“Janković dokazuje to, da se mu v Sloveniji nič ne zgodi, da ga nihče ne upa ustaviti, upam pa, da bo to storilo vsaj sodišče EU. So pa v teku še drugi postopki, povezani s primerom,” je dejala poslanka SDS Anja Bah Žibert.
Evropsko sodišče je pred dnevi podalo ugotovitev, da je kanalizacijski sistem, ki ga ljubljanski župan Zoran Janković gradi prek vodovarstvenega območja v nasprotju z evropsko zakonodajo. Tožbo v zvezi s tem je že leta 2017 sprožila Evropska komisija. Sodba sodišča pa je sedaj jasna. Sistem zbiranja komunalne odpadne vode ni ustrezen. Kar pa še ne pomeni, da je projekt odpovedan. Kršitve se bodo odpravile v okviru projekta, katerega del je okoljsko sporni Kanal C0. Sedaj se zastavlja vprašanje, kako bo v luči dokazanih kršitev EU zakonodaje ravnala Občina Ljubljana. Na sodbo se je odzval ljubljanski mestni svetnik Aleš Primc, ki je na omrežju X zapisal: “Sodba zahteva odpravo negativnih vplivov kanalizacije na okolje. Kanal C0 ne zmanjšuje, ampak povečuje negativne vplive na okolje, saj neposredno ogroža 90 % ljubljanske pitne vode.”
O problematiki smo tokrat spregovorili s poznavalko področja in poslanko SDS Anjo Bah Žibert. Zanimalo nas je, kako daleč je projekt kanal C0, kakšen je njen pogled na zadnjo sodbo sodišča EU in na kakšen način je projekt še mogoče ustaviti. Dotaknila se je tudi ovadbe treh županov. Spomnimo, da sta zaradi kanala C0 Miha Jazbinšek (Alpe Adria Green) in mestna svetnica Jasminka Dedić (Vesna) kazensko ovadila nekdanjega župana občine Medvode Stanislava Žagarja ter aktualnega župana Vodic in aktualnega župana Ljubljane Aca Franca Šuštarja ter Jankovića. Bah Žibert: “Janković z izgradnjo kanala C0 nadaljuje. Dejstvo je, da še vedno nima vseh gradbenih dovoljenj (po mojih zadnjih informacijah). Prav tako potrebuje tudi glavni dokument – presojo vplivov na okolje.”
Gre za projekt, ki poteka prek vodonosnika, ki Ljubljani zagotavlja 90 odstotkov pitne vode. In za takšen projekt, ko kanalizacija teče prek zajetja pitne vode, bo presoja vplivov na okolje morala obstajati. Bah Žibertova pričakuje, da bo resorno ministrstvo v zvezi s presojo tudi vztrajalo. V nadaljevanju je poslanka spregovorila o nedavni sodbi EU sodišča, ki je presodilo, da je odvajanje in čiščenje odpadne vode v Ljubljani v nasprotju z evropsko zakonodajo. “Treba je povedati, da ima ta zadeva dolgo brado, zato je bil skrajni čas, da se v zvezi s tem nekaj zgodi. Seveda pa je vsa zadeva povezana tudi z gradnjo kanala C0 … Celotna zadeva naj bi bila rešena nekje do leta 2021 (torej odvajanje in čiščenje odpadne vode), kar pa se ni zgodilo.” Ravno zato je odločitev EU sodišča logična in pravilna.
Lahko Jankovića ustavi EU sodišče?
Sodba pa govori še nekaj: kot prvo je pomemben očitek, da Ljubljana še ni poskrbela za to, da bi čiščenje komunalne odpadne vode, ko vstopi v kanalizacijski sistem, bila pred tem pravilno očiščena ter da se prehod te vode v kanalizacijski sistem tudi nadzira. In če se zavedamo, za kako veliko težavo gre, se je treba zavedati, da kanal C0 poteka prek vodonosnika, kjer je poplavno in potresno območje. Ta je pomemben vir čiste pitne vode, a se prek območja kljub temu gradi kanalizacijo. “Janković dokazuje to, da se mu v Sloveniji nič ne zgodi, da ga nihče ne upa ustaviti, upam pa, da bo to storilo vsaj sodišče EU. So pa v teku še drugi postopki, povezani s primerom.” Poslanka je prepričana, da bi bilo Jankovića mogoče že zdavnaj ustaviti, vendar pa se ga očitno vsi bojijo. Kajti z načinom dela in podporo globoke države, ki jo ima, lahko dela skoraj kar koli se mu zahoče.
“Državljankam in državljanom se Janković dobesedno smeje v obraz, zlasti tistim, ki se zavedajo, kako pomembna zadeva je čista pitna voda. Vsi vemo, da se kaj takšnega ne bi smelo dogajati. Ustavila bi ga lahko že vlada oziroma pristojno ministrstvo. Ovira predstavlja tudi presoja vplivov na okolje.” Vse to bi moralo pokazati, da projekt prek vodonosnika ne sme potekati, kar bi bila edina prava odločitev. Bah Žibertova verjame, da bo naposled do takšne odločitve tudi prišlo, saj je pravica do čiste pitne vode zaščitena tudi z ustavo, zato “lokalnemu šerifu” ni mogoče kar pustiti, da nemoteno počne, kar počne. Verjetno bi k temu veliko pripomogla že menjava vlade, saj je bil v času vlade Janeza Janše projekt zaustavljen.
Tedanji minister Andrej Vizjak je jasno povedal, da je potrebna dotična presoja. Vrh vsega lahko celotno zadevo ustavi tudi financiranje. “Dejstvo pa je, da aktualna vlada tega ne bo naredila. Nenazadnje imamo sedaj v Ljubljani na Prešernovem trgu tudi smreko Tino. Verjamem, da je to zgolj dodaten argument za podporo Jankoviću v Ljubljani. In prav tako verjamem, da če bi prišlo do zamenjave vlade in nastop takšne, kot je bila Janševa, bi bil dotični projekt ustavljen.” Jazbinškova kazenska ovadba je pomembna (zbran je bil ustrezen material, zaenkrat pa ni mogoč vsebinski komentar), ni pa edina na tem področju. Bah Žibertova podpira tudi kmete, ki se zelo borijo, da bi obdržali zemljišča in da tam ne bi bilo spornega kanala. Ne gre jim za zemljo, ampak za zaščito vode.
Domen Mezeg