[Video] Tekmovalki z moškimi kromosomi do olimpijskih medalj; bolgarska boksarka: “Imam kromosoma XX, sem ženska!”

Datum:

Obe tekmovalki z motnjo v spolnem razvoju, tako Alžirka Imane Khelif kot tajvanska boksarka Lin Yu-ting, bosta zagotovo osvojili olimpijsko medaljo. Včeraj je v polfinale napredovala tudi slednja kljub hudemu nasprotovanju njene bolgarske nasprotnice, ki je pred očmi svetovne javnosti protestirala proti krivični obravnavi žensk na olimpijskem boksarskem turnirju. 

Bolgarka Svetlana Staneva je po koncu dvoboja, ki ga je prepričljivo izgubila, dvignila roke v zrak, nato pa prekrižala kazalca obeh rok, s čimer je indicirala biološko dejstvo žensk. Te definirata dva kromosoma X, in sicer v primerjavi z moškimi, ki jih na kromosomski ravni opredeljuje kombinacija kromosomov XY. Po dvoboju je izjavila: “Imam kromosoma XX, sem ženska.”

Mednarodna boksarska zveza (IBA) je tajvansko boksarsko s spolno motnjo lansko leto diskvalificirala s svetovnega prvenstva. Predsednik zveze je potrdil, da ima omenjena tekmovalka moške kromosome (XY), zaradi česar ima prednost pred drugimi ženskimi tekmovalkami. Mednarodni olimpijski komite se na odločitev IBA ni oziral in obema tekmovalkama pustil tekmovati, nasprotovanje svoje odločitvi pa označil za “sovražni govor”.

Borislav Georgiev, trener Svetlane Staneve, je prepričan, da so njegovi varovanki storili krivico. Izpostavil je: “Nisem zdravnik, ki bi lahko rekel, ali Lin lahko tekmuje ali ne, toda ko test pokaže, da ima kromosom Y, ne bi smela biti tukaj.” K temu je dodal: “Na splošno sem ogorčen nad cirkusom, ki se odvija. Odločili so se, da ju bodo naredili za prvakinji, in to je to. To sem tudi pričakoval, a upam, da se najdejo razumni in pošteni ljudje, ki bodo gledali in podprli ženski šport.”

Po dvoboju je svoj komentar podal tudi Oli London, spletni vplivnež, znan po svojih številnih plastičnih operacijah in nasprotovanju “prebujenstvu”. Svoje sledilce je opozoril: “To sta dva od polfinalistov olimpijskih iger v ženskem boksu. Oba sta biološka samca.”

Biološka prednost obeh tekmovalk
Obe tekmovalki sta se lahko kljub odločitvi Mednarodne boksarske zveze udeležili olimpijskega boksarskega turnirja, saj tega ne organizira IBA, temveč Mednarodni olimpijski komite. IBA je izgubil pravico organizacije turnirja zaradi “netransparentnega” vodenja. MOK je po drugi strani sprejel “prebujene” smernice, ki določajo, da spol ni zgolj biološka kategorija. Tako so se odprla vrata osebam s spolnimi motnjami, ki lahko tekmujejo v ženskih kategorijah, torej z nasprotnicami, ki za tovrstnimi motnjami ne trpijo.

Tajvanska/i bokserka/er Lin Yu-ting. (Foto: AFP)

Biološka prednost, ki jo uživajo tekmovalke s tovrstno motnjo, neodvisno od drugih indikatorjev spola, je znanstveno dejstvo. Olimpijski boksarski turnir v Parizu je zgolj dodatno potrdil že znana znanstvena dognanja.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[ZADEVA TRENTA] Janša: Preganjajo nas za nekaj, kar še zdaleč ni kaznivo dejanje!

Z današnjim zaslišanjem prič se je odvilo še eno...

Bo EU rabelj evropske avtomobilske industrije?

Evropska avtomobilska industrija se je znašla tam kot "veliki...

[Video] Pismo von der Leynove razkriva Golobove v nebo vpijoče laži

Naposled se je našlo pismo, ki ga je Ursula...