Slovenski kegljač Uroš Stoklas je tri dni in tri noči na kar 37-ih kegljiščih postavljal in postavil nov Guinnessov svetovni rekord v neprekinjenem kegljanju. Stoklas, ki je prvi na svetu, ki se je tega podviga sploh lotil, trdi, da je ponosen na vzdržljivost vseh, tako sebe kot svoje ekipe in vseh klubov, ki so v postavljanju rekorda sodelovali.
“Jaz sem v sebi vesel, da sem si neko tako veliko stvar zamislil in da potem spelješ stvar tako, kot si zamisliš in da potem uspe,” je povedal Guinnessov rekorder Uroš Stoklas.
Bolj ga je utrujala organizacija dogodka
Stoklas ni neznanec ekstremnih fizičnih preizkušenj. Dokončal je namreč tudi kolesarsko dirko po Ameriki, ki velja za eno najtežjih fizičnih preizkušenj na svetu. Po treh dneh in treh nočeh je povedal, da ga je bolj utrujala organizacija dogodka, kot samo postavljanje rekorda. “Vse te zadeve. Kegljati je še najmanj. Je težko, ampak to rad delam, veselim se, čakam in to je to, in to šibaš.”
Na postavljanje rekorda se posebej ni pripravljal
Stoklas se je zahvalil naši televiziji, ki je na programu Prva TV ves čas neposredno prenašala postavljanje njegovega rekorda. Pravi, da brez tega marsikdo sploh ne bi vedel, da se omenjeni rekord postavlja. Sedaj pa to vedo vsi. “Se pravi, če dobimo enega ali pa 20 ali celo več mladih kegljačev, ste več pripomogli kot jaz. Če bi brez vas šel okrog, zopet vse skupaj ne bi bilo nič,” je izpostavil Stoklas, ki se na doseganje rekorda ni posebej pripravljal. Izgubil je nekaj kilogramov, da mišice ne bi preveč trpele. Prepričan je sicer bil, da mu bo uspelo. “Če se nečesa lotiš, moraš biti blizu 90 procentov prepričan v to. Drugače se ne bi lotil, zakaj bi se blamiral.”

Prav je, da smo Slovenci na takšen rekord ponosni. Da, imamo Prevce, Pogačarja in Rogliča, ampak imamo tudi Stoklasa. Človeka, ki je podrl lastni rekord v 24-urnem neprekinjenem kegljanju iz leta 2022. Imamo ekstremnega športnika, ki je bedel več kot 72 ur, odigral 37 tekem, več kot 4400-krat zalučal kroglo in vrgel za 12,5 ton krogel.
“Tega nima noben narod na svetu. Človeka, ki bi 72 ur skupaj kegljal. Kot predsednik Kegljaške zveze Slovenije sem Urošu izjemno hvaležen, da se je v ta podvig spravil,” je izpostavil Zoran Mojškerc.
Kljub izjemnem dosežku Slovencev v kegljanju pa pri nas ne organizira več nobenih tekmovanj. Stoklas je poskušal s svojim rekordom popularizirati kegljanje, ki ima vse manj mladih privržencev. “Zadnje je bilo leta 1998 v Celju, kjer imamo še danes največje kegljišče v Sloveniji, 10-stezno,” je izpostavil Mojškrec, ki priznava, da se je kegljanja prijela negativna oznaka, medtem ko bowling razumemo kot družabni šport, balinanje kot šport upokojencev, pa se je kegljanja prijela fama gostilniškega športa. “Mogoče se ga je včasih preveč jemalo kot neke vrste gostilniški šport. Ampak te tri dni ste lahko spremljali, da gre tukaj za konkreten napor. Velik napor je v eni uri vreči 120 kugel. Uroš jih je v 72 urah vrgel 4440,” je povedal predsednik Kegljaške zveze Slovenije.

Ž. N.