Ameriški projekt umetne inteligence, poimenovan “Stargate” oz. “Zvezdna vrata”, začenja dobivati svojo obliko. Projekt, ki ga je napovedal predsednik ZDA, podpirajo tehnološki velikani. Ti bodo v projekt vložili krepkih 500 milijard dolarjev. Nekateri opozarjajo, da bi projekt lahko preoblikoval energetski trg in zaostril tehnološko tekmo s Kitajsko.
Trump je na novinarski konferenci v Beli hiši povedal: “To moramo zgraditi … Potrebovali bodo ogromne količine električne energije in poskrbeli bomo, da jo bodo pridobili zelo enostavno […] Želimo ohraniti (AI infrastrukturo) v tej državi. Kitajska je konkurent.”
Cilj projekta Stargate je v prihajajočih štirih letih zgraditi potrebno infrastrukturo za nadaljni razvoj umetne intelignce v ZDA. V okviru projekta se bodo po vsej državi gradili napredni podatkovni centri, pri čemer se je gradnja prvega centra v Teksasu že začela. Projekt je strateškega pomena za prihodnost ameriškega gospodarstva in predstavlja odgovor na globalno tehnološko tekmo, zlasti s Kitajsko.
Trump je že januarja preklical izvršni ukaz, ki ga je sprejela Bidnova administracija. Ta je od razvijalcev AI zahteval, da vladnim organom predložijo varnostna poročila o tehnologijah, ki bi lahko predstavljale tveganje za nacionalno varnost, gospodarstvo ali javno zdravje.
Projekt bo vplival tudi na energetsko politiko ZDA. Povečanje števila podatkovnih centrov bo obremenjevalo ameriški energetski sistem. Decembrsko poročilo nacionalnega laboratorija Lawrence Berkeley kaže, da bi se lahko poraba energije podatkovnih centrov do leta 2028 potrojila, poroča Scientific american.
Trumpov odgovor na dilemo je povečanje izkoriščanja dosegljivih virov, torej nafte, plina in premoga. Nekatere okoljske organizacije so pozvale tehnološke družbe, naj za poganjanje podatkovnih centrov uporabljajo obnovljive vire energije. Razvoj umetne inteligence pa bo za sabo potegnil tudi obsežne investicije v električno omrežje. “Napovedana ogromna rast porabe električne energije podatkovnih centrov že zdaj dviguje cene elektrike za gospodinjstva in mala podjetja ter grozi, da bo povečala onesnaženje,” je povedala Mandy DeRoche, predstavnica organizacije Earthjustice.
Ena izmed rešitev za poganjanje podatkovnih centrov je zagotovo jedrska energija. Velika tehnološka podjetja, denimo Microsoft, so napovedala milijardne naložbe v podatkovne centre po vsej državi. V nekaterih primerih hkrati sklenejo tudi pogodbe za oskrbo z jedrsko in nizkoogljično energijo.
S. K.