[Video] Ostržek amater: Golob tudi z molkom nad očitke o neizpolnjenih obljubah in lažeh

Datum:

“Kdor molči, stotim odgovori. Se pravi, bo dnevno v kamere lagal še naprej. Tega smo navajeni,” je v zvezi z odločitvijo premierja, da ne dopolni odgovora na poslansko vprašanje, kdaj bo prenehal z zavajanji, izpostavil poslanec SDS Žan Mahnič in med drugim dodal: “Ostržek je amater v primerjavi z vami, gospod premier,” zaradi česar si je poslanec tudi prislužil opomin. 

Prvo poslansko vprašanje premierju Robert Golobu je na današnjem nadaljevanju 24. seje državnega zbora postavil poslanec SDS Žan Mahnič. V teh turbulentnih časih po njegovo potrebujemo premierja, ki mu državljani lahko zaupamo, ki govori resnico in se v lažeh ne izgovarja na slabo znanje dvojine. “Kdaj bomo dobili takšnega predsednika vlade in kdaj boste nehali z lažmi, zavajanji in manipulacijami?” je povprašal.

Mahnič se je v samem uvodu pred postavitvijo poslanskega vprašanja dotaknil potrjevanja novega plačnega sistema za javni sektor, kjer po njegovo nismo dobili reforme, ampak le popravke, v smislu zvišanja plač za vse, za peščico pa še malo več.

Seznam neuresničenih obljub
Javni sektor je po njegovo s premierjeve strani talec številnih laži in manipulacij. Gasilcem se je namreč v primeru požara na Krasu obljubilo nagrado, ki je niso dobili. Januarja lani je premier tudi obljubil, da bo zdravstvena reforma, ki se bo začela izvajati 1. januarja 2024, prinesla večjo dostopnost, krajše čakalne vrste, a je danes zdravstveni sistem bistveno manj dostopen, več ljudi je brez osebnega zdravnika kot pred njihovo vlado. V nadaljevanju je tudi spomnil, da je premier oktobra lani dejal, da bo pričal pred preiskovalno komisijo glede brutalnega vmešavanja v policijo, ko dobi vabilo, a čeprav ga je dobil junija lani, je bila sklicana seja, kjer bi moral pričati, preložena za nedoločen čas, zamenjalo pa se je tudi predsednika omenjene komisije iz vrst Svobode. Kritičen je bil tudi do izjave v Združenih narodih, da imamo za super računalnik zagotovljenih 50 milijonov evrov s strani EU, saj se je izkazalo, da se je vlada komaj seznanila z namero prijave za pridobitev visoko zmogljivega računalnika, nismo pa se še niti prijavili. Kritičen je bil glede procesa imenovanja evropskega komisarja in opozoril na zavajanje v zvezi z umikom Tomaža Vesela.

Foto: Posnetek zaslona RTVS

“Kot prvega aktualnega predsednika vlade vas je zaradi suma politične korupcije in klientelizma kazensko ovadila slovenska policija. Namesto da bi odstopili in s tem dokazali visoke moralne standarde, ki ste jih napovedovali pred volitvami, ste v odzivu znova nizali neresnice in celo samega sebe postavili na laž,” je povedal in se tukaj navezal na njegovo “težavo z dvojino” glede tega, kako dolgo pozna Tatjano Bobnar.

Golob:Slovenija bo imela tega predsednika vlade še kar dosti časa in dajte se na to navaditi”
Premier je uvodoma povedal, da je Slovenija država, na katero smo lahko zares vsi ponosni. Predsednica Evropske banke je namreč po njegovih besedah povedala, da je Slovenija lahko vzor vsem v Evropi. V zvezi s svojim nedavnim obiskom v Beli hiši je dejal, da je predsednik ZDA, največje in najmočnejše države na svetu, cel teden hvalil Slovenijo in se ji zahvaljeval za pomoč na celi svetovni sceni. Na to smo lahko po njegovo ponosni. “Nič od tega, kar poslušamo z desne, nima nobene povezave z realnim življenjem, ima pa z njihovim virtualnim svetom, ki bo ostal virtualen še kar nekaj časa. Tako da moj odgovor na to vprašanje je, Slovenija bo imela tega predsednika vlade še kar dosti časa in dajte se na to navaditi.”

