Posnetek, ki je nedavno zaokrožil po spletu, prikazuje uspešno ukrajinsko vojaško akcijo v Belgorodu, kjer so ukrajinske sile zadale natančen udarec trem ruskim helikopterjem. Na posnetku je ruski vojak, ki komentira uničenje helikopterjev, in njegov telefonski pogovor s kolegom, v katerem opisuje škodo, ki jo je povzročil napad.
Do napada je prišlo okoli 24. marca 2024, ko sta dva ruska transportna helikopterja Mi-8 in dva bojna helikopterja Ka-52 pristala v improvizirani bazi v Belgorodski regiji v zahodni Rusiji. Ukrajinske specialne enote so že takrat spremljale ruske enote z najmanj enim dronom, medtem ko je ukrajinska obveščevalna služba v Kijevu imela vpogled v dogajanje.
Z uporabo sistema HIMARS so ukrajinske sile izstrelile štiri rakete M30, vsaka je težka okoli 300 kilogramov. Rakete so bile izstreljene z razdalje 90 kilometrov, kar je omogočilo natančen napad na ruske helikopterje. Po poročilih ukrajinskega poveljstva je bila tarča zadeta, in to z izjemno natančnostjo.
Po napadu je ruski vojak pritekel na kraj dogodka, da bi ocenil škodo. Osem dni kasneje se je na internetu pojavil videoposnetek, na kateri vojak govori o škodi, ki je nastala pri napadu. Na posnetku je slišati, kako vojak v telefonskem pogovoru s kolegom pove: “Kerozin teče iz Ka-52 številka 96. Še teče. Iz Mi-8 j*** teče kerozin.”
Consequences of the strike on the field airfield on March 23, located in Ivnya, Belgorod region (approximately 60 km from the Ukrainian border).
The strike was carried out using M30A2 rockets (equipped with tungsten balls) from the HIMARS MLRS.
As a result of the strike, four… pic.twitter.com/zvAtEncLOE
— WarTranslated (@wartranslated) April 2, 2025
Helikopterji so bili hudo poškodovani, eden izmed njih je bil zadet na zadnjem delu. Forbes poroča, da takšna škoda ni naključna, saj so rakete M30 in večje rakete ATACMS zasnovane prav za napade na cilje z lažjo oklepno zaščito, kot so helikopterji, poroča Index.hr.
Ta natančen napad je potekal v času, ko so ukrajinske brigade po umiku iz sosednjega Kurska izvedle prodor v Belgorod. Napad na štiri helikopterje je bil del širše Belgorodske kampanje, bilo pa je tudi maščevanje. 13. marca 2024 je namreč ruska artilerija uničila tri ukrajinske napadalne helikopterje Mil Mi-8 in Mil Mi-17, ki so bili na tleh v Novopavlivki. Eksplozije municije, ki je bila izstreljena nad helikopterji, so uničile vsa tri letala in ubile dva ukrajinska pilota.
Ta uspešen ukrajinski napad, izveden s pomočjo naprednih raketnih sistemov in natančnih obveščevalnih informacij, je tako še en dokaz, kako obveščevalna in vojaška usklajenost lahko igrata ključno vlogo v sodobnih bojiščih.
Sara Kovač