Zakaj se je bruseljska prebujenska levica spotaknila ob Hojsa? Ta jim odgovarja …

Datum:

Nekdanji notranji minister Aleš Hojs odgovarja na kritike o homofobiji, ki so letele na njegovo izjavo o francoskem zunanjem ministru in njegovi bodoči poziciji evropskega komisarja. Po njegovem mnenju bo Stéphane Séjourné zasedal pomembno funkcijo, ki bo odločala o ključnih zadevah, in s svojimi načeli Hojs dvomi, da bo EU koristil. Hojsovo “serviranje resnice” je zmotilo bruseljsko levico, ki ima težave z udbovsko in prorusko preteklostjo Marte Kos iz vrst liberalcev. Kot vemo, ji komisarsko mesto še visi v zraku.

“Ni homofobije ali žaljenja v mojem zapisu. To so dejstva,” je Hojs uvodoma dejal in s svojimi trditvami argumentiral svoj komentar, ki je “užalil” prebujeno levico.

Stéphane Séjourné, francoski minister za zunanje zadeve v odstopu, bi moral v naslednjih tednih prevzeti krmilo portfelja za industrijo in notranji trg v Evropski komisiji. Njegov prihod, ki se dogaja v napetem kontekstu odmevnega odhoda Thierryja Bretona in strahu pred izgubo francoskega vpliva na evropski sceni, je ostro kritiziral nekdanji slovenski minister Aleš Hojs.

Nekdanji minister, pristojen za notranje zadeve in nato obrambo, se ob obsojanju “homoseksualnega lobija”, ki “bo igral” “pomembno vlogo” v prihodnji Evropski komisiji, sprašuje, ali se bo Stéphane Séjourné “štel v kvoto moških ali žensk”. Znano je namreč, da je bil Stéphane Séjourné več let spremljevalec Gabriela Attala.

Foto: epa

Ne preseneča, da se je na to nemudoma odzvala prebujena levica, npr. Valérie Hayer, predsednica politične skupine Renew Europe in nekdanja vodja liste Renaissance na evropskih volitvah. Na X je zapisala, da Renew Europe “ostro obsoja sramoten homofoben komentar” nekdanjega notranjega ministra Hojsa, uperjenega v kandidata za evropskega komisarja. Ta naj bi presegal osnovne demokratične vrednote in zakonite meje. V nadaljevanju je to potezo označila za “neosnovan politični manever” za poskus diskreditacije kandidature Marte Kos in da si bo skupina še naprej prizadevala boriti proti podobnim manevrom.

Foto: zajem zaslona

Hojs je na kritiko odgovoril
Njegov komentar je označila za homofoben, čeprav je Hojs le izrekel dejstvo, kar je v svojem odgovoru tudi pojasnil. Na X je namreč zapisal: “A pismo obstaja?” je uvodoma potrdil obstoj pisma von der Leynove Robert Golobu, za katerega je premier zatrjeval, da “ne obstaja”. Hojs je nadaljeval: “Ni homofobije ali žaljenja v mojem zapisu. Dejstva: 1. objava francoskega teksta potrjuje, da je kandidat homoseksualec, 2. nobenih spolnih praks nisem obsojal, 3. homoseksualni lobi obstaja, posebej v Bruslju ,4. ta je škodljiv za našo družbo, 5. MK ta lobi podpira”.

Foto: zajem zaslona

Spomnimo – po celotni sagi in dejstvu, da je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen od več držav zahtevala ženske kandidate, da bi izpolnila “ženske kvote”, je bil njegov komentar več kot na mestu. Von der Leynova je lobirala, da Slovenija prvotnega kandidata Tomaža Vesela zamenja z žensko, kar je sprožilo marsikatero vprašanje o sami avtonomnosti Slovenije in zlorabe oblasti s strani EU, vse skupaj pa se je končalo z imenovanjem Marte Kos.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Greta vse bolj prisotna med antisemitskimi ekstremisti

Za 21-letno aktivistko Greto Thunberg se zdi, da je...

Jaklič in Svetlič raztrgala odločitev ustavnega sodišča o priznanju Palestine

Ko so poslanci SDS-a in NSi-ja na ustavno sodišče...

[Ekskluzivno] Streljanje v romskem naselju in nov napad na policijo

V uredništvo smo prejeli informacijo, da je včeraj zvečer...