Vodstvo Pošte Slovenije grozi poštarju, ki je predobro opravljal svoje delo, z odpovedjo. Očitajo mu, da je proti pravilom raznesel vso pošto, saj je s tem kršil nov sistem raznašanja pošte, upornemu poštarju pa so zaradi kršitve sistema že vročili opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Z odpovedjo pa sedaj grozijo tudi sindikalnemu zaupniku poštarjev, ker se mu je postavil v bran.
Zgodba se je začela z uvedbo novega sistema raznašanja pošte. Ta sistem naj bi od poštarja zahteval, da ne raznosi vse prispele pošte še isti dan in da pusti neprednostno pošto na sedežu pošte in jo raznese šele naslednji dan. Koprski poštar se je temu uprl, zaradi česar mu sedaj grozijo z odpovedjo delovnega razmerja.
Zakaj se je vodstvo Pošte Slovenije odločilo za to potezo, ni povsem jasno, a po izpovedi poštarjev se nov način raznašanja pošte ne zdi smiseln, še posebej na manjših poštah, ki niso preobremenjene s pošiljkami do te mere, da bi morale skrbeti za prednost pošiljk.

Kakor koli že, upornemu poštarju, ki je očitno predobro opravljal svoje delo, se je v bran postavil Sindikat poštnih delavcev, zato je sedaj ogrožena tudi služba sindikalnega zaupnika.
“Saj ni res, pa je. Vodstvo Pošte Slovenije je sindikalnemu zaupniku in pooblaščencu Sindikata poštnih delavcev (SPD) vročilo opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi! Zakaj? Ker je opravljal svoje sindikalno delo. Ker se je odzval na klic koprskih pismonoš in prišel na nenapovedani sestanek, kot so ga prosili. Ker se je na sestanku postavil v bran delavcem. Ker je opravljal delo, ki ga mora. Tako kot je svoje delo opravil koprski pismonoša in dobil opozorilo pred odpovedjo, ker je raznosil vso pošto,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Sindikat: Pri tej “norosti” bodo vztrajali do konca
Sindikat v sporočilu navaja, da so predstavniki vodstva Pošte Slovenije sklicali nenapovedani sestanek na koprski pošti, kjer so zaposlenim predali ustno navodilo, da se po novem neprednostna pošta pušča na pošti. Zaposleni na pošti so nemudoma poklicali sindikalnega predstavnika, ta pa se je, kot piše v sporočilu za javnost, nemudoma odzval.
“Tam so mi predstavniki delodajalca želeli preprečiti prisotnost in so celo zahtevali, naj sestanek zapustim. Tega nisem storil, saj je takšno dajanje navodil zaposlenim in izvajanje pritiska na njih v nasprotju z veljavnimi pravilniki ter, obzirno rečeno, nenavadno. Še bolj nenavadna je praksa, da se poskuša izvesti sestanek brez prisotnosti sindikalnega zaupnika in mu na vsak način preprečiti sodelovanje na sestanku. Na to sem opozoril – na glas in brez filtrov,” piše Saša Gržinič, pooblaščenec sindikata.
Nato pa je tudi sam prejel opozorilo pred odpovedjo, v katerem mu očitajo nedostojno vedenje in “nervozno sprehajanje med sestankom”. Očitajo mu tudi, da je zbiral podpise za referendum proti pokojninski reformi in s tem motil delovni proces. Gržinič nato navaja, da mu je uprava po izdanem opozorilu še neformalno sporočila, naj obmolkne, sicer bo prejel odpoved. “Na te nizkotno poteze ustrahovanja smo sicer v SPD navajeni, a smo prepričani, da bo tokratno poslovodstvo v tej norosti vztrajalo do konca,” piše.
Danes ob 14. uri poštni sindikalisti organizirajo novinarsko konferenco pred glavno koprsko pošto na naslovu Kolodvorska 9, kjer bodo podrobneje spregovorili o trenutnem dogajanju na Pošti Slovenije. Sporočajo, da njihovo sporočilo ostaja isto, kot vedno – “Ne bomo pokleknili!”
Ž. K.
