So smrti civilistov v Rafi botrovale sekundarne eksplozije Hamasovega eksploziva?

Datum:

Vladni odločitvi, da ne bo priznala Palestine v sklopu drugih držav, temveč samostojno, je botroval napad Izraelske vojske na vojaško postojanko blizu begunskega taborišča v Rafi. V napadu je umrlo večje število civilistov, med njimi tudi otroci. Med tem, ko je izraelski predsednik vlade Benjamin Netanyahu razvoj dogodkov označil kot “tragično napako”, kateri bo sledila preiskava, se je po svetu razširila izkrivljena slika dogajanja. 

                   

Nekdanji urednik Jerusalem Post Avi Mayer v daljšem zapisu na socialnem omrežju X piše, da je tragičnim posledicam napada botrovala sekundarna eksplozija, ki je odjeknila šele po tem, ko so detonirale bombe, s katerimi je izraelska vojska napadla vodstvo Hamasa. Sledil je požar, ki je na koncu prizadejal največ škode.

“Izraelski zračni napad, ki je bil tarča višjih poveljnikov Hamasa v Rafi, je bil več kot miljo stran od varnega območja za palestinske civiliste in več kot 550 metrov stran od zavetišč, za katera je Hamas lažno trdil, da so bila tarča incidenta,” je zapisal Mayer.

Vir: IDF

Mayer piše, da so bile uporabljene dve majhni bojni glavi po cca 16 kg: “Strelivo samo po sebi ni moglo zanetiti požara velikosti, ki bi povzročil smrt palestinskih civilistov, kar kaže, da je Hamasovo orožje, shranjeno v ciljni strukturi ali blizu nje – za kar IDF ni vedel – morda eksplodiralo in povzročilo požar.” 

Da je šlo dejansko za sekundarno eksplozijo naj bi indicirala tudi analiza posnetkov, pa tudi telefonski klic v Gazi, ki naj bi ga po Mayerjevem pisanju prestregli izraelski obveščevalci. Struktura, ki jo je izraelska vojska napadla naj bi služila kot skladišče Hamasovo skladišče streliva. Na istem območju, le cca. 45 metrov stran, je bil umeščen tudi Hamasov lansirnik raket, kar dodatno nakazuje, da je bil zelo verjetno blizu tudi zalogovnik orožja.

“Čeprav nič od tega ne naredi srce parajočih rezultatov požara nič manj grozljivih, postavlja pod vprašaj veliko poročanja o tem tragičnem incidentu, za katerega se zdi, da je temeljilo na lažnih informacijah, ki jih je objavil Hamas, in ne na dejanskih dejstvih,” je zapisal Mayer.

Zunanja politika na lažnih dejstvih?
Prikaz nasprotnih dejstev pa meče tudi slabo luč na slovensko zunanjo politiko. Ta se namreč po premierjevem lastnem priznanju ravna glede na trenutne čustvene vzgibe vladajočih. Si bo “ogorčeni” premier sedaj izmislil nov razlog za priznanje Palestine?

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Velik odstotek Američanov obžaluje nakup električnih vozil in načrtuje prehod nazaj na običajna vozila

Skoraj polovica Američanov obžaluje nakup elekrtičnega vozila in se...

Ima Slovenija najdražjo elektriko v Evropi?

Slovenija ima najvišjo ceno električne energije, 0,115 evra za...

Nastalo je novo zavezništvo Domoljubi za Evropo

V Evropskem parlamentu je nastalo novo politično zavezništvo Domoljubi...

Romska problematika se stopnjuje; zadnji primer je krvavi napad na osnovni šoli

Rom je napadel vrstnika in ga poslal v bolnišnico....