“Nove zgodbe, nove laži, še več laži. Smo žal v časih, ko je lažje povedati, kaj se vam niso zlagali, kot pa kaj so se zlagali, ker je nelaži manj kot laži,” je v nedavni oddaji “Kdo vam laže?” izpostavil voditelj Boris Tomašič, ki je oddajo namenil komentiranju nekaterih izjav, ki jih je v oddaji 24 ur zvečer podala slovenska kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos.
Marta Kos je na vprašanje, če je kdaj sodelovala z nekdanjo Službo državne varnosti, v oddaji 24ur zvečer zatrdila, da nikoli ni bila ne njihova sodelavka ne njihova informantka. “Gospa Kos, zlagali ste se. Niste bili informatka, bili ste informator in ste bili v neposredni zvezi s sodelavcem Udbe. Pisali ste pisna poročila,” je izpostavil voditelj in spomnil, da je bil v petek njegov gost Igor Omeza, sicer nekdanji poslanec LDS. Slednji pa je jasno potrdil, da oznaka 14.000 pomeni informator, ki ve, kaj dela.
“Zlagali ste se in to je grdo. Ne samo, da je grdo, to je sramota,” je poudaril Tomašič in ob tem dodal, da se izraža na direkten način, ker pri tem izhaja iz uradnih dokumentov. “V kolikor lažem, v kolikor sem vas po nedolžnem obsodil, sem se pripravljen opravičiti, ampak tožite me, da gremo na sodišče in na sodišču ugotovimo, ali ste bili ali ne. Ne morete kar tako povprek reči, da niste bili, ker ste bili,” je poudaril.
Kdor laže, je lažnivec
“Berem, ja, da imam registrsko številko. Tudi včeraj so mi jo povedali poslanci opozicijske skupine. Na teh seznamih je verjetno bilo na desettisoče ljudi, na seznamih so tudi s podobno registrsko številko, kot je bila moja, tudi poslanci Evropskega parlamenta, slovenskega parlamenta, predsedniki držav,” je Kosova izjavila v nadaljevanju. V zvezi s to izjavo je Tomašič dejal: “Gospa je profesionalna lažnivka”. Ker je dejala, da so na seznamu predsedniki držav, bi to pomenilo, da bi morali biti vsaj trije, a na njem je po besedah Tomašiča le nekdanji predsednik Danilo Türk. “Niso bili kar vsi na tem seznamu. Gospa Marta Kos, vi ste lažnivka. Upam si reči javno: vi ste lažnivka. Zakaj? Ker lažete. Kdor laže, je lažnivec. Predsedniki držav niso na tem seznamu, evropski poslanci niso na tem seznamu.”
Verodostojnost seznamov Udbe je potrjena
Kosova je med drugim povedala, “da se je s temi seznami je v preteklosti zelo veliko manipuliralo”. To pa so po njeno delali zlasti “tisti, ki so nekoč bili res tesni sodelavci Službe za državno varnost, Udbe namreč že od 1966 leta ni več”. Tomašič je ob tem zastavil vprašanje, kdo konkretno naj bi manipuliral s temi seznami. Kosovo je povabil v oddajo, da se bosta pogovorila o tem. Ker je zatrdila, da seznami niso verodostojni, je spomnil, da imamo Arhiv Republike Slovenije, ki je potrdil verodostojnost teh seznamov. Imamo pa tudi zgodovinarje, ki so potrdili verodostojnost teh seznamov, ter šifrant, ki jasno pove, kaj kakšna šifra pomeni. Še enkrat je ponovil, da je pripravljen iti na sodišče. “Vi ste registrirana informatorka Službe državne varnosti, imeli ste vezo v Mariboru in ste vedeli, kaj počnete”.