Povedal je, da so ponosni na to, da jim je po dolgih letih “uspelo pripeljati do tega, da je plačna reforma končno izvedena, da so se končno začela odpravljati ne samo nesorazmerja, o katerih je bilo govora in ki so se prav v prejšnji vladi spet poglobila, ampak da smo končno naslovili vprašanje, kako je možno, da ima skoraj 30 tisoč zaposlenih v javnem sektorju nižje plače od minimalnih. Plače, ki jih je potem vlada morala doplačevati in na videz je bilo vse v redu, ampak ti ljudje niso nikoli niti za 1 evro mogli napredovati”, je med drugim povedal. S to plačno reformo po njegovih besedah nihče več ne bo zaposlen pod minimalno plačo in vsi bodo lahko napredovali enako kot njihovi bolje plačani kolegi. “To je ključna sprememba. Nobena plačna lestvica do zdaj ni bila usklajevana z inflacijo, vedno se je bilo treba posebej pogajati, vedno posebej prosjačiti, da je prišlo do dviga glede na inflacijo. Zato so plače v javnem sektorju realno zaostajale do nastopa te vlade,” je pojasnil in dodal, da bodo za mlade strokovnjake, ki bodo želeli vstopiti v javni sektor, razmere podobne in primerljive temu, kar vlada v zasebnem. S tem naj bi se izboljšale tudi javne storitve. Kot pravi, je vesel, da je kolektivna pogodba usklajena in parafirana in da bo ta reforma do konca tega leta tudi zaključena.

Foto: Posnetek zaslona RTVS

Mahnič je dejal, da drži, da je Christine Lagarde podala pohvalo, a da ne razume, zakaj potem ne podpre vnovičnega mandata aktualnega šefa Banke Slovenije Boštjana Vasleta, ki je eden od zaslužnih za tako stanje. V zvezi s sprejemom v Beli hiši je med drugim povedal, da je povabilo predstavljalo predvsem zahvalo zaradi prijetih ruskih vohunov. “Zato še enkrat, na prvi del vprašanja, kdaj bomo dobili takega predsednika vlade, ste mi odgovorili, a ker ste dejali, da boste vi še kar nekaj časa, potem mi vsaj povejte, kdaj boste začeli govoriti resnico in se ne boste dnevno lagali v kamere.”

Kdor molči, stotim odgovori
“Nimam kaj,” je Sukičevi odvrnil premier, ko ga je ta pozvala k dopolnitvi odgovora. “Kdor molči, stotim odgovori. Se pravi, bo dnevno v kamere lagal še naprej. Tega smo navajeni. Zdaj, Ostržek je amater v primerjavi z vami, gospod premier in jaz predlagam, podpredsednica vlade, da se razprava o neodgovoru predsednika vlade opravi na eni od naslednjih sej,” je izpostavil Mahnič in dodal, da je naštel konkretne primere, “ko se je predsednik vlade bodisi zlagal bodisi ni govoril resnice”. Sukičeva je Mahniču izrekla opomin, ker je šel po njeno z izjavami, kot so razni Ostržki in podobno, odločno predaleč.

Gradnja mariborske onkologije zamuja 13 mesecev
Poslanka Nove Slovenije Iva Dimic je v svojem poslanskem vprašanju spomnila, da nadgradnja mariborske onkologije zamuja 13 mesecev, namesto predvidenega dokončanja projekta v juniju 2025 se je rok premaknil na september 2026. “Zamuda pri gradnji bo 65 milijonsko naložbo v širitev Oddelka za onkologijo UKC Maribor podražila za vsaj 620 tisoč evrov zaradi stroškov obratovanja gradbišča. Do popolnoma nepotrebnega zapleta je prišlo pri odkupu stanovanj na Masarykovi 24 in 26,” je izpostavila in spomnila na neprimernost postopanja Urada za kakovost in investicije v zdravstvu.

Foto: Posnetek zaslona RTVS

“Medtem ko vi, gospod predsednik vlade, krivdo zvračate na stanovalce. Onkološki bolniki zbirajo denar za razliko v odkupni ceni stanovanj,” je izpostavila kritično in dodala, da so na ministrstvu zdaj obrnili ploščo in ugotovili, da urejanje pravnih razmerij z lastniki sosednjih nepremičnin ni potekalo optimalno, zaradi česar bodo v nadaljevanju v rešitve nastale situacije vključili DRI. “Našli ste torej drugega krivca, vodja Urada za nadzor kakovosti investicij v zdravstvu je odstopil, včeraj ste res že imenovali novega, pa vendarle, spoštovani predsednik vlade, ali je po vašem mnenju dovolj, da ena oseba prevzame odgovornost za 65 milijonski projekt, ki zamuja več kot eno leto?” je povprašala poslanka.

Golob verjame, da se bodo dela uspešno zaključila
“Najbolj pomembna stvar pri tem je, in to velja vse od mojega obiska Maribora v oktobru, da stroji delajo in da zamude zato, ker bi stroji stali, kot je bila žal situacija leto dni, ne bo. Res je pa, da projekt zamuja eno leto in tudi zato je direktor Urada za investicije v zdravstvu prevzel odgovornost in odstopil,” je odgovoril premier in dodal, da je ta poteza pokazala na njegovo odgovornost, da se zadeve niso premaknile. Gradbišče je po njegovih besedah zdaj v polnem teku, stroji delajo in, kot pravi, verjame, da bodo zdaj v “tistih rokih, ki so zastavljeni v pogodbi, tudi s to investicijo zaključili”. “Tudi po mojih informacijah pogajanja s stanovalci potekajo. Verjamem, da se bodo uspešno zaključila,” je povedal. “Nas je pa ta investicija naučila marsikaj. Naučila nas je, da je ob prijavah ob začetku del toliko bolj pomembno, da se vse predvidi, vse možne zaplete, ki lahko nastopijo do uspešnega zaključka. V tem primeru žal ta zaplet s stanovalci sosednje stavbe ni bil predviden ob začetku in ob podpisu pogodbe z izvajalcem,” je še med drugim povedal.

