Kaos v vladi: država najprej prepoveduje biomaso, nato jo razglasi za pomemben energetski vir prihodnosti

Datum:

Nihče več ne dvomi, da je Golobova vlada povsem kaotična in operira po načelu sprejemanja ukrepov, ki bodo namenjeni predvsem zasebnim podjetniškim interesom predsednika vlade, drugi motiv pa je sabotaža podjetništva. Pri tem se drži načela, da umakne le tiste škodljive ukrepe, ki povzročijo dovolj razburjenja v javnosti, druge po tiho obdrži, upajoč, da se bo negodovanje poleglo. Pogosta je tudi nekonsistentnost v komunikaciji. Podobno se je zgodilo z omejitvijo ogrevanja z biomaso. Golob obljublja, da tega ukrepa ne bo, medtem ga državna sekretarka Tina Sršen promovira.

Spomnimo, vladni predlog energetskega zakona že od predstavitve močno razburja javnost strokovnjake, saj med drugim določa, da – vsaj, kar zadeva novogradnje – ljudje ne bodo več smeli kuriti na lesno biomaso in plin.

Vlada se odziva na ogorčenje

Močno ogorčenje Slovencev je bilo razumljivo: smo država, ki je poraščena z gozdovi, ogrevanje z biomaso v času, ko so položnice za plin in olje vsak mesec dražje, pa je vse bolj priljubljeno. Zato je vlada v svoji tipični maniri zopet izvedla salto mortale, s katerim se želi rešiti pred pogromom ljudstva.

Opozicija je ostro proti prepovedi ogrevanja na biomaso. (Foto: X)

Premier je v državnem zboru napovedal, da bo vlada predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, zrak pa bodo namesto tega “čistili” s subvencijami za menjavo starih dotrajanih naprav. Pri tem je celo dejal, da je lesna biomasa ena glavnih virov naše prihodnosti!

Še pred kratkim so biomaso demonizirali

A te Golobove besede prihajajo le kak teden po tem, ko je njegova vlada želela biomaso v novem zakonu prepovedati, državna sekretarka na ministrstvu za energijo – zloglasna družboslovka Tina Seršen – pa je nastopila udarno in z retoriko razrednega boja: “Če imajo ljudje denar za novo hišo, potem niso revni in si lahko privoščijo tudi toplotno črpalko.” Pa je to ustrezna rešitev ali omrežje v Sloveniji to omogoča in od kod bomo dobili vso potrebno elektriko?

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen (Foto: STA)

Kako je mogoče, da funkcionarji te vlade v enem tednu povsem spremenijo mnenje in hkrati retoriko? Kdo vodi to kaotično vlado in kdo odloča o striktno naravoslovnih vprašanjih?

Pozor pri obljubah vlade

Sicer se ne gre veseliti prehitro. Spomnimo, da je Golob prav tako napovedoval revizijo “zakona o štempljanju”, njegov edini razlog je bila sabotaža podjetnikov antipodjetniške stranke Levica. Celo minister za gospodarstvo Matjaž Han je pred tem govoril, da je zakon neživljenjski in neizvedljiv, zato ne bo stopil v veljavo. Kakšen mesec za tem, ko so podjetniki že požrli grenko pilulo in se – kot je v navadi – ne pritožujejo tako zelo nad očitno sabotažo stranke Levica, so tudi obljube o reviziji zakona potihnile.

Tako se lahko zgodi tudi pri prepovedi ogrevanju z biomaso, če se bodo ljudje nad tem nehali pritoževati.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Pokojnine – stvari so blizu vrelišča

"Ne vem, kako bodo prihodnjo zimo preživeli naši upokojenci....

Resnični razlogi za bedo podsaharske Afrike

Na krilih prebujenske ideologije se v Evropi vse bolj...

Gospodarstvo tone, vlada pa se o tem po sovjetski tradiciji sploh ne pogovarja

Retorična igra levih režimov po svetu je umetnost risanja...