Antisocialistična politika v Argentini že daje rezultate – inflacija se je znižala

Datum:

Libertarno-desna politika v Argentini dela čudeže tudi na krajši rok. Inflacija v Argentini se je februarja upočasnila že drugi mesec zapored, saj desničarski predsednik Javier Milei še naprej spodbuja varčevalne in deregulacijske ukrepe v prizadevanju za oživitev gospodarstva države v težavah.

Po podatkih, ki jih je v torek objavila vladna statistična agencija INDEC, se je mesečna inflacija v Argentini februarja upočasnila in znaša 13,2 odstotka, medtem ko je januarja znašala 20,6 odstotka in decembra 25,5 odstotka. Na letni ravni sicer inflacija ostaja najvišja v zadnjih treh desetletjih in je februarja presegla 276,2 odstotka, a to je posledica prejšnjega peronističnega režima.

Vladni uradniki in analitiki sicer predvidevajo, da se bodo cene marca zaradi kombinacije zvišanja cen energije, goriva, zasebnega izobraževanja in zdravstvenih storitev zvišale. Mileijeva vlada je medtem v izjavi dejala, da je bila februarska stopnja inflacije posledica “močne fiskalne discipline”.

Milei, ki samega sebe imenuje za anarhokapitalista, je decembra prevzel oblast in skoraj nemudoma napovedal vrsto ostrih in hitrih ukrepov vključno s 50-odstotno devalvacijo nacionalne valute v upanju, da bo sčasoma obvladal burno inflacijo v državi. Novembra lani izvoljeni Milei je obljubil, da bo končal kronično inflacijsko krizo v južnoameriški državi. Prejšnji mesec je dejal, da bi bila januarska stopnja pod 25 odstotki razlog za veselje in znak uspeha njegove strategije, ki se osredotoča na zmanjšanje porabe, da bi odpravili odvisnost Argentine od tiskanja denarja.

Le radikalni ukrepi lahko rešijo Argentino

Analitiki so dejali, da so fiskalne prilagoditve pomagale zadržati inflacijo. Toda večja zavora pri rasti cen je bil začetek recesije v Argentini, ki bo letos po pričakovanjih IMF skrčila BDP za 2,8 odstotka. “Tukaj smo še vedno v prvi fazi,” je dejal Amilcar Collante, profesor ekonomije na Nacionalni univerzi La Plata.

Argentinci polagajo velike upe v protisocialistične reforme novega argentinskega predsednika.

Vendar pa je gospodarstvo te južnoameriške države tako zavoženo – in to že dlje časa –, da mnogi analitiki verjamejo, da samo tako radikalni ukrepi ponujajo realno priložnost za rešitev gospodarstva.

“To je bil dober začetek,” je dejal Ivan Werning, ekonomist na tehnološkem inštitutu Massachusetts. “Če bi bilo argentinsko gospodarstvo hiša, bi ta že gorela.”

Argentinsko gospodarstvo se krči deloma zaradi uničujoče suše. V zadnjih petih letih je njena valuta izgubila približno 90 odstotkov svoje vrednosti v primerjavi z ameriškim dolarjem. Njeni dolgovi vključno s 45 milijardami dolarjev, ki jih dolguje Mednarodnemu denarnemu skladu, so vedno bolj nesolventni. Vsak četrti Argentinec živi v revščini.

Ali bo Mileiju uspelo, bo deloma odvisno od podrobnosti, ki jih je treba še doreči, in kompromisov, ki jih je treba sprejeti, da bi pridobil politično podporo za svoj program. Vodi krhko bazo v argentinskem kongresu, njegova stranka pa je po številu sedežev na tretjem mestu.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada bi obdavčila tudi tiste, ki nimajo

Pojavljajo se različne predloge za sistemsko financiranje gradnje javnih...

Ko smo glasovali za samostojnost in demokracijo, smo glasovali tudi za kapitalizem

Ni novost, da želi Mladina s svojim senzacionalizmom vzbuditi...

Slovenija vse manj varna: na področju Radovljice hudo pretepli 22-letnika

Skupaj s splošnim vzdušjem brezupa in vdanosti v usodo...