Komisija za preprečevanje korupcije je zavrnila pojasnilo Gen-I, da gre pri prikazu “nenavadnih” nakazil družbe na prenovljenem Erarju za “sistemsko napako”. Sporočili so, da objavljeni podatki izvirajo iz izvorne zbirke podatkov, s katerimi upravlja Uprava RS za javna plačila. Nato se je oglasila Uprava za javna plačila, ki pa se je posipala s pepelom.
Včeraj je v javnosti odjeknila vest, da je družba Gen-I, tik pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami na račun fizične osebe nakazala 20 milijonov evrov. Sicer je Gen-I, ki ga je nekoč vodil trenutni premier Robert Golob, danes pa Maks Helbl, skušal po pravni poti preprečiti objavo prenovljenega Erarja. Prenovljena verzija sledilnika javne porabe po novem vključuje tudi nakazila javnega denarja fizičnim osebam.
Preberite še: Bo Golob upal pojasniti kar 20-milijonsko nakazilo iz Gen-I neznani fizični osebi tik pred volitvami?
Kot smo pisali že včeraj, je vključitev razširjenega nabora podatkov razburil GEN-I do te mere, da je ta sprožil ustavni spor in ga nato tudi izgubil. Ustavnega spora ni sprožilo nobeno drugo podjetje.
KPK s prstom pokazala na vire podatkov
V KPK so pojasnili, da Erar prikazuje podatke različnih podatkovnih virov, med njimi Ajpesa, uprave za javna plačila, Finančne uprave, KDD, Geodetske uprave in e-naročanja. Podatke pridobivajo na podlagi 10.a člena zakona o dostopu do informacij javnega značaja in vanje vsebinsko ne posegajo.
“Tako je tudi v primeru medijsko izpostavljenih konkretnih transakcij družbe Gen-I fizičnim osebam v visokih zneskih. Te transakcije je komisija od uprave za javna plačila pridobila kot že anonimizirane transakcije, kjer je bil prejemnik ‘fizična oseba’, zato so tudi v Erarju prikazane kot takšne,” so navedli v KPK in dodali, da se morajo subjekti, ki menijo, da so v Erarju objavljeni netočni podatki, obrniti na upravljalca zbirke podatkov, in sicer na upravo za javna plačila.
Uprava za javna plačila se posipa s pepelom
Nato se je oglasila tudi uprava za javna plačila, ki pa je potrdila zgodbo Gen-I, da 20-milijonsko nakazilo ni romalo na račun fizične osebe, temveč na račun KDD (Klirinško depotne družbe). Po pojasnilu generalne direktorice je prišlo do napake, ker podatki o računu prejemnika niso bili vidni v Registru transakcijskih računov. Sistem uprave je zato omenjeno transakcijo prepoznal kot transakcijo, ki pripada fizični osebi, poroča STA. Primer naj ne bi bil osamljen, do napake naj bi prišlo še v 11 drugih primerih pri sedmih subjektih.
Ž. K.