ZDA so Ukrajini ponudile dokončen dogovor o mineralih

Datum:

Viri pravijo, da je v delu nova različica sporazuma o mineralih med ZDA in Ukrajino, s katero od Ukrajine zahtevajo veliko več, kot je bilo dogovorjeno v Beli hiši, na dan pred prepirom med Zelenskim in Trumpom, ko so se pogajanja ustavila. Zahteve Washingtona naj bi bile po novem veliko večje kot v prejšnji različici.

Po izvirnem dogovoru naj bi šlo za enakovredno partnerstvo, kjer naj bi bile ZDA udeležene v donose iz ukrajinskih mineralov in drugih naravnih virov, nov dokument pa naj bi partnerstvo spremenil v diktat ZDA, s katerim si bodo te poplačale dozdajšnjo vojno pomoč, hkrati pa dogovor ne ponuja nobenih varnostnih zagotovil.

Jaroslav Železniak, poslanec in prvi namestnik vodje ukrajinskega parlamentarnega odbora za finance, davčno in carinsko politiko trdi, da so pogoji naslednji:

1. Ustanovitev Skupnega ameriško-ukrajinskega investicijskega sklada v soupravljanju, vendar ne enakovredno. Sklad bi imel 5 (pet) članov upravnega odbora – tri iz ZDA, dva iz Ukrajine. Nobene odločitve ne bi smeli sprejeti brez odobritve ZDA.

2. ZDA pravijo, da so že vplačane – 100 milijard dolarjev od leta 2022, zato od Ukrajine zahtevajo, da mora prispevati prihodnje licenčnine in dobičke od plina, nafte, mineralov in drugega. Dogovor je sklenjen za nedoločen čas – le ZDA pa ga lahko prekinejo.

3. ZDA dobijo svoj polni “prispevek” nazaj – plus 4-odstotne letne obresti. Ukrajini ne pripada noben dobiček, dokler tega ne stori. ZDA lahko z denarjem iz sklada prosto upravlja.

4. Ukrajina se po dogovoru odreka vseh prihodkov iz virov, tako javnih kot zasebnih, na vseh ozemljih – tudi zasedenih. Zasebna podjetja, kot je DTEK, niso izvzeta. Sredstva je treba pretvoriti v trdno valuto in nakazati v tujino na račun, ki ga nadzirajo ZDA.

5. ZDA dobijo prve pravice do nakupa izčrpanega – državnega ali zasebnega.

6.  Vse nove infrastrukturne projekte v Ukrajini je treba najprej ponuditi skladu. Le če sklad upade, pridejo v poštev drugi vlagatelji. To lahko zavezuje celo pobude zasebnega sektorja, čeprav je jezik nejasen.

7. Sporazum ne vključuje nobenih varnostnih jamstev ali obrambne klavzule. Gre izključno za nadzor virov.

Železniak pravi, da to ni partnerstvo. To je popoln vzvod in finančni nadzor Ukrajine.

Ukrajina zahteva bistvene spremembe
Sporazum mora ratificirati še ukrajinski parlament – Vrhovna rada.

“Ta dokument sem včeraj prejel od naših vladnih uradnikov. Po mojih informacijah gre za 58 strani, ki jih berem cel večer, z datumom 23. marec, in naj bi nam jih poslala ameriška stran. Kot nov osnutek sporazuma o fosilnih gorivih. Njegova usoda ni znana,” je povedal Železniak in opozoril, da to ni končni dokument in da vsebuje veliko pravnega besedila.

Ukrajinski poslanec Jaroslav Železniak (Foto: X)

“Upam, da bo ukrajinska stran zahtevala in dosegla njegove bistvene spremembe. Toda besedilo, ki sem ga videl, je prav grozljivo. Vseh 18 poglavij… To ni več okvirni memorandum o nameri (ki je bil pred škandaloznim srečanjem v Ovalni pisarni). To je velik in zelo jasen dogovor. In ni v našo korist. Sicer nimam pojma, kako bi naš parlament lahko to sprejel,” je poudaril.

“Vodilnih je pet ljudi, od tega trije iz ZDA s polno pravico veta. Govorimo o vseh mineralnih virih. To je nafta in plin, tako novi kot obstoječi. Po vsej Ukrajini. Govorimo o rudarjenju državnih in zasebnih podjetij. Denar se takoj pretvori v tujo valuto. Denar sklada se umakne v tujino. Če iz nekega razloga nekaj ne pride do nas, plačamo dodatno. Prispevek ZDA je pomoč, ki nam je že zagotovljena od leta 2022. In lahko naredijo dobiček po lastni presoji in prejmejo 4-odstotni “tantiem” od sklada (in nato Ukrajine),” je dejal poslanec.

