[Video] Sedaj je jasno, Trump prihaja v neposredno bližino Slovenije

Datum:

Ameriški predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin sta včeraj, po dveh mesecih tišine, opravila telefonski pogovor. Ta naj bi bil produktiven, sedaj pa je v pripravi njuno vnovično srečanje. Tokrat na evropskih tleh, v Budimpešti. Danes pa se bo srečal še z Zelenskim v Beli hiši. 

“Ob koncu klica sva se dogovorila, da bo naslednji teden potekalo srečanje najinih visokih svetovalcev. Za ZDA bo začetna srečanja vodil državni sekretar Marco Rubio, skupaj z drugimi osebami, ki bodo še določene. Kraj srečanja bo določen naknadno. Predsednik Putin in jaz se bova nato srečala na dogovorjeni lokaciji – v Budimpešti na Madžarskem – da bi ugotovila, ali lahko končava to “neslavno” vojno med Rusijo in Ukrajino,” je ameriški predsednik objavil na družbenem omrežju Truth Social.

O srečanju v neposredni bližini Slovenije se je oglasil tudi madžarski premier Orbán, ki je potrdil organizacijo srečanja. “Pravkar sem končal telefonski pogovor z Donaldom Trumpom. Priprave na mirovni sestanek med ZDA in Rusijo so v teku,” je zapisal na družbenem omrežju X.

Kasneje je Trump razkril dodatne podrobnosti o pogovoru. Ta je tekel tudi o možnosti, da ZDA Ukrajini dobavijo manevrirne rakete tipa Tomahawk, ki bi ji omogočile napad na cilje globoko v ruskem zaledju. Na novinarsko vprašanje, ali ga je Putin med pogovorom skušal odvrniti od te poteze, je odgovoril: “No, seveda. Kaj mislite, kaj vam bo rekel? Pravzaprav sem rekel: ›Bi vam bilo kaj hudega, če bi vašim nasprotnikom podaril nekaj tisoč Tomahawkov?‹ Tako sem mu to tudi povedal. Ideja mu ni bila všeč …” 

Trump naj bi Putina tudi odkrito vprašal, ali bi ga motilo, da bi njegovim nasprotnikom (Ukrajini) dobavil nekaj tisoč izstrelkov Tomahawk.

Vprašanje dobave omenjenih izstrelkov je razumeti v okvirru Trumpovih prizadevanj za končanje vojne v Ukrajini, potem ko njuno srečanje na Aljaski ni prineslo omembe vrednih premikov v smeri miru. Putin je na srečanju postavil previsoke zahteve za prekinitev sovražnosti, Trump pa je kasneje izjavil, da si Rusija očitno še ne želi miru.

Zelenski je v vmesnem času že pristal v Washingtonu, kjer se bo srečal s Trumpom. O Trumpovem pogovoru s Putinom pa je zapisal: “Upam, da bo zagon za zajezitev vojne in terorja, ki se je dobro izkazal na Bližnjem vzhodu, pomagal tudi pri končanju vojne v Ukrajini. Putin zagotovo ni pogumnejši od Hamasa ali katerega koli drugega terorista.”

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Novo mesto: Na Loki gradnja Urbanega parka – igrišča začasno zaprta

Na novomeški Loki so se pričela gradbena dela –...

[Video] Tožilstvo zavrglo ovadbo proti Jankovićevemu varnostniku: Jernejca naj bi se kar sama metala po tleh

Okrožno državno tožilstvo je zavrglo kazensko ovadbo zoper varnostnika...

Zakaj je subvencioniranje električnih avtomobilov nespametno in nepravično?

"Ni pravično, da davkoplačevalci subvencionirajo nakupe električnih avtov, medtem...