Foto: Posnetek zaslona RTVS

Poslanka Dimic je v zahtevi za dopolnitev vprašanja še poudarila, da je sicer potrebno tukaj zavedanje, da problem mariborske onkologije ni samo problem mariborske onkologije, ampak je problem vprašanja dostopnosti in razvoja onkološkega zdravljenja v bistvu na ravni cele Slovenije, saj bodo te bolnike zdaj usmerjali v Ljubljano. “Res me zanima, kako boste zagotovili, da se ne bo ta čas 13 mesecev še podaljšal?” “Jaz lahko samo ponovim, kar sem že povedal, stroji brnijo, na gradbišču dela potekajo,” je odgovoril Golob in dodal, da je vse ostalo odvisno na eni strani od zaposlenih na uradu, na drugi pa tudi od novega vodje.

Je padec iz 2. na 20. mesto res znak nadpovprečno dobrega gospodarstva?
V nadaljevanju je poslanec SDS Andrej Kosi od premierja želel pojasnila, kako naj bi držale njegove trditve, da je “stanje slovenskega gospodarstva nadpovprečno dobro, če mnoga podjetja napovedujejo odpuščanja, gospodarska združenja pa opozarjajo na prve znake krize”. Golob je vnovič spomnil na pohvalo predsednice Evropske banke, da je “Slovenija lahko vzor celi Evropi, saj se je pravočasno pripravila na krizo, na katero se nekatere večje države niso”. To je po njegovo storila tako, da je v zadnjih dveh letih pospešeno vlagala v inovacije in v digitalizacijo. “V treh letih smo podvojili sredstva, ki jih namenjamo za inovacije,” je povedal in dodal, da smo na račun tega poleg Francije edini v Evropi, ki smo pridobili projekt električnega avtomobila v skupini Renault. “Vse številke, ki ste jih prej navajali, so manjše od števila delovnih mest, ki jih bo omogočila že samo ta investicija,” je poslancu dejal v zvezi z njegovo navedbo izgubljenih delovnih mest. Kot je povedal, je slovenska avtomobilska industrija optimistična,  kar gre pripisati tudi državnim naložbam v panogo. Povedal je, da obstajajo prizadevanja, da se bo šlo v razpršitev tveganj, da ne bo omenjena panoga odvisna le od razmer v Nemčiji.

Foto: Posnetek zaslona RTVS

Ker je premier zatrdil, da nas drugi hvalijo, je Kosi v zvezi s tem pripomnil, da poročilo švicarskega inštituta IMD pravi, da je Slovenija padla za štiri mesta med državami glede konkurenčnosti. “In kaj govorijo? Porazni sta zlasti vladna in poslovna učinkovitost.” Prav tako je povedal, da je The Economist na lestvici držav, ki se “najbolj uspešno spopadajo z izzivi, kot sta inflacija in gospodarska rast, Slovenijo v letu 2021, torej za časa Janševe vlade, postavil na 2. mesto, za časa Golobove vlade pa na 20. mesto”. “Torej, zanimivo, kako nas drugi hvalijo. Seveda ob tem, spoštovani, je dejstvo, da imamo nove, nove in nove obremenitve. Ker je bil poslanec mnenja, da premier manipulira s podatki, je ta podal postopkovni predlog, da na eni izmed prihodnjih sej opravi širšo razpravo v zvezi s stanjem gospodarstva pri nas.

Uresničevanje zaveze v koalicijski pogodbi o obdavčitvi nepremičnin in premoženja višje vrednosti je zanimalo poslanca koalicijske SD Soniboja Knežaka. Premier mu je med drugim povedal, da so res zapisali, da želijo premakniti težišče obdavčitve ali pa zmanjšati obdavčitev dela in prispevkov in prenesti vsaj v enem delu to na premoženje. “Načrt je, da do konca tega leta, se pravi v naslednjih dveh mesecih.” Na Ministrstvu za finance v okviru Sveta za davke skupaj z vsemi deležniki, kjer so prisotni tako delodajalci kot delojemalci poleg ostale stroke, se po njegovih besedah pripravljajo izhodišča, na “kakšen način naj bi se ta prenos obremenitve izpeljal, se pravi, na kakšen način naj se izpelje to, da se obremeni bolj premoženje in s tem razbremeni delo”. “Seveda bi najraje vsi vse davke, če bi se dalo, jaz tudi, ukinili. Samo s temi davki vzdržujemo tisto, s čimer smo vzor Evropi, enakost pri premoženju v naši družbi, kar pomeni v resnici blaginjo v življenju,” je še med drugim pristavil.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki