Afuera! Milei je že prvi mesec na oblasti dosegel uravnoteženje proračuna

Datum:

Kar socialističnim peronistom tudi skozi obdobje debelih krav in dobrodušnih mednarodnih posojil nikakor ni uspelo doseči, je libertarno-konservativni argentinski predsednik Javier Milei izpolnil v nekaj tednih – Argentina je januarja prvič v več kot desetletju dosegla uravnotežen proračun. Kako mu je uspelo? Predvsem z zmanjšanjem javne porabe oz. drastičnim posegom v odhodkovni del proračuna. 

Argentinska vlada je tako januarja zabeležila prvi mesečni proračunski presežek v skoraj 12 letih. Kljub temu si Milei še naprej prizadeva za močno zmanjšanje porabe, je sporočilo ministrstvo za gospodarstvo.

Milei, po poklicu sicer ekonomist, je ob prevzemu oblasti zagovarjal ostro zmanjšanje porabe in zmanjšanje javnega dolga na poti k dolarizaciji gospodarstva. Pri tem pa napoveduje oživitev gospodarstva v treh mesecih.

Januar je bil prvi polni mesec na položaju Mileija, ki je položaj prevzel decembra, končal pa se je s pozitivno bilanco financ javnega sektorja v višini 589 milijonov ameriških dolarjev po uradnem menjalnem tečaju. Številka vključuje tudi plačilo obresti na javni dolg.

Argentina se pripravlja na dolarizacijo. (Foto: epa)

Prvi presežek po 2012

Gre za “prvi (mesečni) finančni presežek po avgustu 2012 in prvi januarski presežek po letu 2011,” je po poročanju uradne tiskovne agencije Telam sporočilo ministrstvo za gospodarstvo. Milei se pogaja z Mednarodnim denarnim skladom o njegovem posojilu v višini 44 milijard dolarjev in je obljubil, da bo leta 2024 dosegel ravnotežje v javnih financah.

V Mileijevi vladi so drastično znižali javno porabo. (Foto: AFP)

“O ničelnem primanjkljaju se ni mogoče pogajati,” je 16. februarja na X, nekdanjem Twitterju, dejal gospodarski minister Luis Caputo.

Po 50-odstotni devalvaciji pesa, odpravi nadzora nad cenami in močnem zvišanju obrestnih mer je Argentina januarja zabeležila 20,6-odstotno inflacijo, 12-mesečna stopnja pa 254,2-odstotna. Leto 2023, zadnje leto levičarske vlade Alberta Fernandeza, se je končalo z 211-odstotno stopnjo inflacije.

Milei proti statusu quo in korupciji

V nedavnem intervjuju na italijanski televiziji je novinar Mileija vprašal, ali je predsednik, ki bo uničil sistem. Milei je odgovoril, da mora premagati status quo, se pravi koruptivne politike, ki so prevzeli sistem.

Omenil je, da so število ministrstev znižali iz 19 na 8, pri tem pa odpustili 50 tisoč javnih uslužbencev, prekinili so 10 tisoč javnih pogodb, prekinili so 200 tisoč programov izredne socialne denarne pomoči, provincam so zmanjšali sredstva za 98 odstotkov in zmanjšali javna dela na nič, saj javna dela vidijo kot stroj za ustvarjanje korupcije.

“Potrebno je razumeti, da je korupcija del ustroja države, saj so nekateri funkcionarji pripravljeni prodajati usluge. Poslovneži ne morejo kupiti uslug, če te ne bi bile na prodaj.”

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...