Katastrofalen zlom fronte črte, ko so uporniki vojsko Bašarja al Asada, Rusije in Irana v enem dnevu potisnili še 30 kilometrov proti Damasku, se je zgodil v Siriji, kjer je padlo še mesto Hama in tudi tamkajšnje letališče, na katerem je ostalo več ruskih Migov 21 in tudi modernih ruskih sistemov protizračne zaščite. Uporniki se naglo bližajo mestu Homs na poti proti Damasku. V enem dnevu so uporniki zasedli ozemlje, kakršnega je Rusija v celem zadnjem letu ofenzive v Ukrajini, kjer je Vladimir Putin za to okupacijo izgubil četrt milijona vojakov in gore oklepnikov in drugega orožja. Povrhu pa so mu Ukrajinci zasedli še del ruske regije Kursk.
V Siriji so ogrožene tudi velike ruske vojaške baze in edino pristanišče, ki ga ima Rusija v sredozemskem morju. Ladje so zadnje dni že izplule, a so iz Moskve sporočili, da gre za vaje in ne za umik. Morebiten umik ladij ne bi bil preprost, ker blizu ni drugega pristanišča, kjer bi jih lahko oskrbeli. Turčija jim prehoda v Črno morje zaradi invazije Rusije na Ukrajino ne dovoljuje. Ruska letališča in pristanišče v Siriji so tudi logistični center za vojaški vpliv Kremlja v Afriki, ki ga precej paničen beg iz velikih ozemelj Sirije tudi ogroža.
Preberite tudi:
Včerajšnji seizmični premik na fronti v Siriji je na omrežju X Tendar opisal in narisal tako:
The rebel conquest of Hama as well as the push further south all the way to Al Rastan can be only described as absolute seismic. Within a day the frontline got pushed further south by more 30 km (20 miles). For comparison, this is the distance the Russian took within an entire… pic.twitter.com/zIEFRNTxqD
— (((Tendar))) (@Tendar) December 5, 2024
A najhujše je za Vladimirja Putina simbolno sporočilo, če se bo zrušil režim Bašarja al Asada, ki so ga pri življenju zadnje desetletje vzdrževali Rusi z brutalnim vojaškim nasiljem. To bo namreč v strah spravilo celo vrsto diktatorjev in marionet, ki jih v Afriki in Aziji na različne načine vzdržuje Moskva, saj bodo opazili, da jim Putin ne zagotavlja več oblasti in zaščite. To pa bodo opazili tudi njihovi nasprotniki.
Polom v Siriji je v veliki meri posledica vojne v Ukrajini, kamor je Rusija preusmerila skoraj vso svojo vojsko in zaradi tega režimom drugod ne more več enako učinkovito pomagati. To se je pokazalo že, ko je morala Rusija na hitro umakniti svoje mirovne sile iz območij med Armenijo in Azerbejdžanom.
Ponoči so bliskovito napredovanje upornikov po padcu mesta Hama proti Homsu Rusi poskušali preprečiti tudi z bombardiranjem pomembnega mostu, a kot kaže, to napredovanja upornikov ni ustavilo.
Reportedly the footage of Russian airstrikes hitting the Rastan bridge. https://t.co/IoPdb24l4K pic.twitter.com/dr2js2ElPr
— Clash Report (@clashreport) December 5, 2024
Na spremenjena razmerja sil v Siriji je vplivala tudi vojna, ki sta jo na rojstni dan Vladimirja Putina z brutalnim terorističnim napadom, zajetjem velikega števila talcev in raketiranji Izraela sprožila Hamas iz Gaze in Hezbolah iz Libanona. Odziv Izraela je obe teroristični skupini, za katerima je Iran, močno oslabil. Hezbolah, ki so ga Izraelci praktično obglavili, je s tem izgubil moč tudi v Siriji. Dogajanje pa je močno oslabilo tudi teokratsko diktaturo Iran, ki je tudi veliko vložil v vzdrževanje režima al Asada, ki zdaj bliskovito pada. Ocene o desetinah milijard dolarjev, ki so že in še bodo Iranu izpuhtele, ter o mrtvih generalih in oficirjih, ki jih je objavil portal Clashreport, so takšne:

Peter Jančič, Spletni časopis