Ruska protiletalska obramba je po navedbah Kremlja danes zjutraj prestregla devet ukrajinskih brezpilotnikov nad pristaniščem v Sevastopolu ob Črnem morju. Ukrajinci v napadih na pristanišče uporabljajo tudi inovativne morske drone. Ruski diktator Putin pa je zagrozil z uporabo kasetnih bomb.
V Harkovski regiji v Ukrajini je bil v obstreljevanju ruskega terorističnega režima v zadnjih 24 urah ubit civilist, še en pa ranjen. Prav tako je bilo ranjenih sedem ljudi v napadu na vas na območju Zaporožja. Zaradi napada z droni na Krimu pa je bil davi za nekaj ur ustavljen ves pomorski promet, od Moskve nastavljen guverner Sevastopola Mihail Razvožajev pa je zatrdil, da ni bil poškodovan noben objekt. Dva brezpilotnika sta bila po njegovih besedah uničena nad morjem, pet pa so jih onesposobile ruske sile za elektronsko bojevanje, poroča STA.
Rusija naj bi že uporabljala kasetne bombe
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je danes komentiral odločitev ZDA, da Ukrajini dostavijo kasetne bombe. Dejal je, da ima Rusija dovolj svojih zalog tovrstnih bomb, da lahko z njim odgovori Ukrajini. Zagrozil je s povračilnimi ukrepi, če bi jih uporabila Ukrajina, medtem ko ta in organizacija Human Rights Watch Rusijo obtožujeta, da jih že uporablja. To orožje je namreč v mnogih državah prepovedano, zato je odločitev ZDA o njegovi dostavi naletela na ostre odzive svetovne javnosti. To so bombe in rakete, sestavljene iz številnih manjših bomb. Po izstrelitvi eksplodirajo v zraku in se razstrosijo po več sto metrov širokem območju.

Mnogih med njimi ne raznese takoj, zato so grožnja civilistom še dolgo po končanem konfliktu. Tudi številni vojaški strokovnjaki menijo, da so kasetne bombe zastarele. Na bojiščih v Ukrajini pa se zatem nadaljuje protiofenziva, ki sicer napreduje počasi zaradi močne miniranosti ozemelj pred ruskimi utrdbami. Rusi so namreč imeli čas, da se na dogajanje ustrezno pripravijo. Zato je Kijev spremenil strategijo. Namesto poskusa preboja z bojnimi pehotnimi vozili in tanki enote napredujejo peš. Putin to opisuje kot ukrajinski neuspeh. Po njegovih navedbah naj bi na posameznih območjih Rusi prehajali celo v ofenzivo. Ukrajinska stran pa navaja napredek na območju Bahmuta.
Major Ukrainian drone attack by air and sea against the Port of Sevastopol in Russian-occupied Crimea this morning.
Here we have a naval drone advancing under Russian fire pic.twitter.com/NBG7INi5te
— Visegrád 24 (@visegrad24) July 16, 2023
Domen Mezeg