[Video] O “čistih rokah” Dominike Švarc Pipan

Datum:

Državnozborska volilna kampanja se je približevala vrelišču, ko je takratna SD kandidatka za poslanko Dominika Švarc Pipan zavrnila rokovanje s političnim konkurentom Janezom Janšo. Po volitvah je sledil njen vzpon v politične višave, nato pa padec na dno “svobodnega” raja. Zgodila se je afera “podrtija”, zaradi katere bi lahko bil danes Janša tisti, ki bi zavrnil rokovanje. 

                   

Švarc Pipanova je bila zaradi zavrnitve osnovne vljudnostne geste deležna številnih kritik. Kasneje je trdila, da ponujena roka ni bila iskrena, medtem ko je njen strankarski kolega in kandidat za poslanca v Grosuplju osnovno gesto razumel povsem drugače in ni imel nobenih težav z rokovanjem.

Kmalu za tem incidentom je sledila visoka zmaga Gibanja Svoboda, ki je oblikovala koalicijo s Socialnimi demokrati in skrajno Levico. Ministrica za pravosodje je postala Dominika Švarc Pipan, ki pa ni dočakala druge obletnice volitev. Zgodila se je afera “Litijska” oz. “podrtija”, kot smo jo poimenovali na Novi24TV.

Bistvo afere je naslednje: Ministrstvo za pravosodje je od primorskega podjetnika Sebastjana Vežnaverja kupilo razpadajočo stavbo na Litijski cesti v Ljubljani, kjer naj bi dobila prostore tri različna sodišča. Javnost je razburila predvsem visoka cena stavbe. Ministrstvo je za stavbo odštelo 7,7 milijona evrov, podjetnik Vežnaver pa leta 2020 1,7 milijona evrov. Sodna cenilka je stavbo pred nakupom podjetnika ocenila na 2,9 milijona evrov. Po izbruhu afere so se oglasili tudi predstavniki sodstva, ki so mnenja, da stavba zanje ni primerna.

Zaradi afere je Dominika Švarc Pipan morala odstopiti, odstopil pa je tudi nekdanji glavni tajnik SD Klemen Žibert. Na poziciji sta ostala tako premier Robert Golob kot tudi finančni minister Klemen Boštjančič kljub opozarjanju opozicije, da do nakupa ne bi moglo priti brez njune potrditve.

Tudi Janša bi lahko zavrnil rokovanje
Sledilo je medijsko zatišje, vse dokler ni postalo jasno, da je poročilo, ki ga je spisala notranja revizijska služba na ministrstvu za pravosodje, neuradno pa še pred javno objavo izsledkov prejel portal 24ur, močno obremenilo tri najvišje akterje afere, torej Goloba, Boštjančiča in Švarc Pipanovo. Očitno se je poskus, da bi oblast prevalil krivdo na nižje uradništvom, sfižil.

Zato ob opisanem razvoju dogodkov pravzaprav ne čudi, da so se številni spomnili na nevljudno gesto padle ministrice. “Čiste roke? Dominika Švarc Pipan in njene ministrske rabote. Njene roke lahko umije samo Ig,” je denimo komentiral upokojeni novinar in urednik Vinko Vasle.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Hamas je pokončal 19-letno izraelsko dekle na grozovit način

Devetnajstletno Shiro Shohat z Modiina, vojakinjo v 414. enoti...

Tožba Milana Zvera proti Evropski komisiji gre naprej – zadeva že dodeljena sodnikom

Evropski poslanec Milan Zver (SDS/ELS) je maja letos pri...