Vladna organizacija Umanotera ugotovila, da premožnejši Slovenci bolj onesnažujejo kot brezdomci

Datum:

Slovenija je dežela “enakih”, v kateri premožnejši niso zgolj “krivi” zaradi poslovnih uspehov, temveč tudi onasneževanja, ki ga je prinesel njihov uspeh. Vsaj tako je razbrati iz zadnjega članka na “depolitizirani” RTV, kjer ugotavljajo, da “večino izpustov ustvari peščica najpremožnejših”.

“Kako je mogoče, da po več kot treh desetletjih takšnih in drugačnih mednarodnih dogovorov in podnebnih konferenc toplogredni plini še vedno strmo naraščajo?” se je na predstavitvi Umanoterine študije Ekonomske in ogljične neenakosti spraševala predstavnica organizacije.

Odgovor je preprost. Medtem ko se ravni izpustov toplogrednih plinov na zahodu v zadnjih desetletjih zmanjšujejo, so ti izredno poskočili na Kitajskem in v Indiji. Omenjeni družbi se pospešeno razvijata in skušata loviti korak z zahodom, ta pa izvaja gospodarski samomor z nespametno implementacijo zelenega prehoda.

Vir: Climate.gov

A kot pravi članek na izrazito depolitizirani RTV se je študija nevladne Umanotere osredotočala na Slovenijo. V študiji so ugotovili, da so tako kot drugod po svetu tudi v Sloveniji problem “kapitalisti”. “Manj premožna polovica prebivalstva v Sloveniji ima v lasti le pet odstotkov celotnega premoženja, medtem ko ima en odstotek najpremožnejših v lasti 23 odstotkov celotnega premoženja gospodinjstev,” je povedala predstavnica organizacije. Kot so še dodatno ugotovili, sta bistvena vira premoženjskih neenakosti lastništvo in vrednost nepremičnin ter lastništvo finančnega in nefinančnega poslovnega premoženja.

Ugotovitev je kar nekako samoumevna. Premožni posameznik, ki živi v hiši, vozi avto, ob nedeljah motor, je podjetnik, ki ogreva delovne prostore svojega podjetja, bolj onesnažuje okolje kot brezdomec, ki premoženja nima.

Bi morali res biti še bolj “enaki”?
Slovenija je ena najbolj “enakih” držav na svetu. Po ginijevem koeficientu, ki meri plačne neenakosti, je v Evropi bolj  “enaka” le še Slovaška (vir). Če bi enakost ustvarjala blaginjo, bi bila tudi Severna Koreja raj na zemlji. Blaginjo namreč ustvarja dodana vrednost, ki jo ustvarja gospodarstvo, stabilne državne institucije, vladavina prava, odsotnost vojne …

“Imamo eno najbolj radikalnih uravnilovk na svetu. Blazni ekoludisti pravijo, da smo še premalo enaki. Le Severna Koreja je ustrezno “enaka”,” je ob objavi študije zapisal politični komentator Mitja Iršič

V nevladni organizaciji predlagajo, da bi morali biti bolj obdavčeni in da bi morali delati manj. Tako je na dogodku povedala predstavnica organizacije: “Politike bi bilo treba razvijati na štirih področjih, in sicer na področju davčne politike, spodbud za pravičen zeleni prehod, javnih storitev in predpisov.” kot pišejo v sporočilu za javnost “bi se to med drugim udejanjalo skozi progresivni davek na premoženje visoke vrednosti, financiranje celovite energetske prenove stanovanj, krepitev javnega potniškega prometa in uvedbo štiridnevnega delavnika za enako plačo.”

Nevladna organizacija Umanotera je sicer del konglomerata nevladnih organizacij “Glas ljudstva”. Od začetka delovanja je za svoje aktivnosti prejela 2,8 milijona evrov.

Vir: ERAR

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Jaklič in Svetlič raztrgala odločitev ustavnega sodišča o priznanju Palestine

Ko so poslanci SDS-a in NSi-ja na ustavno sodišče...

[Video] Barcelona: Migrant sredi belega dne udaril enoletno deklico

Na družabnih omrežjih se je znašel naravnost pretresljiv posnetek,...

[Ekskluzivno] Streljanje v romskem naselju in nov napad na policijo

V uredništvo smo prejeli informacijo, da je včeraj zvečer...