo tako močna delegacija.”
Ljudje želijo Evropo, ki bo bolj usmerjena v desno
“Upam, da se bomo v tem mandatu držali desnosredinskih načel, zagovarjali krščanske vrednote, se postavili za Evropejce,” je poudarila in dodala, da je bil rezultat evropskih volitev jasen, da si ljudje želijo Evropo, ki bo bolj usmerjena v desno, kot je bila v preteklem mandatu. Meni, da večjih trenj v EPP ne bo, je pa sicer res, da so v EPP poslanci iz vseh 27 držav članic EU, kar druge skupine ne morejo reči, prav tako pa je tudi znotraj držav članic več strank in temu primerno se nekatera stališča tudi lahko razlikujejo. “A želim si, da bomo ostali homogeni v temeljnih zadevah, ki sem jih zagovarjala v času volitev.”
Sama namerava zagovarjati to, kar je zagovarjala tudi v času kampanje. Želi si, da bo taka smer Evrope. Vse po njenih besedah tudi kaže, da bo tako tudi v Evropskem svetu, saj imamo več desnih predsednikov vlad in držav. EPP pravi, da je za zaostritev ilegalnih migracij. “EPP definitivno mora poslušati željo večine EU. Premik v desno je nekaj, česar ne moremo zanemariti. Tudi drugim skupinam mora to predstavljati sporočilo, kaj si želijo evropski državljani,” je prepričana. Prav tako pa je dejala, da bo v tem mandatu drugače sestavljena tudi Evropska komisija, ker je vladajoča koalicija v državah članicah tista, ki predlaga komisarja in v večini držav imamo desne vlade. “To bo izražalo sestavo Evropske komisije.” Omenila je tudi, da je nastala nova poslanska skupina Patrioti, ki je postala kar tretja največja v Evropskem parlamentu.
Prav tako je spregovorila o tem, ali se srečuje tudi z drugimi slovenskimi evropskimi poslanci, ki niso člani SDS ali NSi. Kot je dejala, se ne usklajujejo in srečujejo, vidijo se na avionih in prevozih do letališča. Sama je konkretno na avionu srečala poslanca Matjaža Nemca, s katerim je imela povsem korekten pogovor. Poslanko Ireno Jovevo je videla od daleč, s Prebiličem in Šarcem pa se še ni uspela videti pred konstitutivno sejo v Strasbourgu.
Ker je tudi v Evropskem parlamentu tako, da poteka delo v odborih, je pojasnila, da ima Evropski parlament 20 stalnih odborov. Pojasnila je, da lahko postaneš član odbora ali pa nadomestni član. Kot nadomestni lahko sodeluješ, pošiljaš amandmaje, razlika pa je, da ko je glasovanje, lahko glasuje samo član, nadomestni pa lahko samo nekoga nadomesti. Sama je povedala, da je med preference dala odbor za industrijo, raziskave in energetiko, odbor, ki pokriva notranji trg in varstvo potrošnikov in odbor za mednarodno trgovino. Pojasnila je, da se mesta razdeljujejo po poslanskih skupinah, nato pa razdeljevanje poteka po delegacijah.
Povedala je, da je potrebno zavedanje, da ni Evropski parlament edini zakonodajalec. Zakonodajalec je namreč tudi Svet EU, Evropska komisija pa je tista, ki zakonodajo predlaga. Z namenom, da se hitreje doseže dogovor med vsemi institucijami, se lahko po njenih besedah organizirajo trialogi, kjer sodelujejo predstavnik vsake od institucij.
Stik z ljudmi je pomemben
Zala Tomašič pravi, da v prihodnje ne bo pomembno samo področje obrambne, vojaške varnosti, ampak tudi kibernetska, energetska in prehrambna varnost. Pravi, da znotraj EPP funkcionira dobro in da je spoznala že veliko ljudi, veliko pa jih želi še spoznati v prihodnje, saj meni, da je sodelovanje izjemno pomembno. Vesela je bila, ko so jo znotraj EPP poprosili, da bi bila eden od obrazov na socialnih omrežjih. “Pomembno se mi zdi, da si v stiku z ljudmi, da vidijo, kaj se dela.”
View this post on Instagram
Hoče dokazati, da mladi spadajo v politiko
Povedala je, da ne bo živela v Bruslju, ampak bo potovala v ponedeljek tja in v četrtek v glavnem nazaj. Ob petkih pa bo v Sloveniji, kjer bo imela tudi pisarno. Pravi, da namerava hoditi po terenu. “Načrt je, da bom v petih letih obiskala vsako slovensko občino,” je izpostavila in dodala, da jo je pozitivno presenetilo, ko je po elektronski pošti prejela prošnje iz slovenskih šol, če bi lahko dijakom prestavila parlament in pot do tja. Pravi, da želi sodelovati z vsemi šolami, saj hoče dokazati, da mladi spadajo v politiko. Želi, da se na podlagi tega aktivirajo, navdušijo, gredo na volitve, kritično razmišljajo o stvareh, ki jih preberejo na socialnih omrežjih, v medijih. Ker je dobila tudi nekaj prošenj za stažiranje (delo od šest tednov do šestih mesecev), je pojasnila, da bo informacije o tem objavila jeseni.
Oddajo Signal bo vodila iz Bruslja
Še naprej pravi, da bo vodila oddajo Signal iz Bruslja. “Enkrat na teden bom posnela oddajo s poslancem, ki kaj pokriva, da bodo gledalci Nove24TV dobili vpogled v dogajanje v Bruslju, ne samo v končni rezultat. S tem se bo videlo, da Evropski parlament pokriva res ogromno zakonodaje,” je izpostavila in dodala, da to žal ni to toliko poznano, ker je premalo poročanja o tem. Meni, da je pomembno zavedanje, da politika določa o vsakem aspektu našega življenja.
Omenila je tudi, da si vsakdo zasluži dostojno starost. “Jaz bom zagovarjala pravico do dostojne starosti, kolikor se da. Sem na voljo vsem, glede tega bom glasna v Bruslju in Sloveniji. Sem pa v kampanji že večkrat rekla, da bomo tudi mladi enkrat na tem mestu, pravice upokojencev so pravice mladih v prihodnosti,” je bila jasna. V zvezi s tem, da se je krmilo po volitvah poravnalo nazaj na pot k normalnosti, je poudarila, da gre EPP desno v smer varnosti in migracij, ima pa po njenih besedah tudi jasno spremenjeno agendo do zelenega prehoda, kar sicer tudi sama podpira.
Ž. N.