SDS predlaga izvedbo posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za umetnike z izjemnimi dosežki. Kot je na novinarski konferenci povedala poslanka SDS Karmen Furman, predlog zakona deli državljane na prvo- in drugorazredne.
“V Slovenski demokratski stranki predlagamo, da se o predlogu zakona o dodatku h pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti še pred sprejemom dokončne odločitve v državnem zboru izvede posvetovalni referendum. Naj torej državljanke in državljani povedo, ali so za to, da se v državnem zboru potrdi zakon, ki bi omogočal prejemanje dodatka h pokojnini zgolj za peščico privilegiranih državljank in državljanov,” je povedala poslanka SDS.
Karmen Furman je na novinarski konferenci uvodoma izpostavila, da od približno 544 tisoč prejemnikov pokojnin danes dobrih 300 tisoč upokojencev (58 odstotkov) prejema pokojnino, nižjo od praga tveganja revščine. 52 tisoč upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 500 evrov. Kakor da pokojnine niso zadosti nizke, koalicija že dlje časa napoveduje pokojninsko reformo, ki bo v pokojnine še dodatno zarezala.
Z dodatki bi pokojnine segle čez 3 tisoč evrov
“V istem času pa si vlada dr. Roberta Goloba in Ministrstvo za kulturo pod agendo stranke Levica dovoli predlagati zakon, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremno visoke dodatke k pokojninam. S temi dodatki bi lahko ta peščica privilegiranih državljank in državljanov dobila pokojnino z dodatki v višini tudi več kot 3 tisoč evrov. Dva dni nazaj je vlada oz. vladna koalicija sprejela letni dodatek za upokojence, ki bo v naslednjem letu po skupini višji nominalno zgolj za 5 evrov,” je izpostavila poslanka SDS.
V poslanski skupini SDS so prepričani, da vlada s takšnimi dodatki ruši pokojninski sistem, saj deli državljane med prvo- in drugorazredne.
“Izplačane pokojnine bi namreč morale biti odraz vplačanih prispevkov. Glede na predlog zakona pa bi takšno razdeljevanje davkoplačevalskega denarja izbranim umetnikom šlo na račun vseh tistih, ki so v pokojninski sistem vplačevali,” je povedala Furmanova.
Nato je spomnila, da so tudi sami kulturniki v javni razpravi opozorili, da jih predlog zakona spravlja v neenak položaj. Poslanka meni, da je zakon diskriminatoren in ne sledi načelu enakega obravnavanja.
Ministrstvo skriva prejemnike dodatkov
“Sprejem zakona pa zaznamuje tudi skrivanje podatkov Ministrstva za kulturo, ne vemo namreč, kdo, predvsem pa, zakaj bi dodatke dobil. Vse do danes namreč priloga 1 oz. seznam prejemnikov kljub obljubam predstavnikov ministrstva ni javno objavljen. Toliko tudi o transparentnosti samega predloga zakona,” je razkrila poslanka SDS in dodala, da vlada v predlogu zakona ni uspela navesti niti dveh držav, ki bi imele enak ali podoben sistem dodeljevanja dodatkov k pokojninam.
“Torej v času, ko upokojenci živijo v vse večji revščini, ko tudi tisti, ki so 40 let plačevali v pokojninsko blagajno, prejemajo pokojnino pod pragom revščine, ko kljub krizi upokojenci ostajajo brez zimskega dodatka in se jih hkrati obdavči še z novimi davki in prispevki, ko nas torej eno ministrstvo, to je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, prepričuje, da je nadaljnja vzdržnost pokojninskega sistema mogoča le z dodatnimi rezi, s katerimi se upokojencem napovedujejo še slabši časi, pa Ministrstvo za kulturo pripravi predlog zakona, ki ga sprejme vlada Roberta Goloba, s katerim želi posameznim privilegiranim kulturnim izbrancem dodeliti poseben dodatek k njihovim pokojninam,” je zaključila.
S. K.