Ko je bila Kosova soočena z vprašanjem, da se ji očita, da naj bi kot konfident delala za Službo državne varnosti že v Nemčiji, ko je delala za Deutsche Welle in bila takrat v stiku z inšpektorjem SDV Stojanom Celinom, je v zvezi s tem odgovorila: “Očitno smo vsi, ki smo bili v tujini, še posebej tisti, ki smo bili v novinarskih vrstah – namreč izjemno veliko novinarjev je na tem seznamu – bili zanimivi za te službe”. Tomašič je odgovor Kosove označil kot “dober izgovor”. “Dragi moji, na teh seznamih so sodelavci Udbe, so informatorji Udbe in so tisti, ki jih je Udba sledila in vsak ima svojo registrsko številko. Registrska številka 14.000 je oznaka za informatorje,” je pojasnil in v zvezi s trditvijo Kosove, da je bilo na seznamih veliko novinarjev, pojasnil, da je temu tako, “ker nisi mogel v tistih časih iti v tujino, če te ni Udba pooblastila”.
“Ne “afn guncat”, lepo prosim,” je pozval in dodal, da se ne more enačiti tistih, ki so ovajali, z Jožetom Pučnikom, kot nekom, ki se je na seznamu Udbe znašel, ker se ga je sledilo. “Veste, kaj je največja žalitev za vse te ljudi, da jih vi kot ovaduh Udbe enačite s sabo?” je izpostavil in dodal, da so bili novinarji najbolj zvesti sodelavci Udbe. “Če niso bili uspešni, če niso mogli iti na Deutsche Welle, niso mogli v tujino, niso mogli uspeti znotraj sistema v Sloveniji.”
Tomašič je poudaril, da Kosova po njegovo ni pozabila na delo za Udbo. “Ne da bi trenila z očesom se zlaže, in to prepričljivo zlaže, in to je največja značilnost sodelavcev ali informatorjev Udbe, da bodo sedaj trdili, da je to ponarejeno, da je to laž, da to ni res in tako naprej,” je povedal in priznal, da pričakuje tožbo. V kolikor slednje ne bo, se bo po njegovo le potrdilo, da ima prav, v kolikor pa ta bo, pravi, da bo dokazal, da ima prav.
Kosova je dejala, da se sploh ne boji, da bi zaradi tega očitka njeno zaslišanje ne bilo uspešno. Ob tem je dejala, da so jo, preden je postala veleposlanica v Nemčiji in v Švici, pregledale tudi tuje varnostne službe. Preverili so jo po njenih besedah tudi, ko je v Nemčiji dobila enega najvišjih državnih odlikovanj. V primeru, če bi bila res sodelavka tajne službe, po njenih besedah agremaja zagotovo ne bi dobila. Tomašič je v zvezi z navedbami Kosove izpostavil, da je potrebno zavedanje, da v času, ko je bila za veleposlanica v Nemčiji in Švici, ni bila več sodelavka. Izpostavil je, da je bila v času pred letom 1991 velika večina veleposlanikov sodelavcev Udbe, ker drugače tja nisi mogel priti. “Nikoli ni bil razlog, tega pa ne bomo sprejeli, ker je sodelavec tajne politične policije v Jugoslaviji,” je izpostavil in spomnil, da so tudi nekdanje komunistične države, kot sta denimo Poljska in Bolgarija, v demokratične države pošiljale veleposlanike. Prepričevanje v nasprotno se zdi Tomašiču pravo “prodajanje bučk”.
Pokazal, kako konkretno se jo je nedavno ujelo na laži
Ker je v 24ur zvečer Kosova zatrdila, kako naj bi bila čista laž še marsikaj drugega, kar so rekli v povezavi s tem, in da je po njeno žalostno, da “ves čas govorijo neresnice in se jim prav nič ne zgodi”, je povezavi s tem Tomašič pojasnil, da je imela tukaj v mislih izjave Romane Tomc in SDS. Ob tem pa je spomnil, kako je Kosova na parlamentarni komisiji priznala, da je objavila oglas, v katerem se je pljuvalo po SDS, in dodala, da je lepo, da so prepoznali, ker besede SDS sploh ni nikjer omenila. Da to ne drži, je Tomašič dokazal v oddaji, v oglasu je bila namreč SDS omenjena kar petkrat, omenila pa je povrhu tudi Janeza Janšo, Vaska Simonitija, Dragutina Mateja. “Gospa Marta Kos, odstopite od kandidature, ker ste notorična lažnivka tako kot Robert Golob,” je bil kritičen Tomašič.
