Ob svetovnem dnevu medijev slovensko ustavno sodišče ne zagotavlja svobode izražanja

Datum:

“Ta mesec mineva leto dni, odkar je slovensko ustavno sodišče povozilo pravo in se podredilo aktualni politični oblasti,” je v sporočilu za javnost zapisal nekdanji predsednik Programskega sveta RTV in podpisnik ustavne pobude dr. Peter Gregorčič. Javnost obvešča, da novela zakona o RTV Slovenija, ki jo je pripravila vlada Roberta Goloba, še vedno čaka na vsebinsko presojo. Gregorčič je ustavnega sodnika Čeferina prijavil protikorupcijski komisiji.

“Ob svetovnem dnevu svobode medijev z Matejem Avbljem ugotavlja, da ustavno sodišče ne zmore več zavarovati svobode izražanja,” je med drugim zapisal Peter Gregorčič. Skupaj s profesorjem Evropske pravne fakultete Matejem Avbljem sta lani podala pobudo o ustavni presoji takratne novele zakona o RTV, ki ga je predlagala in uvedla Golobova vlada.

Novela zakona o RTVS še danes, po letu dni, čaka na vsebinsko presojo, čeprav je bila predana kot absolutno prednostna zadeva, ob vsem tem pa je še bolj zaskrbljujoče dejstvo, da je v presojo zakona vključen tudi Rok Čeferin, ki je bil zaradi nasprotja interesov v tej zadevi izločen. “Nedelovanje ustavnega sodišča tepta pravno državo in izkrivlja slovenski medijski prostor,” zatrjuje Gregorčič.

Rok Čeferin (Foto: STA)

Ob svetovnem dnevu svobode medijev Gregorčič opozarja na dejstvo, da se je pred letom dni slovensko ustavno sodišče podredilo politiki, povozilo pravno državo in pravo ter se po njegovih besedah ​​tudi samo priznalo v sklepu o odpravi zadržanj dela novele – zakona o RTV. Zatrjuje, da je s tem “zavarovalo oblast in ne posameznih pritožnikov, čeprav so le posamezniki lahko nosilci človekovih pravic”.

Gregorčič je ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). Meni, da je Čeferin kršil določbe o nasprotju interesov s sodelovanjem pri oceni ustavnosti novele zakona o RTVS, ki jo je decembra na sodišče vložil DS. Gregorčič je v utemeljitvi prijave na KPK zapisal, da je Čeferin kršil določila zakona o integriteti in preprečevanju korupcije o izogibanju nasprotju interesov s tem, ko je v zadevi, ki jo je predlagal DS, postal sodnik poročevalec, torej sodnik, ki usmerja in vodi zadevo. “Čeferin torej kot sodnik poročevalec odloča o združitvi zahteve državnega sveta z zadevo, v kateri zaradi nasprotja interesa sploh ne sme soditi,” je zatrdil Gregorčič v utemeljitvi prijave. “Gre torej za nedvomen obstoj okoliščin nasprotja interesov,” je še poudaril.

Golob je to sam priznal
To je po njegovem mnenju vladi Roberta Goloba omogočilo izpeljavo brutalne kadrovske čistke na javnem zavodu, da pa je bil prav to namen Golobove vlade, je “voditeljici Odmevov Tanji Starič 25. oktobra lani odkrito priznal”, pri čemer se je skliceval na Golobove besede v oddaji: “In če kje kdo ve, veste to vi, tudi na Radioteleviziji Slovenija smo se zavezali vsi skupaj, da ga bomo očistili janšizma, in vem, da točno veste, kaj to pomeni.”  Gregorčič je v nadaljevanju razkril, da se je ustavno sodišče odločilo, da se “mu z odločanjem več ne mudi, odkar je opravil svojo politično vlogo”, kar je pritrdil tudi njegov predsednik Matej Accetto.

Po navajanju predsednika vlade je enako kot ustavno sodišče storila tudi “depolitizirana” uprava RTVS, ki je po besedah ​​Gregorčiča najprej “preštela, ponižala, degradirala in izštela vse, ki niso pred stavbo javnega zavoda protestirali v podporo trenutno vladajoči politiki.” Za to pa je javni zavod kot “nagrado” prejel 15 milijonov in to brez pravne podlage ali sanacijskega programa.

Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Zvezdan Martič, vodilni in eden od krivcev za prizadevanje, da do vsebinskega presojanja zakona ne bi prišlo, je “novembra lani namreč v imenu zavoda tiho umaknil pobudo za presojo ustavnosti, saj bi lahko sicer ustavno sodišče presodilo, da sta trenutna uprava in s tem celotno vodstvo RTVS imenovana v nasprotju z ustavo,” je zaključil.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Prekršek za izmaličen obraz, obsodba za nekaj besed proti prvorazredni

"Zanimivo, da je fizični napad na nekoga lahko tudi...

Migrantsko nasilje vse pogostejše na ulicah Ljubljane

Aprila novo posilstvo v Ljubljani, gre spet za migrante?...

Bo “prešuštvo” s Pfizerjem ustavilo Von der Leynovo?

V zadnjem času je v javnosti močno odmevala "romanca"...