“O varnostnih jamstvih ni niti namiga,” je dodal.

Delegaciji Ukrajine in ZDA sta se dobili v Savdski Arabiji
Da so ZDA ponudile novo različico besedila, je potrdil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Delegaciji Ukrajine in ZDA sta v nedeljo v savdski prestolnici Riad imeli posvetovanja, ki jih je ukrajinski obrambni minister Rustem Umerov označil za “produktivna”. Obe strani sta danes po ločenem srečanju med ameriško in rusko delegacijo v ponedeljek opravili drugi krog pogovorov.

Srečanje med ukrajinsko in ameriško stranjo v Rijadu (Foto: EPA)

Zelenski je v pogovoru z novinarji v ukrajinski prestolnici Kijev dejal, da ga je njegova ekipa obvestila o novem sporazumu, ki so ga predlagale ZDA in ga je z ameriškega vidika opisal kot “velik, celovit” dogovor. Zelenski je dejal, da trenutno nima podrobnosti o tem, kako naj bi po mnenju ZDA izgledal velik dogovor o mineralih, in izrazil, da bosta dokument pripravili obe strani.

Kasneje je pripomnil, da bo o dogovoru glasovala Verkhovna Rada, ukrajinski parlament, ko bosta delegaciji zaključili svoje delo v zvezi s sporazumom.

Jedrske elektrarne niso del dogovora
Ukrajinski predsednik je dodal, da vprašanje jedrskih elektrarn njegove države ni vključeno v sporazum. Ameriški predsednik Donald Trump in Zelenski sta v sredo med telefonskim pogovorom razpravljala o razmerah v zvezi z dobavo energije Ukrajini in jedrskih elektrarn v državi. Po izjavi Bele hiše je Trump Zelenskemu dejal, da bi lahko ZDA pomagale pri upravljanju obratov in da bi bilo njihovo lastništvo “najboljša zaščita”.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom (Foto: STA)

Zelenski je novinarjem na poznejšem brifingu povedal, da sta s Trumpom razpravljala o obnovi jedrske elektrarne Zaporožje in da je Ukrajina pripravljena razpravljati o njeni posodobitvi. Obenem je zavrnil, da bi se pogovarjali o vprašanju lastništva jedrske elektrarne. Trump je v izjavah za medije prejšnji teden sugeriral, da ZDA želijo upravljati jedrsko elektrarno ali jo imeti celo v lasti.

Američani bi podpisali naslednji teden
ZDA sicer upajo, da bo dogovor podpisan naslednji teden, je za Fox News povedal ameriški finančni minister Scott Bessent.

“Posredovali smo dokončan dokument za gospodarsko partnerstvo, (ki ga) trenutno pregledujejo Ukrajinci, in upamo, da bomo šli v celovite razprave in morda celo dobili podpise naslednji teden,” je dejal Bessent.

Tiskovni predstavnik ameriškega ministrstva za finance je dejal: “Združene države ostajajo zavezane hitri sklenitvi tega ključnega sporazuma in zagotavljanju trajnega miru za Ukrajino in Rusijo.”

Scott Bessent (Foto: Wikipedia)

ZDA so zavrnile podpis prvotnega sporazuma o kritičnih mineralih po katastrofalnem izpadu v Beli hiši, v katerega so bili vpleteni Trump, podpredsednik JD Vance in Zelenski. Washington se je na kratko odzval z ustavitvijo ameriške vojaške pomoči in izmenjave obveščevalnih podatkov s Kijevom. Prvotni dogovor o kritičnih rudninah, sklenjen februarja, naj bi utrl pot nadaljnjim razpravam o varnostnih jamstvih ZDA za Ukrajino, ko se bo vojna z Rusijo končala.

Bela hiša je takrat trdila, da so varnostna jamstva neločljivo povezana s kakršnim koli kritičnim dogovorom o mineralih, saj bi ameriške gospodarske naložbe v Ukrajini Rusijo odvrnile od ponovnega napada.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bosanski mediji: Slovenija postala oaza dvomljivega kapitala Milorada Dodika in njegovih tajkunov

Poslanec Doma narodov Bosne in Hercegovine Zlatko Miletić je...

Bližajo se volitve: Na Otočcu so se srečali Kučan, Colarič in Budja

Tako kot so zvončki, trobentice in vijolice znak pomladi,...

Černač: Vlada je zapravila večino političnega kapitala, ker ni rezultatov

Zvone Černač je včeraj, ko je Tarča vladi priredila...

Spekter vojne: Pakistan in Indija po smrtonosnem napadu pozvana k čim večji zadržanosti

Po tem, ko sta Indija in Pakistan napovedala medsebojne...