Bo Damir Črnčec razstavil tudi vlado Roberta Goloba?

Datum:

Damir Črnčec je svojevrstni oksimoron. Izpričani konservativec, nasprotnik nezakonitih migracij, si zadnjih nekaj let utira pot na levem političnem polu. Tam verjetno ne najde veliko ideoloških somišljenikov, pač pa interesne. Videti je, da se njegov odtis v državni politiki ponovno povečuje oz. da se vrača na mesto, ki ga je nekoč že zasedal, to je mesto premierjevega operativca. Bo poleg Šarčeve vlade pomagal razgraditi tudi vlado Roberta Goloba? 

Njegov vzpon na levem političnem polu zaznamuje leto 2018, natančneje 14. septembra, ko postane svetovalec za nacionalno varnost takratnemu predsedniku vlade Marjanu Šarcu. Njegovo imenovanje je na levici spodbudilo številne pomisleke. Denimo, zaradi imenovanja je stranka Levica odpovedala podpis protokola o sodelovanju s Šarčevo manjšinsko vlado. Dnevnik je tedaj poročal, da je imenovanje novonastali vladi prizadejalo politično škodo. Zoper njegovo imenovanje so se izrekli tudi mnenjski voditelji levice, kot je Boris Vezjak, ali pa 4322 podpisnikov na spletni strani Danes je nov dan. Soustanovitelj slednjega je vsem dobro znani aktivist Filip Dobranič “Muki”.

Šarec je tedaj svoje imenovanje “opravičil” z besedami, da “združuje strokovnjake”. Vlada Marjana Šarca je, kot vemo, krenila na pot. Interesi so pač prevladali nad ideološkimi razlikami. Ali pač? Kaj kmalu se je namreč izkazalo, da je predstavnike levice motilo še vse kaj drugega kot ideološka nekompatibilnost. Slednji naj bi si namreč čas Šarčeve vlade izposodil za kreacijo vzporednega obveščevalnega aparata, nekakšne kontraobveščevalne službe sestavljene iz zaupnikov na Sovi, Nacionalnem preiskovalnem uradu in Generalni policijski postaji. Tarče teh so bile seveda koalicijski in opozicijski politiki. Afera je eskalirala v nestabilnem času po odstopu Marjana Šarca, ko naj bi se intenzivno sledilo predsednikom političnih strank in drugim, ki so se pogajale in naposled vstopile v Janševo vlado.

Se zgodba ponavlja tudi pri Golobu?
Ko sta se Šarec in Črnčec v drugo prebila do oblasti je bilo nasprotovanje ideoloških nasprotnikov občutno manjše. Po reformni vladi Janeza Janše se je na oblast na krilih protestnih kolesarjev zavihtela levica. Črnčec je navsezadnje pri protestnih aktivnostih sodeloval skupaj z nevladniki, kolesarji, v okviru koalicije KUL, ki še malo pred tem ni zmogla sodelovati v vladi. Omenjeni so danes nekakšni veterani takratnega boja za oblast, ki so skupaj tlakovali prihod Roberta Goloba na oblast. Prav ta premik pa botruje tudi preporodu Damirja Črnčeca. LMŠ se namreč po volitvah spoji z Gibanjem Svobodo, Marjan Šarec postane minister za obrambo, Črnčec pa na istem ministrstvu državni sekretar.

Damir Črnčec in Marjan Šarec (Foto: STA)

Golob se je uvodoma obdal z ljudmi, ki jim je zaupal še iz njegovega “prejšnjega življenja”. Tiskovna predstavnica stranke, nato pa generalna sekretarka, je postala Vesna Vuković, nekdanja novinarka portala Necenzurirano. Vukovićeva je na račun podjetja SEE M. & C. prejela 103 tisoč evrov iz podjetja GEN-I, ko ga je vodil še Robert Golob. Slednjo so sicer že od samega začetka spremljale afere. Verjetno še najbolj razvpita, ko so izbruhnila medijska pisanja o njeni domnevni želji po pregledovanju telefonov poslancev Svobode. Kakorkoli že, njena zvezda naj bi bila po neuradnih informacijah, ki se širijo v medijih v zatonu, njeno mesto pa vse bolj prevzema ravno Črnčec.

Med to vlado je bil Črnčec najbolj instrumentalen pri rušenju nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in pri iskanju novega kandidata za ministra. Našli so Boštjana Poklukarja, ki ga brez težav uvrstimo v Črnčecev notranji krog. Slednji je bil tudi mentor Poklukarjeve magistrske naloge. Njegova mreža tako spet spominja na tisto, ki jo je ustvaril še pod vlado Marjana Šarca. Ponovnemu vzponu pa bodo očitno sledile tudi afere, s katerimi bo skušal urejati odnose znotraj koalicije.

Njegova reinkarnacija v gradbenih poslih?
Toda Črnčec je šel pod Golobovo vlado še dlje in se tokrat pojavil celo kot gradbeni lobist. Včerajšnja Tarča je denimo poročala, da naj bi Tomaž Pliberšek, vršilec dolžnosti direktorja Urada za nadzor, kakovost in investicije dobil ukaz prekiniti pogodbo z GH Holdingom, ki je izvajalec del energetske sanacije in revitalizacija UKC Ljubljana. Nadomestilo naj bi se jih s podjetjem GUC Gradnje. Navodila za to pa naj bi mu posredoval kar Damir Črnčec.

To pa seveda dviguje delnico Črnčecu, ki ga vnovičen prihod na oblast ni niti najmanj izčrpal. Ravno nasprotno, zdi se, da deluje s polno močjo, njegov odtis pa je zaznati pri aferi vezani na aretacijo dveh ruskih vohunov. Spomnimo, nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav sta nedavno v državnem zboru izpovedala, da naj bi predsednik vlade naročil Sovi, da naj zakasni aretacijo dveh vohunov, da vest o tem ne bi vplivala na proslavljanje trojne referendumske vlade. Golobova dolga roka pa naj bi bil v tem primeru, nihče drug kot Damir Črnčec.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Po eksplozijah v Libanonu Izrael napovedal “novo obdobje vojne”

V sredo je Izrael tiho priznal svojo vlogo v...

Sedaj je znano, zakaj je poslanec Gregorič, ob omembi Udbe, začel groziti

Napetosti so se na zaslišanju Marte Kos, kandidatke za...

Dobrodelna dražba avtodoma Tadeja Pogačarja

Občina Ormož v sodelovanju s Hitradiem Center vabi na...