Prepoved vgradnje plinskih kotlov je “terna” za prekupčevalce z elektriko

Datum:

Državni zbor je včeraj potrdil novi energetski zakon. Med najpomembnejšimi ukrepi zakona je prepoved vgradnje plinskih kotlov od leta 2025 naprej. Deklarirani namen zakona je prehod na nefosilne vire energije, nekateri pa so prepričani, da je resnični namen zakon obogatitev predsednika vlade in njegovega omrežja. 

“Vladnim neumnostim ni videti konca. Plinske elektrarne bi gradili, posameznim odjemalcem pa onemogočili ogrevanje s plinom. Gre zgolj za lepe zaslužke (pre)prodajalecev elektrike, med katerimi je glavni fant naše Tine, in za nobeno ekologijo,” je zapisal dr. Miro Haček.

Zakon sicer nalaga občinam pripravo energetskih konceptov, v katerih bodo morale v prihajajočem sedemletnem obdobju določiti cilje prihrankov porabljene energije, kot tudi cilje glede povečanja deleža obnovljivih virov energije in energetske prenove javnih stavb. Občine, v katerih prebiva več kot 10 tisoč prebivalcev, bodo morale v koncept vključiti tudi načrt za vzpostavitev vsaj ene “energetske skupnosti”, poroča RTV.

Koncept bo moral določiti tudi prednostno rabo virov energije, pri čemer bodo morali imeti prednostno rabo obnovljivi viri energije in tehnologije, ki imajo nižje izpuste toplogrednih plinov. Energetsko učinkoviti sistemi daljinskega ogrevanja bodo morali imeti prednost pred drugimi posameznimi sistemi. Izjema bodo stavbe, ki na letni ravni porabijo manj kot 4000 kWh in se v celoti ogrevajo na obnovljive in nizkoogljične vire.

Prepoved vgradnje plinskih kotlov
Najagresivnejši poseg zakona predstavlja prepoved vgradnje kotlov na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin v stanovanjske stavbe od 1. januarja 2025 naprej.

Zakon med drugim uvaja tudi postopke za dodeljevanje spodbud pri “eko” naložbah in opredeljuje postopke za dodeljevanje sredstev sklada za pravični prehod na ravni EU, ki bodo namenjena za revitalizacijo energetske lokacije Termoelektrarne Šoštanj in Zasavja.

Po grožnji z referendumom so bile na matičnem odboru iz energetskega zakona odstranjena določila, ki so v naseljih prepovedovale vgradnjo kurilnih naprav na trda in tekoča goriva.

Plinarji o potencialno neustavnem zakonu
Na prepoved vgradnje plinskih kotlov so se že pred časom odzvali na Gospodarskem interesnem združenju za distribucijo zemeljskega plina – menijo, da bi lahko bil zakon celo neustaven. Tako je komentiral Urban Odar, predsednik združenja: “Novi plinski kotli ne bi smeli biti prepovedani, ampak bi morali več narediti za splošno zmanjšanje porabe energije, namesto ukinjanja dobro delujoče javne infrastrukture pa je treba v omrežje postopoma dodajati obnovljive pline.” Na spletni strani “Varčevanje-energije.si” povzemajo tudi pomislek združenja, da bi lahko zamenjava plinskih kotlov s toplotnimi črpalkami lahko preobremenila distribucijsko omrežje za elektriko. Te so med ogrevalno sezono že sedaj močno preobremenjena.

Po nekaterih ocenah bi izgradnja električnega omrežja, ki bi lahko nadomestilo uporabo plina, stala štiri milijarde evrov, poroča Delo.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Grims danes v Idriji predstavlja knjigo Zmaga dobrega

Branko Grims bo danes, v soboto, 4. maja 2024,...

Bodo hutijevci potopili svetovno gospodarstvo?

Jemenski uporniški hutijevci so  zagrozili, da bodo tarče njihovih...