[Video] Po porušitvi jezu v Ukrajini na površje priplavale lobanje iz druge svetovne vojne

Datum:

Poplave ob eksploziji jezu Nova Kahovka prejšnji teden so za sabo pustile blatne ravnine, polne okostnjakov, v opomin na nasilno preteklost na tem območju. Videoposnetki, posneti na straneh Dnipra, ki so pod rusko okupacijo, kjer je bil nekoč rezervoar, prikazujejo lobanje, raztresene v blatu, ena nosi čelado iz druge svetovne vojne.

Zgodovinarji pravijo, da so nekateri posmrtni ostanki morda od ljudi, ki so umrli v veliki bitki pred 80 leti na tem območju, ki je zdaj v središču ukrajinske protiofenzive proti ruski okupaciji v okolici Nikopola in Kamianke-Dniprovske.

Bitka na Dnipru je bila namreč središče ene največjih vojaških operacij druge svetovne vojne, protinapada sovjetske vojske na nemško vojsko, v kateri je sodelovalo več kot 6 milijonov vojakov.

Konec leta 1943 je bil v ospredju Nikopol, na desnem bregu reke, kraj rudnikov kovinske rude, ki jih je Hitler želel obdržati. Danes je Nikopol frontno mesto, ki ga imajo v rokah Ukrajinci in gleda čez blatne ravnice, kjer je bil rezervoar, in Dnipro, na okupirano mesto Kamianka-Dniprovska in jedrsko elektrarno v Zaporožju.

Konec leta 1943 se je nemški Wehrmacht (oborožene sile) s težavo upiral enotam sovjetske jugozahodne fronte pod vodstvom maršala Rodiona Malinovskega in februarja 1944 so bili prisiljeni mesto zapustiti. Andrii Solonets, zgodovinar v Nacionalnem muzeju zgodovine Ukrajine v drugi svetovni vojni, je dejal: “Izgube sovjetskih čet so se gibale od 30.000 do 60.000 ljudi. Izgube nemških in romunskih vojakov so znašale do 20.000 ljudi. Torej bi teoretično ta video, ki prikazuje čelado in lobanjo, lahko povezal s temi dogodki.”

Strokovnjak za nemške vojaške relikvije v Ukrajini Oleksij Kokot je dejal, da so mrtve vojake Rdeče armade zakopali v zemljo, “mrtvi nemški vojaki pa so preprosto ležali na poljih … zato bi to res lahko bili nemški vojaki”. Številna nemška trupla so tako obležala v močvirjih, ki so bila nato potopljena z izgradnjo jezu Nova Kakhovka leta 1956.

Pri odkrivanju posmrtnih ostankov Wehrmachta bi morala sodelovati nemška komisija za vojne grobove, vendar bo to očitno moralo počakati do konca sedanje vojne na Dnipru.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Večni poraženci proti Hrvaški – leve vlade so popolnoma zavozile

Odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), ki je...

[Video] Sovražni izpad Jenulla: Ukinil bi prenos nedeljskih maš na RTV

Kolesarski aktivist Jaša Jenull se v svojem zadnjem video...

Nizozemko z duševnimi težavami kmalu čaka smrtonosni koktelj

28-letna Zoraya ter Beek bo kmalu podlegla smrtonosnemu "koktajlu"...

Ušli so smrti

V dokumentarnem filmu "3450 – Bratomor v Jami pod...