Ameriško vrhovno sodišče včasih razsodi presenetljivo, slovensko ustavno je vedno politično predvidljivo

Datum:

Potem ko je bila zahteva predsednika Donalda Trumpa po zamrznitvi približno dveh milijard dolarjev mednarodne pomoči s strani ameriškega vrhovnega sodišča zavrnjena s tesno večino, se marsikdo verjetno, še posebej pri nas, nad postopanjem ne more načuditi, še posebej, ker je znano, da konservativci predstavljajo večino sodnikov. 

“Naše ustavno sodišče vedno razsodi predvidljivo politično 6 : 3. Ameriško vrhovno včasih razsodi proti desni vladi, čeprav je večina konservativcev,” izpostavlja politični analitik Mitja Iršič v zvezi z odločitvijo, s katero so ameriški vrhovni sodniki izrazili strinjanje z zveznim sodnikom, ki je aktualni administraciji naložil nadaljevanje plačil pogodbenikom v mednarodnih programih za pomoč tujini.

Spomnimo. Kmalu potem ko je Donald Trump nastopil mandat ameriškega predsednika, je sprejel odločitev, da za 90 dni zamrznejo financiranje vseh programov pomoči tujini. Slednje je razburilo pogodbenike, ki so se odločili za vložitev tožbe. Poudarjajo, da so jih s tem spravili na rob propada. Zvezni sodnik Amir Ali, ki je bil imenovan s strani nekdanjega ameriškega predsednika iz vrst demokratov Joeja Bidna, je v februarju administraciji naložil, da mora obnoviti financiranje več sto pogodbenikov v programih pomoči tujini. Po presoji sodnika ameriška administracija ni “upoštevala izredne škode ukrepa o zamrznitvi financiranja”.

Odločitev nižjega sodišča, ki jo je vrhovno sodišče sedaj potrdilo s petimi glasovi proti štirim, narekuje, da je potrebna izvedba plačil za pogodbe o pomoči, ki so že bile izvedene. Niso pa sprejeli odločitve o roku, do kdaj je transakcije potrebno izvesti. S tem je po navedbah CNN omogočeno, da zadevo še naprej izpodbijajo na nižjih sodiščih.

Sodniki ameriškega vrhovnega sodišča (Foto: EPA)

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da bi moral zvezni sodnik, ki je tudi prvotno šel v odreditev obnove financiranja plačil za pogodbe z ameriško agencijo za mednarodni razvoj (Usaid) in State Departmentom, podati pojasnilo, katere obveznosti točno mora izpolniti aktualna vlada.

Za zavrnitev zamrznitve mednarodne pomoči sta na devetčlanskem vrhovnem sodišču poleg treh liberalnih sodnikov glasovala konservativna sodnika Amy Coney Barrett in John Roberts. Na drugi strani je bil kritičen sodnik Samuel Alito, v razmišljanju pa so mu sledili tudi trije konservativni sodniki, poroča STA.

Marsikdo meni, da bi bilo tovrsten razplet na našem najvišjem sodišču težko pričakovati, saj je bilo dosedanje glasovanje v glavnem več kot predvidljivo. Iz tega razloga je slednje v javnosti deležno marsikaterih kritik ob konkretnih odločitvah.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Protesti v Turčiji, proces Patria in “dvojni vatli” bruseljskih političnih elit

Aretacija vodje turške opozicije Ekrema İmamoğla je v Bruslju...

Maljevčev zaposleni je “dvoživka”?

V slovenski javni upravi se pod aktualno oblastjo znova...

Število novorojenih otrok v Sloveniji najnižje v zadnjih 102 letih

Število novorojenčkov v Sloveniji je v letu 2023 padlo...