Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) poziva k umiku strategije in akcijskega načrta za volka iz javne obravnave. Predlaga dopolnitev teh dokumentov z upoštevanjem novih pravnih dejstev, ki izhajajo iz sprememb Bernske konvencije.
Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno razpravo posredovalo osnutka Strategije ohranjanja in upravljanja volka v Sloveniji in Akcijskega načrta za upravljanje volka v Sloveniji za obdobje 2025–2034. Na KGZS opozarjajo, da javna obravnava dveh strateških dokumentov, povezanih z volkom ne upošteva aktualnih dogajanj na ravni Evropske unije glede spremembe varstvenega statusa volkov.
Slovenija je sicer ob podpisu Bernske konvencije uveljavila pridržek glede upravljanja z volkom, vendar ta v sklopu evropske zakonodaje ni bil uveljavljen. Trenutno objavljena strategija in akcijski načrt ne upoštevata postopka spremembe zakonodajnega okvira in celo predpostavljata nadaljnje strogo varstvo volkov, kar je za KGZS nesprejemljivo.

Prevelika številčnost volkov uničuje podeželje
Nadaljnje strogo varstvo volka brez prilagajanja dejanskemu stanju predstavlja grožnjo slovenskemu kmetijstvu in podeželju, menijo v KGZS in dodajajo, da povečana populacija volkov vodi do vse pogostejših napadov na domače živali, kar povzroča ne le gospodarsko škodo, ampak tudi vse večji strah med prebivalci slovenskega podeželja. “Živeti v nenehnem strahu postaja nevzdržno, saj trenutne politike ne ponujajo rešitev, ki bi zaščitile interese kmetov in ohranile ravnovesje med naravnim okoljem ter človeškimi dejavnostmi.” Nepremišljeno vztrajanje pri strogi zaščiti bo po njihovem ogrozilo že tako občutljivo socialno-ekonomsko strukturo slovenskega podeželja.
Vodstvo zbornice je v zvezi s tem že poslalo dopis pristojnemu ministru za naravne vire in prostor ter zaprosilo za srečanje ter razgovor na temo.
C. Š.