Vrtec bi odstranil ime Ane Frank, da ne bi vznemirjal migrantov iz Bližnjega vzhoda

Datum:

Vrtec v nemški zvezni deželi Saška-Anhalt želi izbrisati Ano Frank iz svojega imena. Župan mesta, kjer je vrtec, meni, da gre za korak k večji odprtosti in raznolikosti. S spremembo imena pa predvsem ne želijo bremeniti priseljencev iz Bližnjega vzhoda. “Kako si lahko tako slep za zgodovino,” se sprašujejo v nemških medijih. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung poroča, da naj bi se vrtec odslej imenoval “Raziskovalci sveta”. Zahteva za preimenovanje naj bi prišla s strani nekaterih zaposlenih in staršev otrok, ki jih imajo v varstvu. Uradno naj bi vodstvo hotelo imeti ime brez političnih konotacij, ki je hkrati tudi “otrokom prijazno”. Neuradno pa je očitno, da je ime motilo starše z bližnjevzhodnim poreklom. Ana Frank je bila namreč judovsko dekle.

Ana Frank še danes predstavlja simbol nacističnega nasilja. Njen dnevnik popisuje življenje judovske družine, ki je morala zbežati iz Frankfurta, se zateči na Nizozemsko, v Amsterdam, kjer so jih nacisti naposled našli in odpeljali v koncentracijsko taborišče, kjer je najverjetneje umrla zaradi okužbe s tifusom. Njen dnevnik je postal obvezno čtivo širom sveta, saj opozarja na grozote, ki so jih morali pretrpeti judje v času druge svetovne vojne. Hkrati služi kot opomin, da se kaj takega ne bi smelo nikoli več ponoviti. Kot poroča FAZ, so v ta namen po njej poimenovane šole, izobraževalne ustanove, ulice in vrtce. Vse z namenom, da se spomin na najtemnejša obdobja njihove zgodovine ohrani.

A tudi Nemčija se spreminja – skladno s spreminjanjem demografske sestave države. Prišleki iz bližnjevzhodne regije preprosto ne nosijo v sebi nacionalne krivde, ki jo zaradi dogodkov med drugo svetovno vojno nosijo v sebi Nemci. Ravno nasprotno. V Evropo ponovno prinašajo svojo lastno verzijo antisemitizma. Antisemitske strasti pa še dodatno podžiga vojna v Gazi. Tako ne čudi, da se širom Evrope širijo antisemitski protesti, na stenah judovskih domov se prvič po letu 1945 pojavljajo svastike. Pred dnevi smo imeli prvi antisemitski shod tudi v Ljubljani, že v četrtek pa je pričakovati drugi shod. Več TUKAJ.

Vrtec ima podporo župana
Župan mesta Tangerhütte je pobudo za spremembo imena podprl. Prepričan je, da bo vrtec zaradi tega “bolj odprt kot prej” in da promovira “večjo raznolikost med otroki” in da je pomembno, da je ta konceptualna sprememba vidna tudi navzven. V FAZ se zato upravičeno sprašujejo, ali se župan morda šali.

FAZ nadalje poroča, da Tangerhütte ni prva skupnost, ki ji spomin na Ano Frank ni več po godu. Leta 2021 so tudi v vrtcu v Elxlbenu v Turingiji menili, da ime Ane Frank ogroža blagostanje njihovih otrok. Ker otrokom niso uspeli pojasniti, kdo je bila Ana Frank in kaj danes predstavlja, so predlagali spremembo imena v “Losove škrate”. Na ogorčenje javnosti, ne zgolj judovske, so spremembo imena na pobudo županje iz vrst CDU Heiko Koch preklicali.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Politkomisarji bodo nagrajeni še z dopusti v New York, London, Berlin

Le vprašanje časa je, kdaj bo aktualna oblast uvedla...

Lendava – občina, kjer imajo veliko izbiro lokalnih dobrot in idilično naravo

Lendavo obkroža prijetno podeželje, v občini pa potekajo tudi...

Dr. Verica Trstenjak: Za okolje lahko skrbimo tudi po postopkih na sodiščih

Med sodelujočimi na mednarodni konferenci "Za človeka gre", ki...

Letos zaznamujemo leto Rudolfa Maistra: Kamnik je izkazal čast svojemu junaku

Slovenija letos zaznamuje 150. obletnico rojstva in 90. obletnico...