Vseslovenski protest levičarjem nagnal strah v kosti: Zopet so začeli zavajati o ZPIZ-2

Datum:

Po velikem uspehu včerajšnjega vseslovenskega shoda je levica v šoku. Na lastne oči vidijo, da se kolesja zgodovine obračajo proti njim. Zato se vedno bolj poslužujejo obupanih zavajanj, s katerimi bi radi vse težave slovenske resničnosti pripisali Janševim vladam. Poslanka Levice Nataša Sukič je obtožila SDS, da so za gorje upokojencev krivi kar oni. Vodja poslanske skupine Jelka Godec ji ni ostala dolžna.

“Namesto da nastopa na shodih, naj se Janša upokojencem raje opraviči za krivico, ki jo je naredil z odmernimi odstotki. Upokojence pozivam, naj ne nasedajo propagandi SDS glede pokojnin, ki je namenjena temu, da vrne na oblast človeka, ki bi jih ropal še naprej,” je zapisala Sukičeva. Čistega vina ji je nalila Jelka Godec, z jasnimi dokazi, kaj se je takrat, ko se je sprejemal ZPIZ-2, res dogajalo.

“Ne nasedati levičarski propagandi. Materialni dokazi štejejo,” je Godčeva zapisala v objavi na spletni platformi X. “Članek v Delu, izjava generalnega direktorja Zavoda za invalidski in pokojninsko zavarovanje iz 2023 in nenazadnje glasovanje o zakonu ZPIZ-2 (tako imenovani Vizjakov zakon), ki je bil sprejet v DZ 2012 brez glasu proti!‼️Za zakon so glasovali tudi: Alenka Bratušek, Dejan Židan, Matjaž Han, Matevž Frangež, Maša Kociper, Tamara Vonta, Borut Pahor … Potem ta zakon tudi po standardu levičarjev ni bil tako slab.” 

Članek iz časa, ko je bil sprejet ZPIZ. (Foto: X)
Članek iz časa, ko je bil sprejet ZPIZ. (Foto: X)
Glasovanje o ZPIZ-2 (Foto: X)

Zakaj ZPIZ-2?

Spomnimo: V javnosti se že nekaj časa pojavljajo namigi, da je pravzaprav pokojnine znižala vlada Janeza Janše z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) leta 2012. Takšne lažne trditve zahtevajo razjasnitev, saj ne odražajo resničnih dejstev o sprejetju in posledicah tega zakona.

Leta 2012 je bil pod vlado Janeza Janše sprejet ZPIZ-2 kot odgovor na dolgoletni trend zniževanja odmernih odstotkov, določenih s prejšnjimi zakoni, predvsem z ZPIZ-1. ZPIZ-1, ki je začel veljati leta 2000 pod vlado Janeza Drnovška in takratnega ministra za finance Antona Ropa, je postopno zniževal odmerni odstotek za pokojninsko osnovo. Če ZPIZ-2 ne bi bil sprejet, bi ti odstotki še naprej padali. ZPIZ-2 je ta trend zaustavil in uvedel pravičnejši sistem z neto odmernimi odstotki, ki so bili prilagojeni valorizacijskim količnikom. Na primer, po ZPIZ-2 pokojnina zavarovanca s 40 leti pokojninske dobe znaša 57,25 odstotka čiste osnove, kar ustreza bruto odstotku 78,21 odstotka.

Anton Rop (Foto: STA)

Zakaj obtožbe na račun ZPIZ-2 niso upravičene?
Poleg tega je ZPIZ-2 uvedel nov sistem valorizacijskih količnikov, ki so bili ugodnejši od prejšnjih in so preprečevali nesorazmerne posege v višino novo odmerjenih pokojnin. S tem je bil vzpostavljen stabilnejši in pravičnejši način izračuna pokojnin, kar je bilo ključno za dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema. ZPIZ-2 je uvedel tudi nove neto odmerne odstotke, ki že vključujejo prilagoditve s količnikom, kar pomeni, da so pokojnine ob upoštevanju vseh določb tega zakona postale nekoliko višje, kot bi bile po prejšnji zakonodaji.

Vlada ima škarje in platno

Da je Janša znižal pokojnine, zavaja celo Luka Mesec, a pri tem pozablja, da ima aktualna vlada večino v državnem zboru in vse možnosti, da te “krivice” popravi. Če resnično verjamejo, da je odmerna stopnja prenizka, zakaj je ne dvignejo na 70 %, 90 % ali celo več? Trenutna vlada ima platno in škarje v svojih rokah, a namesto ukrepanja se zdi, da ji je prelaganje odgovornosti na pretekle vlade lažja pot kot soočanje z izzivi. ZUJF ni posegal v male pokojnine, ampak v pokojnine privilegirancev. Zakon za uravnoteženje javnih financ (ZUJF), sprejet leta 2012, je bil eden ključnih varčevalnih ukrepov vlade Janeza Janše, da bi Slovenijo rešili pred finančno krizo in zagotovili stabilnost javnih financ.


Zakon je sicer znižal nekatere privilegirane (nezaslužene) pokojnine, ki so bile financirane iz državnega proračuna, a jih je Alenka Bratušek vrnila. To je vključevalo pokojnine udeležencev narodnoosvobodilnega boja, vojnih veteranov, nekdanjih vojaških zavarovancev in drugih kategorij upokojencev, ki so prejemali dodatne pravice na podlagi posebnih zakonov.

Med vlado Roberta Goloba pokojnine sicer močno zaostajajo, to dokazujejo tudi podatki statističnega urada (več – tukaj).
I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada bi zdaj “urejala” oddajanja stanovanj

Po neusklajenem in kaotičnem vrhu koalicije je vlada napovedala...

Nemški poslanec: Zločini levice so včasih tudi dobri

Vodja nemške Levice Jan van Aken je povedal to,...

Ameriška vlada odobrila izplačilo posojila za jedrsko elektrarno Palisades

Sekretar ameriškega ministrstva za energijo (DOE) Chris Wright je...

Bo kdo izmed levičarjev zavrnil dodatek k pokojnini, ker je med upravičenci tudi pater?

"Ali se bo kdo od levičarjev odpovedal izrednemu dodatku...