Tisti, ki ne vedo, kako so se na seznamu znašli, so bili opazovani
V nadaljevanju je Kosova izrazila pričakovanje, da se bodo v Evropskem parlamentu pogovorili o tem, da bo lahko predstavila argumente, kako se je s temi seznami zlorabljalo ter kako so se na njem znašli ljudje, ki sploh ne vedo, zakaj so se tam znašli. Po njeno tisti, ki vse to primerjajo s tem, kar je delal Stasi, verjetno ne poznajo zgodovine. Tomašič je v zvezi z izrečenim komentiral, da očitno Kosova sama ne pozna zgodovine, jugoslovanska Udba, kasneje SDV, je bila namreč zločinska organizacija, ki je mučila, ugrabljala ljudi, jih ubijala, naročala atentate v tujini, slednja pa ni bila nič boljša kot Stasi. V zvezi z navedbo, da so se na seznamih znašli ljudje, ki za to sploh niso vedeli, pa je navedel, da je bilo temu tako, v kolikor je šlo za opazovane osebe. “Ampak za to je posebna šifra in ni 14.000, da smo jasni”.
Tomašič je omenil, da je Kosova proruska in da, kot kaže, meni, da je Belorusija demokratična država. Slednja je namreč dejala, da je sicer treba na “račun Rusije izreči vse kritike, vendar si ne smemo zapreti vrat ter da je imela Slovenija z Rusijo ves čas dobre odnose, v času Janševe vlade pa da smo doživeli premik proti ZDA in oddaljitev od Rusije”. V zvezi z omenjeno izjavo Kosova trdi, da je vzeta izven konteksta. “Vprašali so me o aktivnostih vlade, nanašalo se je namreč tudi na to, da so nekaterim častnim konzulom odvzeli dovoljenja, da opravljajo svoje delo,” je izjavila v oddaji in dodala, da se strinja, da “ko je vojna, je treba biti pazljiv”, a se slednja očitno ni strinjala, da se odvzame dovoljenje ljudem, ki imajo največ stika s temi državami – konkretno častnemu konzulu Belorusije. “Vi ste bili diplomatka, ko se začne vojna, prekineš vse diplomatske stike. Ali imaš diplomatske stike ali pa vojno,” je poudaril Tomašič in postavil vprašanje, v čem je sploh razlika med Rusijo in Belorusijo, znano je namreč da slednjo vodi Putinov prijatelj, diktator Lukašenko, ki duši opozicijo. Sicer pa je spomnil, da se je ravno iz ozemlja Belorusije napadlo Ukrajino. “O čem vi govorite, Marta Kos, da je sramota, da smo odvzeli časno konzulstvo Škrabcu, ker moramo imeti stike z Belorusijo? Zakaj že? Da se lahko bombardira nedolžno prebivalstvo v Kijevu iz Belorusije? Pa vi ste proruski, da bolj ne morete biti,” je sklenil.
Laž je postala folklora te oblasti
V oddaji je spregovorila tudi o plači, ki se ji obeta, konkretno, če res kdo misli, da pri skoraj 60 letih res potrebuje tako visoko plačo. “Marsikaj sem že ustvarila v življenju, to, da me je predsednik povabil, je bil zame velik izziv, veliko priznanje, na nek način pa tudi sprava med nama,” je izjavila in priznala, da je bila leta 2022 zelo razočarana, a da so se stvari vmes spremenile. Tomašič je spomnil, da je Kosova ob odhodu iz stranke Svoboda dejala, da to ni njena stranka. Ker je zatrdila, da so se vmes stvari spremenile, je v zvezi s tem pripomnil, da se je vmes spremenilo to, da ji je bila ponujena res zelo dobra plača. “Pogoltnili ste svoj ponos. Robert Golob je postal samo večji lažnivec in edino, kar lahko vidim, da se je spremenilo, je to, da sta se ujela kot lažnivca, ker sta oba lažnivca. Namerno provociram. Vem, da morda to ni primerno, ampak lažete, gospa Marta Kos, laže Robert Golob in to je postala folklora te oblasti.”
A. H.