Na današnji dan leta 1947 je bila uveljavljena pariška mirovna pogodba, s katero se je velik del Primorske vrnil k matični domovini. V spomin na ta dogodek, ki je za slovenski narod izjemno pomemben, praznujemo dan vrnitve Primorske k matični domovini.
Vlada Janeza Janše je kot prva prepoznala, da je za celoten slovenski narod izrednega pomena, da Primorska dobi svoj praznik, ki si ga nedvomno zasluži kot poseben spominski dan, in sicer prav zaradi zvestobe slovenstvu, ohranjanja identitete in boja proti fašizmu. Dan vrnitve Primorske k matični domovini so poslanci državnega zbora izglasovali z novelo zakona o praznikih in dela prostih dnevih v RS jeseni 2005, to je v času prve vlade Janeza Janše. Pred tem Slovenci nismo imeli praznika, ki bi obeležil zgodovinsko tako pomemben in izjemen dogodek, kot je na svoji strani zapisal evropski poslanec Milan Zver.
Prizadevanja Primork in Primorcev za priključitev k matični domovini segajo že v leto 1918, ko so območje Primorske zasedli italijanski vojaki. Primorska je uradno postala del Italije leta 1920, ko je Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev (SHS) v zameno za mednarodno priznanje Italijanom prepustila tretjino slovenskega etničnega ozemlja. Rapalska pogodba iz leta 1920 predstavlja poraz “nove diplomacije” in veliko tragedijo slovenstva, saj je Slovence ozemeljsko razdelila za kar nekaj desetletij.
🇸🇮🇸🇮🇸🇮 Skupaj s Primorkami in Primorci praznujemo pomemben mejnik v zgodovini naše ❤domovine❤. Na današnji dan se spominjamo vrnitve Primorske k matični domovini. 🇸🇮🇸🇮🇸🇮 pic.twitter.com/bWOuI0Mrmk
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) September 15, 2024
Po prvi svetovni vojni je bila na izgubljenem slovenskem ozemlju prepovedana uporaba slovenskega jezika, prav tako je bilo prepovedano petje slovenskih pesmi, branje slovenskih knjig. Pouk v šolah je bil samo v italijanskem jeziku, slovenske priimke pa so celo spreminjali v italijanske. To je bil velik udarec za slovenski nacionalni značaj na Primorskem. Toda Slovenke in Slovenci se kljub težkim časom niso zlomili in so obstali ter se italijanskemu zatiranju uprli z ustanovitvijo prve protifašistične organizacije TIGR. Postali so zgled za to, kako se je mogoče povezovati in ne razdvajati. Z njihovo slogo in pogumom ter borbo za slovenstvo je Primorska lahko vstala.
Spoštovane državljanke in državljani,
danes obeležujemo pomemben zgodovinski dogodek – dan vrnitve Primorske k matični domovini. Ta dan je simbol ponosa, vztrajnosti in ljubezni do domovine, saj nas spominja na čas, ko so se Primorci po dolgih letih boja in odpora proti fašizmu ponovno združili s Slovenijo.
Primorska je vedno bila in ostala simbol poguma, neomajnosti in narodne zavesti. Njeni prebivalci so se s srčnostjo in neizmernim pogumom zoperstavili vsem pritiskom in ohranili slovensko identiteto, kulturo ter jezik. Njihova žrtev in odločnost sta nas vodili k temu, da danes živimo v združeni domovini.
Ob tej priložnosti vam želim, da bi ta dan praznovali s ponosom in hvaležnostjo. Ohranimo vrednote, ki so nas pripeljale do tega pomembnega trenutka, in jih prenašajmo na prihodnje generacije. Naj nas duh enotnosti in domoljubja, ki je združil Primorsko z matično domovino, vodi tudi v prihodnje.
S ponosom in spoštovanjem,
dr. Milan Zver