[Video] Trump južnoafriškega predsednika soočil z dokazi nasilja nad belopoltimi kmeti

Datum:

Srečanje ameriškega predsednika Donalda Trumpa in južnoafriškega predsednika Cyrila Ramaphose v Ovalni pisarni se je sprva zdelo običajno in prisrčno, ko pa je Ramaphose protestiral nad obtožbami, da se izvaja genocid nad belopoltimi kmeti, se je to spremenilo. Da bi Trump dokazal svoj prav, je gostu predvajal videoposnetek. 

Videoposnetek, ki je bil predvajan med včerajšnjim obiskom, je prikazal radikalnega voditelja Juliusa Malemo in druge temnopolte politične voditelje, ki so na zborovanjih vzklikali slogane, kot so “Ubij farmarja!” in “Streljaj, da ubiješ!”. Prav tako pa je bilo mogoče na posnetku slišati grožnje o zaplembi kmetijskih zemljišč, v lasti belopoltih kmetov, in prizore velikega spominskega obeležja za umorjene kmete, ki ga predstavlja več kot tisoč križev ob cesti.

Južnoafriški predsednik se je sicer sprva poskušal izogniti pogovoru o tej temi, ker je želel raje razpravljati o trgovini, investicijah in prizadevanjih za svetovni mir. A so prisotni južnoafriški novinarji v prostoru želeli, da Trump odgovarja glede trditve o genocidu in o njegovi begunski politiki za bele Afrikanerje. Cyril Ramaphosa je vztrajal, da bi se moral Trump o zadevi pozanimati neposredno pri Južnoafričanih. Pokazal je na tri bele Južnoafričane, ki jih je pripeljal s seboj, vključno z igralcema golfa Erniejem Elsom in Retiefom Goosenom ter ministrom za kmetijstvo Johnom Steenhuisenom, vodjo opozicijske stranke Demokratske zveze, ki po novem sodeluje z  Afriškim nacionalnim kongresom v vladi narodne enotnosti.

Foto: epa

Ramaphosa vztrajal, da ne gre za stališče vlade
Trump je na to odgovoril s predvajanjem posnetka, Ramaphosa in novinarji so si bili primorani ogledati celoten posnetek, južnoafriški predsednik pa je v odgovor Trumpa povprašal, kje se nahaja prikazano spominsko obeležje. Nato pa je Ramaphosa v zvezi s predvajanimi trditvami pričel v zagovor pojasnjevati, da so bile te izrečene s strani predstavnikov majhnih opozicijskih strank. Steenhuisen pa je ob tem še pristavil, da se je njegova stranka pridružila ANC ravno zato, da bi se tem strankam preprečil vstop v vlado.

Trump je v zvezi s povedanim zatrdil, da gre očitno za dovolj velike stranke, če jim je uspelo napolniti velike stadione s svojimi privrženci. Prav tako pa je povprašal, zakaj zlasti Julius Malema, vodja Borcev za ekonomsko svobodo (EFF), ni bil aretiran. Nato je Trump pozval Elsa, da naj ta poda svoj komentar v zvezi z zadevo. Ta je poudaril, da čeprav je minilo že 35 let, odkar je bil Nelson Mandela izpuščen iz zapora, Južna Afrika še vedno ni izpolnila svojega potenciala. “Dve krivici še ne privedeta do pravice,” je dejal v zvezi z rasizmom proti belcem. Izrazil je prepričanje, da njihova država potrebuje pomoč ZDA pri uvedbi reform.

Goosen je po poročanju Breitbarta potrdil Trumpovo zaskrbljenost glede napadov na kmete in kriminala na splošno. Podjetnik Johann Rupert pa je poudaril, da so med žrtvami umorov tako belopolti kot temnopolti. Skupaj s predstavnikom sindikata sta izrazila zaskrbljenost glede gospodarske rasti, opozorjeno pa je bilo, da bi lahko prenehanje veljavnosti trgovinskega sporazuma AGOA ali izključitev Južne Afrike iz njega pomenilo izgubo mnogih delovnih mest v državi, ki se sicer že sedaj sooča z visoko brezposelnostjo.

Ameriški predsednik pa se na srečanju ni izjasnil, če se namerava novembra udeležiti vrha G20 v Južni Afriki, prav tako pa tudi ni komentiral, kakšna so njegova pričakovanja v zvezi s tožbo Južne Afrike proti Izraelu na Meddržavnem sodišču (ICJ) in kateri so kompromisi, ki jih pričakuje od Južne Afrike.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janez Janša: Zakaj ni stanovanj za mlade in kaj storiti?

Včeraj je potekala v Državnem zboru razprava o noveli...

Po porazu na referendumu nov zakon za priviligirane umetnike. Čas za novi referendum?

Včasih se gotovo sprašujete, zakaj morate privilegiranim umetnikom, ki...

Kaj se dogaja v “Jankovićevi” Ljubljani? Lahko podjetja res kar tako lomastijo po zasebnih zemljiščih?

V elektronski nabiralnik smo prejeli informacije o novih stranpoteh...

Izrael je luč sveta, ki kaže pot – Slovenija bi raje temo

Ko je Izrael pred dnevi napadel iranske vojaške cilje,...