Pojavljajo se predlogi, da bi v najvišji zakon v državi, torej v Ustavo Republike Slovenije, zapisali, da je mati ženska in oče moški. Velika večina (73,8 odstotka vprašanih) se s tem strinja, kot razkrivajo rezultati najnovejše raziskave, ki jo je za Novo24TV v obdobju od 10. do 13. februarja izvedla agencija Parsifal.
Čeprav aktivisti LGBT poudarjajo, da biološki spol ne bi smel določati starševske vloge, pa je dejstvo, da lahko na osnovi naravne reprodukcije zanosi le ženska, ki nato otroka tudi rodi. To pomeni, da je mati biološko opredeljena kot oseba ženskega spola, oče pa kot oseba moškega spola.
Na vprašanje, ali bi bilo v Ustavo RS smiselno zapisati, da je mati lahko le ženska in oče le moški, je 73,8 odstotka vprašanih odgovorilo, da predlog podpira. Manjši delež anketirancev (20 odstotkov) se s tem predlogom ne strinja, medtem ko 6,2 odstotka anketirancev nima mnenja oziroma se ne more odločiti.

Presek demografskih podatkov in vsebinske spremenljivke kaže, da med tistimi, ki podpirajo predlog, prevladujejo moški. Med naklonjenimi predlogu prevladujejo posamezniki in posameznice, ki sodijo v srednjo starostno skupino (od 35 do 54 let), in osebe s poklicno izobrazbo.

Med osebami, ki so predlogu nenaklonjene, prevladujejo ženske, tisti, ki sodijo v najmlajšo starostno skupino (od 18 let do 34 let), in posamezniki ter posameznice z višjo, visoko ali univerzitetno izobrazbo.
Madžarska je ustavne spremembe že sprejela
Če bi se omenjeni predlog v praksi uresničil, bi sledili zgledu Madžarske. Madžarski parlament je namreč leta 2020 odobril spremembo ustave. Tedaj so v njej jasno zapisali, da je mati lahko samo ženska, oče pa samo moški. Madžarska sicer prav tako ustavno varuje institucijo poroke, ki jo opredeljuje kot sobivanje moškega in ženske na prostovoljni osnovi, družino pa kot osnovo za preživetje naroda. Za temelj družinskega razmerja so postavili zakon ter odnos med staršem in otrokom.
Naj spomnimo, da je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) pred dvema letoma po mnenju marsikoga sprejelo zgodovinsko odločitev, s katero je sporočilo, da je mati ženska in oče moški. V konkretnem primeru je šlo za odločitev, da transspolni starši v rojstnem listu svojega otroka, spočetem po deformaciji spola, ne morejo navesti svojega trenutnega spola, ki ni povezan z njihovo reproduktivno funkcijo. Tako je denimo transspolni moški naveden kot mati, ker je rodil.
Ž. N.